Elektrické kolobežky

Rozlúčte sa s upchatými mestskými cestami a verejnou dopravou! Elektrická kolobežka vás nesklame a umožní vám pohybovať sa rýchlo a jednoducho prakticky bez námahy. Stačí niekoľko odrazov a potom sa o všetko postará elektrický motor.

A ako sa vôbec elektrické kolobežky ovládajú? Úplne rovnaké ako tie bez elektrického pohonu, len bez potreby skutočného odrážania a s jednoduchou reguláciou rýchlosti. Z hľadiska štýlu jazdy sú elektrické skútre veľmi podobné skútrom. Ak teda máte skúsenosti s jedným z nich, určite budete mať náskok.

A čo je najlepšie - elektrický skúter možno ľahko ovládať bez vodičského preukazu. Ak sa však chystáte na bežné cesty, musíte poznať a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.


V prvom rade je potrebné ujasniť si, kde plánujete na elektrickej kolobežke jazdiť. Na nespevnené cesty je oveľa vhodnejší terénny model, t. j. elektrická kolobežka s veľkými kolesami. Takéto elektrické kolobežky sú zvyčajne vybavené bežnými pneumatikami, pretože dokážu oveľa lepšie absorbovať nárazy. Na druhej strane sú však náchylné na prepichnutie, a preto ich treba opraviť.

Elektrické kolobežky do mesta majú zvyčajne menšie a robustné kolesá - zvyčajne vyrobené z PVC. Preto nehrozí, že by sa pri prejazde ostrou prekážkou poškodili. Pri cestovaní po meste budete pravdepodobne potrebovať aj jednoduché uskladnenie dopravného prostriedku. Na tento účel je najlepšou voľbou skladacia elektrická kolobežka, pretože je nielen prenosnejšia, ale aj ľahšia, takže sa ľahšie prepravuje vo verejnej doprave, vlakoch alebo autách.

Áno, skutočne existujú elektrické kolobežky so sedadlom. Rozhodnutie, či je to pre vás vhodné riešenie, závisí predovšetkým od toho, ako dlho plánujete s elektrokolobežkou cestovať. Tridsať minút v stoji je v poriadku, dlhšie trasy môžu byť náročnejšie, ale nie je to nič, na čo by ste si nemohli zvyknúť. 

Rýchlosť elektrickej kolobežky priamo súvisí s jej výkonom a typom. Niektoré terénne elektrické kolobežky dosahujú pri maximálnom výkone rýchlosť viac ako 60 km/h. Mestské typy zvyčajne dosahujú maximálnu rýchlosť okolo 30 km/h, čo je viac než dosť - v skutočnosti nesmiete prekročiť 25 km/h na cyklotrasách a dokonca ani 6 km/h na chodníku.

Brzdy sú najdôležitejším bezpečnostným prvkom každého dopravného prostriedku a elektrické kolobežky nie sú výnimkou. Zvyčajne si môžete vybrať medzi magnetickými a elektromagnetickými brzdami. 

Prvá možnosť funguje podobne ako pri bežnom bicykli, pričom kotúčové brzdy sa považujú za najúčinnejší typ. Elektromagnetické brzdy majú pod palcom batériu, čo znamená, že keď je batéria vybitá, nemôžete brzdiť.

Z tohto dôvodu sa najčastejšie stretávate s kombináciou oboch systémov, ktoré poskytujú dvojitý brzdný účinok a umožňujú bezpečnú prevádzku elektrickej kolobežky aj s vybitou batériou.

Ako je to s kapacitou batérie? Terénne majú zvyčajne vyššiu kapacitu, a teda aj dlhší dojazd - na vidieku je predsa len ťažké nájsť prístup k elektrickej sieti. Vďaka tomu sú tiež ťažšie, a preto sa ťažšie prenášajú, ale na jedno nabitie dokážu prejsť až 70 km.

Na druhej strane, mestské modely majú o niečo menšiu kapacitu, ale sú ľahšie - zvyčajne majú dojazd približne 10-30 km. V oboch prípadoch majú elektrické kolobežky zabudovanú batériu, takže celá kolobežka musí byť umiestnená v blízkosti elektrickej zásuvky. Samotné nabíjanie potom trvá 3 až 9 hodín.

Keďže výrobcovia bežne používajú najmä liatinové batérie, nie je dobré, aby sa kapacita elektrickej kolobežky spúšťala až do úplného vybitia. Tým sa skracuje životnosť batérie, a tým aj celého zariadenia. Ak vašej elektrickej kolobežke dôjde v polovici cesty energia, môžete sa na nej zvládnuť pohybovať odrážaním. Elektromotor však kladie väčší odpor, čo pre vás znamená väčšiu námahu.

Ďalšie informácie

Stredná trieda
Elektrická kolobežka AERIUM AOVO PRO 350 W čierna Detail

429 €

499 €

Dojazd max. (km) 35, Maximálna rýchlosť (km/h) 31, Veľkosť kolesa (palec) 8,5,
Prémiová trieda
Elektrická kolobežka AERIUM HX8 čierna Detail

489 €

589 €

Elektrická kolobežka AERIUM HX8 čierna

>5 ks skladom

Dojazd max. (km) 40, Maximálna rýchlosť (km/h) 25, Veľkosť kolesa (palec) 10,
Elektrická kolobežka CONCEPT SC4000 CROSSADER strieborna Detail

589 €

Elektrická kolobežka CONCEPT SC4000 CROSSADER strieborna

Skladom externý sklad

Dojazd max. (km) 40, Maximálna rýchlosť (km/h) 25, Veľkosť kolesa (palec) 10,

Elektrická kolobežka do terénu alebo do mesta?

V prvom rade je potrebné ujasniť si, kde plánujete na elektrickej kolobežke jazdiť. Na nespevnené cesty je oveľa vhodnejší terénny model, t. j. elektrická kolobežka s veľkými kolesami. Takéto elektrické kolobežky sú zvyčajne vybavené bežnými pneumatikami, pretože dokážu oveľa lepšie absorbovať nárazy. Na druhej strane sú však náchylné na prepichnutie, a preto ich treba opraviť.

Elektrické kolobežky do mesta majú zvyčajne menšie a robustné kolesá - zvyčajne vyrobené z PVC. Preto nehrozí, že by sa pri prejazde ostrou prekážkou poškodili. Pri cestovaní po meste budete pravdepodobne potrebovať aj jednoduché uskladnenie dopravného prostriedku. Na tento účel je najlepšou voľbou skladacia elektrická kolobežka, pretože je nielen prenosnejšia ale aj ľahšia, takže sa ľahšie prepravuje vo verejnej doprave, vlakoch alebo autách.

 Ako vybrať dron? Aerium.sk vás prevedie všetkými dôležitými krokmi pre rok 2021!

Ako si vybrať dron? Aerium.sk vás prevedie všetkými dôležitými krokmi pre rok 2021! Drony s kamerou sa stali štandardnou súčasťou mnohých profesionálnych oblastí

Ako si vybrať elektrickú kolobežku? Prinášame vám sprievodcu krok za krokom!

Výber elektrickej kolobežky sa zdá ako prechádzka ružovou záhradou, ale ak nezohľadníte správne kritériá, môžete skončiť s nevhodným modelom. Ako sa tomu vyhnúť?

Servis nástenných klimatizácií - Aerium.sk radí, ako sa starať o klimatizáciu, aby vám dlho slúžila

Klimatizácie by nám mali poskytovať nielen chladenie, ale aj kvalitnú a spoľahlivú prevádzku. Servis nástennej klimatizácie je preto nevyhnutný! Z čoho vlastne pozostáva?

Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

01.10.2021
Overený zákazník
100 %

Odporúčam aj ostatným nákup v tomto obchode. V piatok som tovar objednal a v utorok dopoludnie bolo dodané. Zatiaľ som klimošku nevyskúšal, nebolo dostatočné horúco. Dúfam, že bude fungovať podľa mojich predstáv.