Kvalitní ovzduší je klíčem k zdraviu, proto je nutné mu věnovat náležitou pozornost. Vonkajšie ovzduší je dáno mnohými podmínkami, s nimiž hodně neurobíme, však vzduch v bajtu ovlivníš, a to dost razantně. Oplatí se udělat maximum pro to, aby jste dýchali co nejkvalitnější vzduch. Pokud chcete, aby jeho kvalita byla v bytě zvýšena, měli byste se zaměřit na vzduch. Aká má být optimálně ovlivněna v bajtu, aby vám pomohla v něm žilo co možná nejlépe?
 

Aká má být teplota v bajtu?

 
Pri určovaní správnej vlhkosti vzduchu v byte je v prvom rade potrebné zohľadniť, aké je ročné obdobie. Vlhkosť vzduchu v zime je totiž oveľa vyššia ako v lete. Správne by sa mala v zimných mesiacoch pohybovať medzi 45 až 60 %, zatiaľ čo v letných mesiacoch je to o niečo menej, a to od 40 do 55 %. Ak sú u vás doma hodnoty vyššie alebo aj nižšie, môže to viesť k rôznym zdravotným ťažkostiam, preto by ste sa mali vždy snažiť udržiavať vlhkosť vzduchu v uvedenom rozmedzí.
 

Ako prebieha meranie vlhkosti v byte?

 
Na presné zistenie aktuálnej vlhkosti v byte slúži vlhkomer. Niektoré izbové teplomery ho v sebe môžu mať zabudovaný, ak taký však nemáte, určite popremýšľajte o tom, že by ste si ho domov zaobstarali, aby ste mali stále prehľad o tom, aká je vo vašom byte vlhkosť. Vďaka tomu ju môžete okamžite zlepšiť, ak by ste zistili, že sa nenachádza v ideálnych hodnotách.
 

Ako zvýšiť vlhkosť v byte?

 
Nízka vlhkosť vzduchu nie je prospešná pre vaše zdravie a ani váš byt. Suchý vzduch u vás môže vyvolať množstvo zdravotných problémov, medzi ktoré patria napríklad nádcha a kašeľ. Ak je u vás v byte hodnota vlhkosti pod 40 %, je potrebné ju zvýšiť. Vlhko do bytu nevstupuje len z vonku, ale tvorí sa aj vnútri bytu. Aby ste zvlhčila váš vzduch, môžete v byte napríklad začať sušiť bielizeň.
 
Najlepším riešením je však použitie zvlhčovača vzduchu, ktorý vám vzduch v byte zaručene zvlhčí. Zvlhčovače vzduchu bývajú navyše vybavené automatickou reguláciou, vďaka ktorej dokážu vlhkosť vzduchu merať a zároveň udržiavať. Niektoré typy zvlhčovačov majú dokonca filtre, vďaka ktorým zbavujú vzduch alergénov, pachov a dymu. Tieto prístroje sa starajú o klímu v domácnosti komplexne a niekedy sa tiež nazývajú ako práčky vzduchu.
 
 

Ako znížiť vlhkosť v byte?

 
Ak zistíte, že je vlhkosť príliš vysoká, je potrebné zaistiť zníženie vlhkosti v byte. Vysoká vlhkosť prispieva k rastu plesní, ktoré sú zdraviu nebezpečné. Po celý rok je veľmi dôležité krátko a intenzívne vetrať. Ak ste už urobili základné opatrenia, medzi ktoré patria napríklad sušenie bielizne mimo byt alebo v odvetrávanej miestnosti a zapnutý digestor pri varení, a stále sa vám nedarí vlhkosť v byte znížiť, potom máte ešte jednu možnosť, a tou sú odvlhčovače vzduchu, ktoré vám pomôžu sa vlhkosti efektívne zbaviť. Okrem toho majú ešte jednu skvelú funkciu – niektoré dokážu dokonca čistiť vzduch.
 
Ak potrebujete pomoc s meraním vlhkosti u vás doma alebo s výberom toho pravého zariadenia, obráťte sa na nás na adrese info@aerium.sk.
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

20.09.2022
Overený zákazník
100 %

Tento obchod som vybral na základe pozitívnych referencií od ostatných užívateľov Heuréky a výberu neľutujem. Na rozdiel od otravného "mimozemského" eshopu, kde predávajú všetko, od detských plienok po elektromobily a vďaka tomu nezvládajú ako kontrolovať správnosť popisov, tak vedieť poradiť, je tento e-shop, ktorý sa zameriava na úzky sortiment, ktorému naozaj rozumie, na vaše otázky dokáže fundovane odpovedať a vy tak máte pocit, že svoju investíciu nezverujete nejakému kupcovi :)