Veľkosť a účel miestnosti

Pri výbere odvlhčovače platí, že ich výkon je závislý od vonkajšej teplote, t. j. čím vyššia teplota, tým výkonnejší je prístroj. Je rozdiel, či máme prístroj umiestnený v byte alebo na chate, ktorú navštevujeme raz týždenne.

Pomoc s výberom odvlhčovače vzduchu

Kúpeľňové odvlhčovače

Ide o najmenšie odvlhčovače vhodné do malých miestností alebo kúpeľní, ktoré dokážu odčerpať cca 10 – 12 l vody za deň, v priestoroch s rozlohou približne 15 m². Oproti bežným odvlhčovačom sú spravidla tichšie, avšak nedajú sa použiť do väčších miestností, z dôvodu nedostatočného výkonu.

Kúpeľňové odvlhčovače

vzduchu


Olimpia Splendid Aquaria 15P

BeÏaÈ DA 10l

BIET DE20L

Aquaria 10

Ayrton Ayd-12

Výkon 15 l/24 h 20 l/24 h 12 l/24 h
Hlučnosť 36 dB 42 dB 46 dB
Objem nádržky 2 l 2,0 l 3 l
Čistenie vzduchu áno nie nie

Domáce odvlhčovače

Vhodné do bežných bytov. V tejto kategórii nájdeme veľké množstvo prístrojov, z ktorých môžeme vyberať. Okrem bežného použitia na zníženie nadmernej vlhkosti majú niektoré modely prídavné funkcie, ako napr. temperovanie (efektívnejšie sušenie bielizne), ionizátor alebo filtre na čistenie vzduchu.

Domáce odvlhčovače

vzduchu

Aquaria Thermo

Aquaria Thermo

Sinclair CFO 20N

Sinclair CFO 20N

DC40L HEPA

DC40L HEPA

Aquaria 16

Aquaria 16

Výkon 22 l/24 h 20 l/24 h 10 l/24 h 16 l/24 h
Hlučnosť 40 dB 45 dB 46 dB 40 dB
Objem nádržky 3,5 l 4,9 l 6,0 l 2 l
Čistenie vzduchu áno nie áno nie

Poloprofesionálne a profesionálne odvlhčovače

Prístroje vhodné na nepretržitú prevádzku, napr. na chate, do garáží a do objektov, v ktorých sa trvalo nenachádzame, resp. odvlhčovače nevyžadujú našej stálu pozornosť.

V prípade, že chceme odvlhčovače skutočne nechať pracovať dlhší čas bez našej kontroly, mali by sme vybrať prístroj, ktorý má funkciu autoreštartu. V prípade výpadku el. prúdu sa tak opätovne zapne do režimu, ktorý sme mu nastavili naposledy.

Ak sa rozhodneme odvlhčovač umiestniť do nevykurovaného priestoru, je vhodné vybrať model, ktorý dokáže zabezpečiť efektívne vysúšanie aj pri nižších teplotách.

Poloprofesionálne 

a profesionálne

odvlhčovače

vzduchu

Remko ETF 320

Remko ETF 320

Remko ETF 360

Remko ETF 360

Remko ETF460

Remko ETF 460

Seccoprof 38

Seccoprof 38

Výkon 30 l/24 h 36 l/24h 40 l/24h 38 l/24h
Hlučnosť 43 dB 53 dB 46 dB 49 dB
Objem nádržky 5,5 l 6,5 l 6,0 l 10 l
Čistenie vzduchu áno nie áno áno

Odvod kondenzátu

Kondenzát vzniká ako vedľajší produkt odvlhčovania, ktorý je možné zachytávať dvoma spôsobmi:

1. Do nádržky, ktorou dispouje každý odvlhčovač.

2. Samospádom, pomocou prídavnej hadičky.

3. Pomocou čerpadla kondenzátu.

Po naplnení nádržky sa proces odvlhčovania zastaví a znovu obnoví po jej vyprázdnení. Preto aj veľkosť nádržky môže byť kritériom pri výbere správneho odvlhčovača.

V prípade, že nie je možné nádržku pravidelne vylievať, odpročúčame vyprázdnenie samospádom, a to tak, že k prístroju pripojíme hadičku, ktorou kondenzát privedieme do nádobky alebo odpadu, nachádzajúce sa pod prístrojom.

Niektoré modely disponujú aj čerpadlom kondenzázu, vďaka čomu môže byť kondenzát odvádzaný aj prípadne do výšky (maximálne 3 metre).

Hlučnosť

Odvlhčovač je prístroj obsahujúci kompresor, takže by sme ho mohli zaradiť medzi prístroje s väčšou hlučnosťou. V prípade poloprofesionálnych odvlhčovačov to pravdepodobne nie je také dôležité ako v prípade prístrojov na domáce použitie, pri ktorých je hlučnosť rozhodujúcim kritériom.

Na trhu existujú prístroje, pri ktorých si dali výrobcovia záležať na čo najtichšom chode. Sú to napríklad odvlhčovače zn. Olimpia Splendid, ktoré majú oproti bežne dostupným odvlhčovačom výrazne zníženú hlučnosť.

Hodnotenie zákazníkov
600+ recenzií na Heureka.cz
Celková spokojnosť
12.03.2016
Overený zákazník
100 %

Som spokojný, pre nás, ktorí nemajú bydlisko v Prahe alebo Brne, je možnosť jedine nákup cez internet. Keď je firma solídna, som určite spokojný a samozrejme odporúčam.