Vysoká vlhkosť v domácnosti často vedie k tvorbe plesní, a preto má nepriaznivé účinky na naše zdravie. Odvlhčovače však pomáhajú znižovať vlhkosť a v niektorých prípadoch aj čistiť vzduch. Ako si však vybrať ten správny odvlhčovač?
V tomto článku vám prezradíme všetko, čo potrebujete vedieť pred kúpou zvlhčovača. Predstavíme si jednotlivé typy, ich funkcie a parametre a pozrieme sa aj na to, ako je to s odvodom kondenzátu a hlučnosťou.
Ako zistiť, či je odvlhčovač vhodný práve pre vás?
V prvom rade by ste však pred výberom odvlhčovača mali poznať úroveň vlhkosti v miestnostiach, kde ho budete využívať. V tomto ohľade sa nemôžete spoliehať len na úsudok alebo orosené okná. Vlhkosť môže do vášho domu prenikať zvonku cez steny, ale môžete si ju vytvoriť aj vlastnou činnosťou.
Najčastejšími zdrojmi vlhkosti z ľudskej činnosti sú varenie, sušenie bielizne alebo sprchovanie. Ďalším zdrojom môže byť veľké množstvo kvetov. Overiť si to môžete jednoducho - stačí po niekoľkých dňoch neprítomnosti zmerať hodnoty vlhkomerom.
V ideálnom prípade by sa vlhkosť mala udržiavať v rozmedzí 45-55 %. Ak prekročí 60 %, vzniká klíma priaznivá pre rast plesní a množenie baktérií - ak sa takéto hodnoty vyskytujú dlhodobo, určite sa oplatí investovať do odvlhčovača.
Kam mizne vlhkosť?
Odvlhčovače vzduch zbavujú vlhkosti tým, že ho ochladzujú pod tzv. rosný bod - teplotu, pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami. Obsiahnutá vlhkosť sa potom zráža a vytvára kondenzát, ktorý sa musí niekde zachytávať. Najbežnejšie metódy sú:
- do nádržky, ktorou je vybavený každý odvlhčovač - keď sa nádržka naplní, zariadenie zastaví prevádzku a po jej vyprázdnení ju opäť spustí. Ide preto o dôležité kritérium výberu;
- samospádom pomocou hadičky - napojí sa na odpad alebo na väčšiu nádobu, do ktorej sa bude odvádzať kondenzát. Nie je preto potrebné ho vylievať, vďaka čomu je samospád najpraktickejšou možnosťou;
- pomocou čerpadla kondenzátu - umožňuje vypúšťanie kondenzátu do výšky zvyčajne až do 5 metrov.
Aké typy odvlhčovačov existujú?
Pri výbere odvlhčovača vzduchu platí, že jeho výkon závisí na účele, veľkosti a stave ovzdušia v miestnosti, v ktorej ho budete používať. Je veľký rozdiel, či máte jednotku v byte, alebo si ju kúpite na chatu či do pivnice, kam chodíte raz týždenne.
Poďme si teraz predstaviť najvyužívanejšie typy odvlhčovačov, ich hlavné rozdiely a tiež výhody a nevýhody.
Kúpeľňové odvlhčovače
Jedná sa o odvlhčovače určené predovšetkým pre malé miestnosti alebo miestnosti, v ktorých je vlhkosť vzduchu len mierne zvýšená. Ako ste už pravdepodobne pochopili, rozhodne nie sú vhodné do veľkých miestností (nad 20 m2) alebo miest s veľmi vysokou vlhkosťou, a teda ani na vysúšanie vlhkých pivníc.
Pri výbere kúpeľňového odvlhčovača je dôležité uistiť sa, či vlhkosť vzniká jednorazovo (napríklad len po sprchovaní) alebo sa v miestnosti udržiava dlhodobo. To určuje, ktorý typ odvlhčovača do kúpeľne bude najvhodnejší.
S nárazovou vlhkosťou môžu pomôcť odvlhčovače s Peltierovým článkom. Majú nízky výkon, ale napriek tomu sú v týchto situáciách schopnými pomocníkmi. Ľudia si ich vyberajú najmä kvôli ich nízkemu príkonu, ktorý znamená menšie nároky na energiu. Ich odvlhčovanie však trvá dlhšie a zvyčajne nemajú veľmi sofistikované funkcie.
Odvlhčovače s Peltierovým článkom

- Odvlhčovací výkon: 0,5 L/24 h
- Príkon: 42 W
- Objem nádržky: 1,2 L
- Benefity: ionizácia, spotreba

- Odvlhčovací výkon: 0,75 l/24 h
- Príkon: 45 W
- Objem nádržky: 1 l
- Benefity: čistenie vzduchu cez HEPA filter

- Odvlhčovací výkon: 0,75 l/24 h
- Príkon: 45 W
- Objem nádržky: 1 l
- Benefity: čistenie vzduchu cez predfilter, uhlíkový filter a HEPA filter
Ak však vlhkosť zostáva dlhodobo na vyššej úrovni, vhodnejším riešením bude kompresorový odvlhčovač. Pre kúpeľne bežnej veľkosti možno zvoliť kompresorové odvlhčovače s nižším výkonom, ktoré dokážu absorbovať viac ako 10 litrov vody za deň.
Kompresorové kúpeľňové odvlhčovače

Olimpia Splendid Aquaria 24P Wi-Fi
- Odvlhčovací výkon: 24 l/24 h
- Príkon: 370 W
- Objem nádržky: 5 l
- Benefity: možnosť odvodu kondenzátu do samospádu, ionizátor a prachový filter

- Odvlhčovací výkon: 14 l/24 h
- Príkon: 250 W
- Objem nádržky: 2 l
- Benefity: možnosť odvodu kondenzátu do samospádu, prachový a uhlíkový filter

- Odvlhčovací výkon: 16 l/24 h
- Príkon: 245 W
- Objem nádržky: 2,5 l
- Benefity: možnosť odvodu kondenzátu do samospádu, kompaktné rozmery
Domáce odvlhčovače
Do tejto kategórie patria odvlhčovače rôznych druhov a s úplne odlišnými parametrami, najmä výkonom. Pri výbere odvlhčovača je dôležité vybrať ho podľa veľkosti najväčšej miestnosti, v ktorej ho budete používať.
Každý odvlhčovač pracuje s cirkuláciou vzduchu v okolí miesta, kde sa nachádza - nemôžete teda počítať s tým, že vysuší celý byt alebo dom z jedného miesta. Ak máte problém s vysokou vlhkosťou vo viacerých miestnostiach, bude nutné odvlhčovač priebežne premiestňovať.
Väčšina ľudí volí premiestňovanie podľa dennej doby a režimu. Odvlhčovač sa oplatí používať nielen tam, kde je trvalo vysoká vlhkosť, ale aj v miestnostiach, kde sa vlhkosť môže krátkodobo zvýšiť - napríklad pri sušení bielizne alebo varení.
Všetky odvlhčovače sú vybavené prachovým predfiltrom. Niektoré však ponúkajú aj ďalšie možnosti úpravy vzduchu, ako je čistenie pomocou uhlíkových alebo HEPA filtrov alebo ionizácia. Určite však nenahradia kvalitné čističky vzduchu, ktoré majú oveľa väčšiu filtračnú plochu a niekoľkonásobne vyšší vzduchový výkon.
Domáce odvlhčovače vzduchu

Olimpia Splendid Aquaria 24P Wi-Fi
- Odvlhčovací výkon: 24 l/24 h
- Príkon: 370 W
- Objem nádržky: 5 l
- Benefity: nízka hlučnosť, ovládanie cez Wi-Fi, čistenie vzduchu

- Odvlhčovací výkon: 20 l/24 h
- Príkon: 450 W
- Objem nádržky: 3,5 l
- Benefity: elegantný design, kompaktné rozmery
-500x500.jpg)
- Odvlhčovací výkon: 25 l/24 h
- Príkon: 260 W
- Objem nádržky: 4 l
- Benefity: ekologické chladivo, automatické udržiavanie vlhkosti
Poloprofesionálne a profesionálne odvlhčovače
Jedná sa o prístroje vhodné na nepretržitú prevádzku, napríklad na chate, v garáži alebo kdekoľvek inde, kde nebudete mať odvlhčovač pod každodenným dohľadom. Pre takéto prípady je vhodné vybrať si jednotku, ktorá má funkciu autoreštartu - v prípade výpadku prúdu sa zapne v režime, ktorý ste nastavili naposledy.
Ak sa rozhodnete umiestniť odvlhčovač do nevykurovaného priestoru, hľadajte model, ktorý dokáže zabezpečiť efektívne vysúšanie aj pri nižších teplotách. Vždy musíte počítať s poklesom výkonu, ktorý je spojený s klesajúcimi teplotami. Kompresorové odvlhčovače vzduchu dokážu pracovať až do teploty piatich stupňov, adsorpčné odvlhčovače až do nuly - výkon je za týchto podmienok veľmi nízky.
Poloprofesionálne a profesionálne odvlhčovače

- Odvlhčovací výkon: 30 l/24 h
- Príkon: 620 W
- Objem nádržky: 5,5 l
- Benefity: vysoký výkon, tichá prevádzka

- Odvlhčovací výkon: 36 l/24 h
- Príkon: 550 W
- Objem nádržky: 6,5 l
- Benefity: hydrostat s digitálnym ovládaním, výkonné čerpadlo kondenzátu

- Odvlhčovací výkon: 25,5 l/24 h
- Príkon: 550 W
- Objem nádržky: 11,4 l
- Benefity: kovové spracovanie, vysoký výkon, čistenie cez protiplesňový filter
A čo hlučnosť?
Na začiatku článku sme si položili otázku, týkajúcu sa hluku. Ak vynecháme tichšie, ale menej výkonné odvlhčovače s Peltierovým článkom, všetky modely sú vybavené kompresorom, ktorý počas prevádzky prirodzene hučí. Prémioví výrobcovia sa snažia svoje modely odhlučniť a vcelku sa im to darí, ale aj tie najtichšie odvlhčovače vás pravdepodobne budú počas spánku rušiť.
Rozhodujúce sú samozrejme osobné preferencie každého zákazníka. Odporúčame však umiestniť odvlhčovač na noc mimo spálne alebo ho úplne vypnúť. V tomto prípade sa odporúča nastaviť odvlhčovanie počas dňa na nižšiu hodnotu, t. j. 45 %.
Zaujal vás niektorý z modelov? Alebo si stále nie ste istí? Tak či tak, u nás určite nájdete ten správny odvlhčovač pre vaše potreby. Ponúkame celý rad modelov a poskytujeme odborné poradenstvo pri výbere, takže si môžete byť istí, že dosiahnete optimálny vzduch v akomkoľvek prostredí.