Ruku na srdce – koľko času denne strávite čakaním na verejnú dopravu alebo státím v zápche? Mnoho ľudí si ako alternatívu vyberá bicykel, ktorý sa však ťažko skladuje a do mestského prostredia sa jednoducho nehodí. Existuje však dokonalá alternatíva, a tou je elektrokolobežka.

Vďaka nej sa nebudete zdržiavať v dopravných kolónach, namiesto toho si zabezpečíte rýchly a jednoduchý presun, ktorý je prakticky bez námahy. Elektrokolobežky fungujú rovnako ako bežné, ale vďaka elektrickému motoru sa nemusíte odrážať.

Ako vyzerá najlepšia elektrokolobežka? Všetko závisí od vašich konkrétnych potrieb a požiadaviek. Poďme sa teda pozrieť na to, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať.

S vodičským preukazom alebo bez?

Predtým, ako sa vydáte na nákup svojho nového spoločníka na cesty, musíte sledovať legislatívu. Elektrokolobežku môžete bez problémov prevádzkovať aj bez vodičského preukazu – nie však každý model.

Všetko závisí od výkonu a maximálnej rýchlosti modelu. Ak má vaša elektrokolobežka maximálnu rýchlosť do 25 km/h a výkon do 1 kW, podľa zákona sa považujete za cyklistu a nepotrebujete vodičský preukaz.

Problém však môže nastať, ak chcete výkonnejší, a teda rýchlejší model. Za týchto okolností ide technicky o malý moped alebo skúter – t. j. motorové vozidlo. V tomto prípade sa bez vodičského preukazu nezaobídete, a to buď v skupine AM, alebo B

Dávajte si pozor aj na rýchlosť, ak nechcete dostať pokutu. Na cyklotrasách nesmiete prekročiť rýchlosť 25 km/h a na chodníkoch dokonca 6 km/h. Treba tiež poznamenať, že deti a mladiství do 18 rokov nesmú podľa zákona jazdiť na kolobežke bez prilby.

Rušné mesto verzus náročný terén

Ak chcete elektrokolobežku používať na pohyb po meste, budete potrebovať iný model ako niekto, kto sa rád túla po prírode.

Skladacia elektrokolobežka pre mestské typy

Bezpečnosť by mala byť prvoradou prioritou pre všetky dopravné prostriedky. Preto majú elektrokolobežky do mesta menšie a pevné kolesá, ktoré sú zvyčajne vyrobené z PVC, takže lepšie držia na asfalte a klasickej mestskej dlažbe a zároveň odolávajú poškodeniu pri prejazde cez ostrú prekážku. 

Pri cestovaní v meste oceníte aj menšiu hmotnosť a rozmery a v ideálnom prípade aj skladací mechanizmus, ktorý uľahčuje skladovanie a prepravu v MHD, vlaku alebo aute – medzi obľúbené modely s touto funkciou patrí Aerium Aovo Pro. Vzhľadom na svoju kompaktnosť majú modely určené do mesta zvyčajne o niečo menšiu kapacitu batérie a ich dojazd sa zvyčajne pohybuje okolo 10 – 30 km. 

Mestské elektrokolobežky dosahujú maximálnu rýchlosť približne 30 km/h, čo je vzhľadom na vyššie uvedené rýchlostné obmedzenia viac než dosť.

 

Elektrokoloběžka do města AERIUM AOVO PRO černá

 

Do terénu elektrokolobežka s veľkými kolesami

Na nespevnené cesty je oveľa vhodnejší terénny model, t. j. elektrokolobežka s veľkými kolesami. Takéto elektrokolobežky sú zvyčajne vybavené klasickými pneumatikami, pretože dokážu oveľa lepšie absorbovať nárazy a niektoré majú aj odpruženie. Na druhej strane sú však náchylnejšie na prepichnutie, a je preto potrebné počítať s ich opravou.

V porovnaní s mestskými modelmi majú tie terénne zvyčajne väčšiu kapacitu, a teda aj dlhší dojazd – v prírode je predsa len ťažké nájsť prístup k elektrickej sieti. Vďaka tomu sú tiež ťažšie, a preto sa horšie prenášajú, ale na jedno nabitie môžu prejsť až 70 km a dosiahnuť vyššiu rýchlosť až 60 km/h.

Takéto elektrokolobežky majú spravidla vyšší výkon, aby zvládli prejazd kopcovitým terénom. V parametroch takýchto modelov nájdete zvyčajne výkon nad 600 W.

V hlavnej roli kvalitné brzdy

Brzdy sú najdôležitejším bezpečnostným prvkom každého dopravného prostriedku a platí to aj pre elektrokolobežky. Zvyčajne si môžete vybrať medzi magnetickými a elektromagnetickými brzdami, ale nájdete aj mechanické nožné brzdy, pri ktorých brzdíte pritlačením blatníka na zadné koleso. Prvá možnosť funguje podobne ako pri bežnom bicykli, pričom kotúčové brzdy sa považujú za najúčinnejší typ. 

Elektromagnetické brzdy sú riadené akumulátorom, čo znamená, že keď je batéria vybitá, nemôžete brzdiť. Z tohto dôvodu sa oba systémy najčastejšie kombinujú, čím sa dosiahne dvojitý brzdný účinok a umožní sa bezpečná prevádzka elektrokolobežky aj s vybitou batériou.

Správna veľkosť na pohodlné ovládanie

Aby ste mohli kolobežku ovládať bez zbytočných kŕčov, mala by vám padnúť ako uliata, nie vy jej. Výber správnej veľkosti je preto veľmi dôležitý. 

Niektoré elektrokolobežky majú nastaviteľnú výšku riadidiel, ale oveľa bežnejšie sú pevné rozmery. Preto si musíte vybrať veľkosť, ktorá je úmerná vašej výške – zvyčajne ľuďom vyhovujú riadidlá, ktoré sú približne v polovici výšky ich postavy.

Dostatočne veľký by mal byť aj samotný nášľap. Tu je potrebné vyberať opatrne, pretože ide o nemenný parameter, ktorý môže výrazne ovplyvniť vaše pohodlie. Pre dospelých sa všeobecne odporúča, aby bola stielka dlhá aspoň 40 cm a široká 11 cm.

Na dosiahnutie maximálnej životnosti a rýchlosti je potrebné zohľadniť aj hmotnosť, ktorú elektrokolobežka unesie. Maximálna nosnosť pre dospelých je zvyčajne približne 120 kg a vo výnimočných prípadoch až 150 kg.  

 

 

V sede a bez námahy

Ak viete, že z akéhokoľvek dôvodu nevydržíte dlho stáť, oplatí sa zvážiť kúpu elektrokolobežky so sedadlom. Rozhodnutie bude závisieť predovšetkým od toho, ako dlho plánujete s kolobežkou cestovať. Státie 20 až 30 minút pravdepodobne zvládnete bez problémov, ale dlhšie trasy môžu byť náročnejšie

Akú elektrokolobežku si vybrať? Záleží na tom, koľko máte vo vrecku

Posledným, ale nemenej dôležitým kritériom pri výbere elektrokolobežky je cena. V závislosti od toho, koľko elektrokolobežka stojí, budú závisieť parametre, ktoré dostanete.

 

Teraz už viete, aké kritériá treba zohľadniť pri výbere elektrokolobežky, a tak vám už nič nestojí v ceste za ideálnym modelom. Ak si stále nie ste istí, neváhajte kontaktovať našu technickú podporu prostredníctvom e-mailu [email protected] alebo telefonicky na čísle 222 205 828.

 

 Elektrická koloběžka Aerium HX8 černá
 

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Servis nástenných klimatizácií - Aerium.sk radí, ako sa starať o klimatizáciu, aby vám dlho slúžila
Klimatizácie by nám mali poskytovať nielen chladenie, ale aj kvalitnú a spoľahlivú prevádzku. Servis nástennej klimatizácie je preto nevyhnutný! Z čoh...
Ako vybrať dron? Aerium.sk vás prevedie všetkými dôležitými krokmi na rok 2024!
Ako si vybrať dron? Aerium.sk vás prevedie všetkými dôležitými krokmi na rok [YEAR]! Drony s kamerou sa stali štandardnou súčasťou mnohých profesionál...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
01.06.2024

Odporúčam aj ostatným nákup v tomto obchode. V piatok som tovar objednal a v utorok dopoludnie bolo dodané. Zatiaľ som klimošku nevyskúšal, nebolo dostatočné horúco. Dúfam, že bude fungovať podľa mojich predstáv.