Zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače vzduchu pomáhajú predchádzať vysúšaniu sliznice dýchacích ciest. Cez vykurovaciu sezónu, kedy relatívna vlhkosť vzduchu vo vnútorných priestoroch klesá pod úroveň 50% by nimi mala byť vybavená každá domácnosť. Práve táto úroveň je vhodná pre ľudský organizmus. Zvlhčovače vzduchu s automatickou reguláciou dokážu správnu hladinu merať a udržiavať vďaka zabudovanému hygrostatu. Moderné zvlhčovače likvidujú vďaka filtrom alebo prevarenia baktérie obsiahnuté v stojatej vode a plne tak nahradzujú staré odparovače pripevňované ku kúreniu. Diskové zvlhčovače s funkciou čistenia naviac pomáhajú zbavovať vzduch prašnosti.


ultrazvukové zvlhčovače Ide o najrozšírenejšiu technológiu zvlhčovania, pretože tieto zvlhčovače sú energeticky nenáročné a efektívne vo všetkých podmienkach, avšak môžu nastať problémy s kvalitou produkovanej mlžiny, pretože filtrácia vody pri použití spreja častíc nie je nikdy stopercentná (pri použití tvrdej vody sa môže objavovať aj biely poprašok na nábytku). Vlhkosť tu vzniká rozochvievaním ultrazvukovej membrány a rozprášením kvapôčok vody s veľkosťou 1 – 5 µm, ktoré sú v zásade vodnou parou. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu sú relatívne nenáročné na údržbu. Pre dostatočnú životnosť prístrojov je však nevyhnutné chrániť ich pred vodným kameňom špeciálnymi filtrami. Prístroje Boneco majú túto ochranu zabudovanú v kombinovaných filtroch, ktoré sú súčasťou príslušenstva, preto ich odporúčame. Okrem demineralizačnej ochrany obsahujú niektoré vodné filtre nanočastice striebra, ktoré pomáhajú filtrovať stojatú vodu od baktérií. Jednoznačnú ochranu pred baktériami však predstavujú funkcia predohrevu na 80 °C alebo špeciálne antibakteriálne filtre. K prístrojom Boneco je dodávaná ionizačná strieborná tyčinka. V prípade prístrojov Stylies plní obnobnú funkciu špeciálna strieborná kocka. V prípade väčšiny modelov od uvedených značiek sú tieto nadštandardné antibakteriálne filtre hubiace až 650 druhov baktérií dodávané už v základnom príslušenstve!

princíp fungovania zvlhčovače vzduchu Ide o jednoduchší variant zvlhčovania než v prípade diskových zvlhčovačov, ktoré však funguje na podobnom princípe. Vďaka ventilátoru odparuje vodu priamo zo zvlhčovacích filtrov prispôsobených na čo najrýchlejšie uvoľňovanie vlhkosti, a tak dochádza k zvyšovaniu relatívnej vlhkosti vzduchu prirodzeným spôsobom, t. j. nie rozprášením ako v prípade technológie ultrazvuku. Výsledkom je odpar čistej H2O, keď ani nemôže dochádzať k usadzovaniu vodnej mlžiny v okolí prístroja tak, ako je to niekedy pri ultrazvukoch. Nečistota a minerálne látky sa zachytia na odparovacích filtroch, ktoré je preto nutné pravidelne meniť. Moderné prístroje Stylies obsahujú účinné antibakteriálne filtre a sú tiché. Zvlhčovače sú vhodné na zvlhčovanie do zdraviu prospešnej úrovne 50 % – 60 % relatívnej vlhkosti vzduchu a ich účinok bude nižší v chladnejších miestnostiach.

diskové zvlhčovače vzduchuAk hľadáte zvlhčovač vzduchu s nízkymi prevádzkovými nákladmi, ktorý vám zároveň pomôže bojovať s prašnosťou, vyberte diskový prístroj. Vlhkosť tu vzniká na odstredivých diskoch špeciálne upravených na mechanické odparovanie vzduchu. V kombinácii s ionizáciou vzduchu (v prípade prístrojov Boneco, Winix a Airbi) dokážu tieto disky nielen zvlhčovať, ale zároveň zachytávať nečistoty vo vzduchu do veľkosti 1,5 µm (pri prístrojoch bez ionizácie sú to 3 µm). Čistenie síce nie je také efektívne ako pri HEPA filtri obsiahnutom v čističkách s funkciou zvlhčovania (dokážu filtrovať častice s veľkosťou až 0,3 µm), ale aj tak dokáže zachytiť väčšinu prašnosti v miestnosti. Tieto zvlhčovače odparujú čistú vodu, minerálne látky sa v prípade nich vôbec neuvoľňujú do vzduchu a nehrozí tak biely poprašok na nábytku, ktorý pri použití vysoko mineralizovanej vody hrozí v prípade ultrazvukových zvlhčovačov. Zároveň sú diskové zvlhčovače extrémne tiché (18 – 24 dB). Diskové zvlhčovače vzduchu sa vyznačujú vyššou obstarávacou cenou, ale aj následnou ekonomickou prevádzkou vďaka nízkemu príkonu a absencii demineralizačných výmenných filtrov. Musia sa len raz za 5 dní prevádzky vykonať údržba (čistenie) prístroja, ktorá však nezaberie viac ako 5 minút. Nevýhodou diskových zvlhčovačov môže byť obmedzená schopnosť zvlhčovať vzduch nad prirodzenú úroveň 50 % – 60 % relatívnej vlhkosti. Oproti parným a ultrazvukovým zvlhčovačom sú závislé od kapacity vzduchu pohlcovať ďalšiu vlhkosť, teda aj na teplote (pri nízkych teplotách prirodzený odpar nie je natoľko výkonný).

Najstarší a predtým najrozšírenejší spôsob zvlhčovania sa prejavuje vysokou energetickou náročnosťou (až 10x vyšší príkon než v prípade ostatných zvlhčovačov). Na druhej strane parné zvlhčovače bezpečne zlikvidujú všetky mikroorganizmy zo stojatej vody ich vyváraním. Ak sa rozhodnete pre zvlhčovač na horúcu paru, odporúčame prístroje Boneco, ktoré sa oproti iným značkám vyznačujú dobrou kvalitou vyhotovenia, ktorá je pri tomto druhu zvlhčovačov veľmi dôležitá. Parné zvlhčovače neodporúčame do detských izieb alebo tam, kde majú prístup malé deti, pretože hrozí prevrhnutie nádoby s vriacou vodou. Vhodné sú, naopak, pre astmatikov, ktorým uľahčujú dýchanie.

Ďalšie informácie

Ľudová trieda
Zvlhčovač vzduchu Airbi Twin biely Detail

80 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,30, Príkon (W) 30, Regulácia výkonu automatická ...,
Prémiová trieda
Čistič a zvlhčovač Airbi MAXIMUM Detail

409 €

Čistič a zvlhčovač Airbi MAXIMUM

Dlhodobo vypredané

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,75, Vzduchový výkon (m3/h) 210m3/h, Odporúčaný priestor (m2) 42,
Zvlhčovač vzduchu Airbi PRIME Detail

279 €

Zvlhčovač vzduchu Airbi PRIME

1 ks skladom

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,45, Príkon (W) 15, Regulácia výkonu automatická ...,
Zvlhčovač vzduchu Airbi Airwasher Detail

219 €

Zvlhčovač vzduchu Airbi Airwasher

1 ks skladom

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,25, Príkon (W) 8, Regulácia výkonu automatická ...,
Zvlhčovač vzduchu Stadler Form Emma – čierna Detail

39 €

Príkon (W) 10, Hlučnosť (dB) 27, Farba černá ,
Zvlhčovač  Woods Vienna HSW100 Detail

399 €

Zvlhčovač Woods Vienna HSW100

1 ks skladom

Zvlhčovací výkon (l/h) 1, Príkon (W) 20, Regulácia výkonu automatická ...,
Zvlhčovač Lanaform Breva Detail

29 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,3, Príkon (W) 30, Regulácia výkonu manuálny,
Osobný aróma difuzér Rohnson R-9582 USB Detail

19 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,045, Príkon (W) 5, Farba biela,
Zvlhčovač StadlerForm OSKAR čierny Detail

119 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,37, Príkon (W) 18, Regulácia výkonu manuálna,
Zvlhčovač StadlerForm EVA little biela Detail

119 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,32, Príkon (W) 26, Regulácia výkonu automatická ...,
Zvlhčovač StadlerForm OSKAR Little – čierny Detail

99 €

Príkon (W) 15, Hlučnosť (dB) 26, Hlučnosť max. (dB) 39,
Zvlhčovač Stylies ORION Detail

99 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,35, Príkon (W) 6, Príkon max. (W) 18,
Zvlhčovač StadlerForm OSKAR Little – biely Detail

99 €

Príkon (W) 15, Hlučnosť (dB) 26, Hlučnosť max. (dB) 39,
Zvlhčovač StadlerForm EVA little titánová Detail

119 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,32, Príkon (W) 26, Regulácia výkonu automatická ...,
Zvlhčovač vzduchu Airbi STAR Detail

79 €

Zvlhčovač vzduchu Airbi STAR

Skladom externý sklad

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,35, Príkon (W) 110, Farba čierna,
Antigravitačný zvlhčovač vzduchu Rohnson R-9587 Anti-gravity Detail

29 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,05, Príkon (W) 8, Regulácia výkonu automatická ...,
Čistič StadlerForm ROBERT strieborný Detail

399 €

Čistič StadlerForm ROBERT strieborný

Na dotaz

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,55, Príkon (W) 30, Regulácia výkonu automatická ...,


4 minúty čítania / Odborné poradenstvo Čistý vzduch

Ako vybrať čističku vzduchu krok za krokom

Máte kašeľ, ste často chorí alebo vás trápi alergia? Riešením je nákup čističky vzduchu. Pozrite sa, ako vybrať správnu čističku vzduchu krok za krokom.
4 minúty čítania / Čistý vzduch Zvlhčovanie

Suchý vzduch môže prispieť k šíreniu vírusov

Ako sa vírusy šíria v miestnosti? Môže vlhkosť ovplyvniť ich množstvo a cirkuláciu v miestnosti?

Podporte cirkuláciu vzduchu vhodným zvlhčovačom

Nepríjemný suchý vzduch trápi veľa slovenských domácností. Môže za to ústredné kúrenie, prekúrené miestnosti aj perfektný izolačný systém. Suchý vzduch sa negatívne podpisuje na našich dýchacích cestách a oslabuje obranyschopnosť.

Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

11.01.2022
Overený zákazník
100 %

Dobré podklady pre výber, prehľadné stránky vrátane videí, dobrá komunikácia s obchodom. Kvalitu zakúpené klimatizácie riadne vyskúšam až s nástupom letných horúčav, zatiaľ je všetko v poriadku, som spokojný. Obchod odporúčam.