Elektrické kolobežky

Rozlúčte sa s upchatými mestskými cestami a verejnou dopravou! Elektrická kolobežka vás nesklame a umožní vám pohybovať sa rýchlo a jednoducho prakticky bez námahy. Stačí niekoľko odrazov a potom sa o všetko postará elektrický motor.

A ako sa vôbec elektrické kolobežky ovládajú? Úplne rovnako ako tie bez elektrického pohonu, len bez potreby skutočného odrážania a s jednoduchou reguláciou rýchlosti. Z hľadiska štýlu jazdy sú elektrické kolobežky veľmi podobné skútrom. Ak teda máte skúsenosti s jedným z nich, určite budete mať náskok.

A čo je najlepšie - elektrickú kolobežku možno ľahko ovládať bez vodičského preukazu. Ak sa však chystáte na bežné cesty, musíte poznať a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.


V prvom rade je potrebné ujasniť si, kde plánujete na elektrickej kolobežke jazdiť. Na nespevnené cesty je oveľa vhodnejší terénny model, t. j. elektrická kolobežka s veľkými kolesami. Takéto elektrické kolobežky sú zvyčajne vybavené bežnými pneumatikami, pretože dokážu oveľa lepšie absorbovať nárazy. Na druhej strane sú však náchylné na prepichnutie, a preto ich treba opraviť.

Elektrické kolobežky do mesta majú zvyčajne menšie a pevné kolesá - zvyčajne vyrobené z PVC. Preto nehrozí, že by sa pri prejazde ostrou prekážkou poškodili. Pri cestovaní po meste budete pravdepodobne potrebovať aj jednoduché uskladnenie dopravného prostriedku. Na tento účel je najlepšou voľbou skladacia elektrická kolobežka, pretože je nielen prenosnejšia, ale aj ľahšia, takže sa ľahšie prepravuje vo verejnej doprave, vlakoch alebo autách.

Áno, skutočne existujú elektrické kolobežky so sedadlom. Rozhodnutie, či je to pre vás vhodné riešenie, závisí predovšetkým od toho, ako dlho plánujete s elektrokolobežkou cestovať. Tridsať minút v stoji je v poriadku, dlhšie trasy môžu byť náročnejšie, ale nie je to nič, na čo by ste si nemohli zvyknúť.

Rýchlosť elektrickej kolobežky priamo súvisí s jej výkonom a typom. Niektoré terénne elektrické kolobežky dosahujú pri maximálnom výkone rýchlosť viac ako 60 km/h. Mestské typy zvyčajne dosahujú maximálnu rýchlosť okolo 30 km/h, čo je viac než dosť - v skutočnosti nesmiete prekročiť 25 km/h na cyklotrasách a dokonca ani 6 km/h na chodníku.

Rýchlosť elektrickej kolobežky však nie je závislá len od výkonu motora, ale aj od ďalších faktorov. Patrí medzi ne napríklad hmotnosť vodiča, stav batérie a to, či na kolobežke jazdíte po rovine alebo do kopca. Väčšia záťaž znamená väčšie zaťaženie elektromotora, čím sa znižuje maximálna rýchlosť, ktorú môže zariadenie v danom okamihu dosiahnuť.

Brzdy sú najdôležitejším bezpečnostným prvkom každého dopravného prostriedku a elektrické kolobežky nie sú výnimkou. Zvyčajne si môžete vybrať medzi magnetickými a elektromagnetickými brzdami

Prvá možnosť funguje podobne ako pri bežnom bicykli, pričom kotúčové brzdy sa považujú za najúčinnejší typ. Elektromagnetické brzdy má pod palcom akumulátor, čo znamená, že keď je batéria vybitá, nemôžete brzdiť.

Z tohto dôvodu sa najčastejšie stretávate s kombináciou oboch systémov, ktoré poskytujú dvojitý brzdný účinok a umožňujú bezpečnú prevádzku elektrickej kolobežky aj s vybitou batériou.

Od kapacity batérie priamo závisí vzdialenosť, ktorú elektrická kolobežka dokáže najazdiť. Terénne majú zvyčajne vyššiu kapacitu, a teda aj dlhší dojazd - v prírode je predsa len ťažké nájsť prístup k elektrickej sieti. Vďaka tomu sú tiež ťažšie, a preto sa ťažšie prenášajú, ale na jedno nabitie dokážu prejsť až 70 km.

Na druhej strane, mestské modely majú o niečo menšiu kapacitu, ale sú ľahšie - zvyčajne majú dojazd približne 10-30 km. V oboch prípadoch majú elektrické kolobežky zabudovanú batériu, takže celá kolobežka musí byť umiestnená v blízkosti elektrickej zásuvky. Samotné nabíjanie potom trvá 3 až 9 hodín.

Keďže výrobcovia bežne používajú najmä litinové batérie, nie je dobré, aby sa kapacita elektrickej kolobežky spúšťala až do úplného vybitia. Tým sa skracuje životnosť batérie, a tým aj celého zariadenia. Ak vašej elektrickej kolobežke dôjde v polovici cesty energia, zvládnete sa na nej pohybovať aj odrážaním. Elektromotor však kladie väčší odpor, čo pre vás znamená väčšiu námahu.

Jazdci na elektrických kolobežkách sa z hľadiska pravidiel cestnej premávky považujú za cyklistov. Keď k tomu pridáme spôsob, akým sa tieto zariadenia používajú, nie je divu, že sa často prirovnávajú k bicyklom. V oboch prípadoch môžete dopravný prostriedok používať bez vodičského preukazu a ľahko sa dostať, kam potrebujete.

Elektrické kolobežky však majú oproti bicyklom niekoľko výhod. Prvou z nich je, že sa na nich jazdí prakticky bez námahy. Ani na elektrických bicykloch sa nevyhnete šliapaniu do pedálov, ale na elektrickej kolobežke stačí len pridávať plyn. Je preto vhodná aj pre tých, ktorí kvôli určitým zdravotným obmedzeniam nemôžu jazdiť na bicykli.

Okrem toho je elektrická kolobežka aj oveľa skladnejšia, najmä ak má skladaciu konštrukciu. Ak ju teda používate na dochádzanie do práce alebo do školy, nemusíte ju nechávať vonku a obávať sa zlodejov alebo zlého počasia. Stačí ju zložiť a môžete si ju vziať so sebou - zmestí sa pod stôl a väčšie školské skrinky. Aj elektrické kolobežky sa dajú zamknúť, vďaka čomu krádeži predídete dvojnásobne.

Detskú elektrickú kolobežku od kolobežky pre dospelých rozoznáte na prvý pohľad. Hoci má rovnako kvalitnú konštrukciu a materiál rámu, jeho riadidlá sú nižšie a má menšie rozmery. Celé zariadenie je preto viditeľne menšie a tiež ľahšie - zvyčajne váži menej ako 10 kg.

Z tohto dôvodu detské elektrické kolobežky unesú menšiu hmotnosť. Zatiaľ čo klasické modely pre dospelých majú priemernú nosnosť 120 kg, detské modely unesú približne 60 až 90 kg. Z bezpečnostných dôvodov majú aj slabší motor a nižšiu maximálnu rýchlosť.

Ak sa rozhodnete pre elektrickú kolobežku určenú do mesta, zvyčajne môžete počítať s nižšou hmotnosťou. Všetko však závisí od konkrétneho modelu. Niektoré vážia až 10 kilogramov, takže ich môžete pohodlne vyniesť po schodoch cestou do práce alebo do školy. Iné môžu byť až dvakrát ťažšie, čo sťažuje ich prenášanie.

Ak však viete, že budete musieť elektrickú kolobežku často prenášať, skladacia konštrukcia by mala byť určite prioritou. Vďaka tomu má zariadenie kompaktnejšie rozmery, čo uľahčuje nielen jeho prenášanie, ale aj skladovanie - napríklad v práci alebo pri preprave autom.

Elektrické kolobežky si získali veľkú popularitu najmä vďaka tomu, že na ich prevádzku nepotrebujete vodičský preukaz. Zákon sa na ich vodičov vzťahuje rovnako ako na cyklistov, takže platia rovnaké pravidlá - vrátane povinnosti nosiť prilbu, ak máte menej ako 18 rokov.

To však neplatí pre každú elektrickú kolobežku. Či už chcete jazdiť v meste alebo mimo neho, bez vodičského preukazu môžete jazdiť len na modeloch s maximálnou rýchlosťou 25 km/h alebo do 1 kW. Na výkonnejšie elektrické skútre budete potrebovať vodičský preukaz skupiny AM, A1 alebo A, ako aj povinné zmluvné poistenie - z hľadiska zákona ide o motocykel.

Všetky naše elektrické kolobežky sú k dispozícii v našich priestoroch. Ak sa teda obávate nákupu online a chcete si model pozrieť osobne, môžete nás navštíviť. 

Kde nás nájdete? V areáli Stazap na Tiskařskej ulici v Prahe máme otvorené každý pracovný deň od 9:00 do 16:00 a v pondelok dokonca až do 18:00. 

A ak je to pre vás príliš ďaleko, môžete sa o svojom nákupe poradiť s našou skúsenou technickou podporou. Je tu pre vás, aby vám pomohla na telefónnom čísle 222 205 828 a e-mailom na adrese info@aerium.sk.

Ďalšie informácie

Ľudová trieda
Elektrická kolobežka AERIUM AOVO ES LIGHT čierna Detail

249 €

279 €

Elektrická kolobežka AERIUM AOVO ES LIGHT čierna

Dlhodobo vypredané

Dojazd max. (km) 15, Maximálna rýchlosť (km/h) 28, Veľkosť kolesa (palec) 5,
Stredná trieda
Elektrická kolobežka AERIUM AOVO PRO 350 W čierna Detail

389 €

499 €

Dojazd max. (km) 35, Maximálna rýchlosť (km/h) 31, Veľkosť kolesa (palec) 8,5,
Prémiová trieda
Terénna elektrická kolobežka AERIUM H800 čierna Detail

799 €

899 €

Maximálne stúpanie (°) 30, Dojazd max. (km) 60, Maximálna rýchlosť (km/h) 40,
Terénna elektrická kolobežka AERIUM Coolfly 2000 W Dual čierna Detail

1 590 €

Maximálne stúpanie (°) 40, Dojazd max. (km) 70, Maximálna rýchlosť (km/h) 60,
Elektrická kolobežka AERIUM COASTA L9 700W Dual čierna Detail

799 €

939 €

Maximálne stúpanie (°) 25, Dojazd max. (km) 50, Maximálna rýchlosť (km/h) 31,
Elektrická kolobežka AERIUM HX8 čierna Detail

599 €

Elektrická kolobežka AERIUM HX8 čierna

>5 ks skladom

Dojazd max. (km) 40, Maximálna rýchlosť (km/h) 25, Veľkosť kolesa (palec) 10,
Terénna elektrická kolobežka AERIUM HX 2400 W Dual čierna Detail

1 719 €

Maximálne stúpanie (°) 30, Dojazd max. (km) 70, Maximálna rýchlosť (km/h) 40,
Terénna elektrická kolobežka AERIUM Ecorider 3600 W Dual čierna Detail

1 490 €

1 590 €

Maximálne stúpanie (°) 45, Dojazd max. (km) 70, Maximálna rýchlosť (km/h) 70,
Elektrická kolobežka AERIUM E350 Big Wheel žltá Detail

889 €

Maximálne stúpanie (°) 20, Dojazd max. (km) 32, Maximálna rýchlosť (km/h) 25,
Elektrická kolobežka AERIUM E350 Big Wheel čierna Detail

889 €

Maximálne stúpanie (°) 20, Dojazd max. (km) 32, Maximálna rýchlosť (km/h) 25,
Elektrická kolobežka AERIUM E350 Big Wheel biela Detail

889 €

Maximálne stúpanie (°) 20, Dojazd max. (km) 32, Maximálna rýchlosť (km/h) 25,
Elektrická kolobežka X-scooters XS500 modrá Detail

649 €

Maximálne stúpanie (°) 15, Dojazd max. (km) 20, Maximálna rýchlosť (km/h) 25,
Elektrická kolobežka X-scooters XS500 červená Detail

649 €

Maximálne stúpanie (°) 15, Dojazd max. (km) 20, Maximálna rýchlosť (km/h) 25,
Elektrická kolobežka CONCEPT SC4000 CROSSADER strieborná Detail

589 €

Dojazd max. (km) 40, Maximálna rýchlosť (km/h) 25, Veľkosť kolesa (palec) 10,
Terénna elektrická kolobežka AERIUM Coolfly 1600 W Dual čierna Detail

1 339 €

Maximálne stúpanie (°) 35, Dojazd max. (km) 60, Maximálna rýchlosť (km/h) 45,
Elektrická kolobežka AERIUM E350 Big Wheel červená Detail

889 €

Maximálne stúpanie (°) 20, Dojazd max. (km) 32, Maximálna rýchlosť (km/h) 25,

Elektrická kolobežka do terénu alebo do mesta?

V prvom rade je potrebné ujasniť si, kde plánujete na elektrickej kolobežke jazdiť. Na nespevnené cesty je oveľa vhodnejší terénny model, t. j. elektrická kolobežka s veľkými kolesami. Takéto elektrické kolobežky sú zvyčajne vybavené bežnými pneumatikami, pretože dokážu oveľa lepšie absorbovať nárazy. Na druhej strane sú však náchylnejšie na prepichnutie, a preto treba počítať s prípadnou opravou.

Elektrické kolobežky do mesta majú zvyčajne menšie a pevné kolesá - zvyčajne vyrobené z PVC. Preto nehrozí, že by sa pri prejazde ostrou prekážkou poškodili. Pri cestovaní po meste budete pravdepodobne potrebovať aj jednoduché uskladnenie dopravného prostriedku. Na tento účel je najlepšou voľbou skladacia elektrická kolobežka, pretože je nielen prenosnejšia ale aj ľahšia, takže sa ľahšie prepravuje vo verejnej doprave, vlakoch alebo autách.

 Najlepšie drony Aerium pre rok 2023: Ktorý si vybrať?

Hľadáte dron s kamerou na spestrenie svojich videí z ciest alebo dokonca na prerazenie v oblasti influencerov? Pripravili sme pre vás porovnanie našich TOP modelov!

Ako vybrať dron? Aerium.sk vás prevedie všetkými dôležitými krokmi pre rok 2023!

Ako si vybrať dron? Aerium.sk vás prevedie všetkými dôležitými krokmi pre rok 2023! Drony s kamerou sa stali štandardnou súčasťou mnohých profesionálnych oblastí

Najlepšie odvlhčovače vzduchu 2023 – Aerium.sk predstavuje TOP modely

Máte orosené okná alebo plesne vo vašej domácnosti? To znamená problémy s nadmernou vlhkosťou - naše TOP odvlhčovače si s ňou však dokážu dokonale poradiť. Ktorý z nich si vyberiete?

Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

11.01.2022
Overený zákazník
100 %

Pri hľadaní obchodu pre nákup vybraného tovaru som porovnával hodnotenia obchodov, skúsenosti zákazníkov s obchodom, a tiež najlepšiu cenu. Zaujal ma obchod, ktorý spĺňal moje kritériá a navyše k vybranému tovaru poskytoval praktický a hodnotný darček k tomuto výrobku. Skrátka po všetkých stránkach najlepší obchod. Vrelo všetkým odporúčam.