Zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače vzduchu pomáhajú predchádzať vysúšaniu sliznice dýchacích ciest. Cez vykurovaciu sezónu, kedy relatívna vlhkosť vzduchu vo vnútorných priestoroch klesá pod úroveň 50% by nimi mala byť vybavená každá domácnosť. Práve táto úroveň je vhodná pre ľudský organizmus. Zvlhčovače vzduchu s automatickou reguláciou dokážu správnu hladinu merať a udržiavať vďaka zabudovanému hygrostatu. Moderné zvlhčovače likvidujú vďaka filtrom alebo prevarenia baktérie obsiahnuté v stojatej vode a plne tak nahradzujú staré odparovače pripevňované ku kúreniu. Diskové zvlhčovače s funkciou čistenia naviac pomáhajú zbavovať vzduch prašnosti.


ultrazvukové zvlhčovače Ide o najrozšírenejšiu technológiu zvlhčovania, pretože tieto zvlhčovače sú energeticky nenáročné a efektívne vo všetkých podmienkach, avšak môžu nastať problémy s kvalitou produkovanej mlžiny, pretože filtrácia vody pri použití spreja častíc nie je nikdy stopercentná (pri použití tvrdej vody sa môže objavovať aj biely poprašok na nábytku). Vlhkosť tu vzniká rozochvievaním ultrazvukovej membrány a rozprášením kvapôčok vody s veľkosťou 1 – 5 µm, ktoré sú v zásade vodnou parou. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu sú relatívne nenáročné na údržbu. Pre dostatočnú životnosť prístrojov je však nevyhnutné chrániť ich pred vodným kameňom špeciálnymi filtrami. Prístroje Boneco majú túto ochranu zabudovanú v kombinovaných filtroch, ktoré sú súčasťou príslušenstva, preto ich odporúčame. Okrem demineralizačnej ochrany obsahujú niektoré vodné filtre nanočastice striebra, ktoré pomáhajú filtrovať stojatú vodu od baktérií. Jednoznačnú ochranu pred baktériami však predstavujú funkcia predohrevu na 80 °C alebo špeciálne antibakteriálne filtre. K prístrojom Boneco je dodávaná ionizačná strieborná tyčinka. V prípade prístrojov Stylies plní obnobnú funkciu špeciálna strieborná kocka. V prípade väčšiny modelov od uvedených značiek sú tieto nadštandardné antibakteriálne filtre hubiace až 650 druhov baktérií dodávané už v základnom príslušenstve!

princíp fungovania zvlhčovače vzduchu Ide o jednoduchší variant zvlhčovania než v prípade diskových zvlhčovačov, ktoré však funguje na podobnom princípe. Vďaka ventilátoru odparuje vodu priamo zo zvlhčovacích filtrov prispôsobených na čo najrýchlejšie uvoľňovanie vlhkosti, a tak dochádza k zvyšovaniu relatívnej vlhkosti vzduchu prirodzeným spôsobom, t. j. nie rozprášením ako v prípade technológie ultrazvuku. Výsledkom je odpar čistej H2O, keď ani nemôže dochádzať k usadzovaniu vodnej mlžiny v okolí prístroja tak, ako je to niekedy pri ultrazvukoch. Nečistota a minerálne látky sa zachytia na odparovacích filtroch, ktoré je preto nutné pravidelne meniť. Moderné prístroje Stylies obsahujú účinné antibakteriálne filtre a sú tiché. Zvlhčovače sú vhodné na zvlhčovanie do zdraviu prospešnej úrovne 50 % – 60 % relatívnej vlhkosti vzduchu a ich účinok bude nižší v chladnejších miestnostiach.

diskové zvlhčovače vzduchuAk hľadáte zvlhčovač vzduchu s nízkymi prevádzkovými nákladmi, ktorý vám zároveň pomôže bojovať s prašnosťou, vyberte diskový prístroj. Vlhkosť tu vzniká na odstredivých diskoch špeciálne upravených na mechanické odparovanie vzduchu. V kombinácii s ionizáciou vzduchu (v prípade prístrojov Boneco, Winix a Airbi) dokážu tieto disky nielen zvlhčovať, ale zároveň zachytávať nečistoty vo vzduchu do veľkosti 1,5 µm (pri prístrojoch bez ionizácie sú to 3 µm). Čistenie síce nie je také efektívne ako pri HEPA filtri obsiahnutom v čističkách s funkciou zvlhčovania (dokážu filtrovať častice s veľkosťou až 0,3 µm), ale aj tak dokáže zachytiť väčšinu prašnosti v miestnosti. Tieto zvlhčovače odparujú čistú vodu, minerálne látky sa v prípade nich vôbec neuvoľňujú do vzduchu a nehrozí tak biely poprašok na nábytku, ktorý pri použití vysoko mineralizovanej vody hrozí v prípade ultrazvukových zvlhčovačov. Zároveň sú diskové zvlhčovače extrémne tiché (18 – 24 dB). Diskové zvlhčovače vzduchu sa vyznačujú vyššou obstarávacou cenou, ale aj následnou ekonomickou prevádzkou vďaka nízkemu príkonu a absencii demineralizačných výmenných filtrov. Musia sa len raz za 5 dní prevádzky vykonať údržba (čistenie) prístroja, ktorá však nezaberie viac ako 5 minút. Nevýhodou diskových zvlhčovačov môže byť obmedzená schopnosť zvlhčovať vzduch nad prirodzenú úroveň 50 % – 60 % relatívnej vlhkosti. Oproti parným a ultrazvukovým zvlhčovačom sú závislé od kapacity vzduchu pohlcovať ďalšiu vlhkosť, teda aj na teplote (pri nízkych teplotách prirodzený odpar nie je natoľko výkonný).

Najstarší a predtým najrozšírenejší spôsob zvlhčovania sa prejavuje vysokou energetickou náročnosťou (až 10x vyšší príkon než v prípade ostatných zvlhčovačov). Na druhej strane parné zvlhčovače bezpečne zlikvidujú všetky mikroorganizmy zo stojatej vody ich vyváraním. Ak sa rozhodnete pre zvlhčovač na horúcu paru, odporúčame prístroje Boneco, ktoré sa oproti iným značkám vyznačujú dobrou kvalitou vyhotovenia, ktorá je pri tomto druhu zvlhčovačov veľmi dôležitá. Parné zvlhčovače neodporúčame do detských izieb alebo tam, kde majú prístup malé deti, pretože hrozí prevrhnutie nádoby s vriacou vodou. Vhodné sú, naopak, pre astmatikov, ktorým uľahčujú dýchanie.

Ďalšie informácie

Ľudová trieda
Zvlhčovač vzduchu Olimpia Splendid Limpia 4 Detail

49 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,3, Regulácia výkonu manuální , Farba bílá ,
Prémiová trieda
Čistič a zvlhčovač Airbi MAXIMUM Detail

490 €

Čistič a zvlhčovač Airbi MAXIMUM

2 ks skladom

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,75, Vzduchový výkon (m3/h) 210m3/h, Určené do (m2) 42,
Zvlhčovač vzduchu Boneco W200 Detail

220 €

Zvlhčovač vzduchu Boneco W200

1 ks skladom

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,35, Príkon max. (W) 23, Regulácia výkonu manuálna,
Zvlhčovač Winix L500 Detail

135 €

Zvlhčovač Winix L500

Doporučujeme

2 ks skladom

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,4, Príkon max. (W) 90, Regulácia výkonu automatická,
Zvlhčovač Airbi Airwasher Detail

264 €

Zvlhčovač Airbi Airwasher

2 ks skladom

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,25, Príkon (W) 8, Regulácia výkonu automatická ...,
Zvlhčovač StadlerForm EVA biela Detail

159 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,55, Príkon (W) 95, Regulácia výkonu automatická ...,
Zvlhčovač StadlerForm OSKAR biely Detail

149 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,37, Príkon (W) 18, Regulácia výkonu manuálna,
Čistička a zvlhčovač Concept CA3000 PERFECT AIR SMART Detail

379 €

Vzduchový výkon (m3/h) 488m3/h, Určené do (m2) 97, Ionizátor áno,
Zvlhčovač Boneco S250 Detail

139 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,3, Príkon (W) 285, Hlučnosť max. (dB) 42,
Zvlhčovač Stylies ALAZE Detail

105 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,28, Príkon (W) 3,5, Regulácia výkonu manuálny,
Zvlhčovač Concept ZV2010 PERFECT AIR Detail

99 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,4, Príkon (W) 30, Príkon max. (W) 90,
Zvlhčovač vzduchu Concept ZV2000 Perfect Air Detail

119 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,4, Príkon (W) 110, Regulácia výkonu manuální,
Zvlhčovač vzduchu Stadler Form Emma – čierna Detail

49 €

Príkon (W) 10, Hlučnosť (dB) 27, Farba černá ,
Zvlhčovač vzduchu Stadler Form Emma – biela Detail

49 €

Príkon (W) 10, Hlučnosť (dB) 27, Farba biela,
Zvlhčovač Lanaform Breva Detail

49 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,3, Príkon (W) 30, Regulácia výkonu manuálny,
Zvlhčovač vzduchu Concept ZV1000 Detail

28 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,08, Príkon (W) 12, Regulácia výkonu manuální,
Zvlhčovač Rohnson R-9508 Detail

40 €

Zvlhčovací výkon (l/h) 0,35, Príkon (W) 30, Regulácia výkonu 3,


Ako vybrať čističku vzduchu krok za krokom

Máte kašeľ, ste často chorí alebo vás trápi alergia? Riešením je nákup čističky vzduchu. Pozrite sa, ako vybrať správnu čističku vzduchu krok za krokom.

Suchý vzduch môže prispieť k šíreniu vírusov

Ako sa vírusy šíria v miestnosti? Môže vlhkosť ovplyvniť ich množstvo a cirkuláciu v miestnosti?

Podporte cirkuláciu vzduchu vhodným zvlhčovačom

Nepríjemný suchý vzduch trápi veľa slovenských domácností. Môže za to ústredné kúrenie, prekúrené miestnosti aj perfektný izolačný systém. Suchý vzduch sa negatívne podpisuje na našich dýchacích cestách a oslabuje obranyschopnosť.

Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

01.09.2021
Overený zákazník
100 %

Veľmi rýchle dodanie, na predajni mi bola odporúčaná klimatizácia, ktorú som si objednal cez internetový obchod a zaplatil kartou. Objednávku som urobil okolo 17.00 hodín a tovar mi bol privezený nasledujúci deň v 08.00 hodín