Máte kašeľ, ste často chorí alebo vás trápi alergia? Riešenie alebo aspoň zmiernenie takýchto ťažkostí môže ponúknuť kvalitná čistička vzduchu. Jej úlohou je odstraňovanie najrôznejších nečistôt z ovzdušia, či už ide o peľ, prach alebo napríklad baktérie a plesne. Tieto nečistoty dráždia naše dýchacie ústrojenstvo a potom celý organizmus, a tak je s nimi potrebné zatočiť.
Ale ako vybrať čističku vzduchu tak, aby presne vyhovovala vašim individuálnym potrebám? Práve na to sme sa v dnešnom článku zamerali.
Pre koho čističku vzduchu kupujete?
Ide o absolútne zásadnú otázku, na ktorú by ste si mali pred samotným výberom čističky vzduchu odpovedať. Na základe účelu je totiž potrebné vybrať vhodné filtre, ktoré budú presne spĺňať to, čo potrebujete – teda odstraňovať typ nečistôt, s ktorými máte problém.
Filtrov je celé množstvo a v mnohých prípadoch sa v čističkách vzduchu používajú ich rôzne kombinácie. HEPA filter je jedným z najobľúbenejších, a to preto, že má široké pole pôsobnosti pri vysokej efektivite. Najčastejšie sa stretávame so zákazníkmi, ktorí chcú z ovzdušia odstrániť alergény, prach a zápachy, napr. cigaretový dym, a toto všetko HEPA filter dokáže.
Na trhu sa napríklad môžete stretnúť aj s uhlíkovými, antibakteriálnymi, elektrostatickými či vodnými filtrami, ionizátormi alebo UV lampami.
Ako vybrať čističku vzduchu pre alergikov

Pokiaľ vyberáte čističku vzduchu pre alergikov, mala by vzduch v miestnosti prefiltrovať cca 4× za hodinu. V praxi je teda nutné vzduchový výkon čističky vydeliť troma.
Praktický príklad: Izba, v ktorej spí syn, má objem 55 m³. V ponuke čističiek vzduchu pre alergikov budete vyberať len z čističiek, ktoré majú výkon vyšší ako 220 m³/h. Vždy je však vhodné vyberať čističky s presahom výkonu. Dôvodom je ich hlučnosť, ktorá pri maximálnom vzduchovom výkone môže byť pri dlhodobom čistení rušivá. Ak je výkon naddimenzovaný, čistička tak môže pracovať pri nižších režimoch a pri zachovaní filtračných vlastností sa dosiahne vyššia tichosť. To je rozhodne plus, keď plánujete čističku nechať zapnutú aj cez noc, a tak si užiť ničím nerušený spánok.
Ďalším dôležitým kritériom sú už spomínané filtre. Čistička by v tomto prípade mala bezpodmienečne obsahovať filter HEPA. HEPA filter odstraňuje zo vzduchu roztoče, spóry, plesne, pele, úlomky zvieracích chlpov a ďalšie alergény s veľkosťou až 0,3 mikrónu s technicky garantovanou účinnosťou 99,97 %. Niektoré z čističiek vzduchu majú certifikácie od alergologických autorít, ako sú ECARF, AHAM a pod. Ide o potvrdenia účinnosti a odporúčania týmito autoritami. Zákazník má tak istotu, že kupuje zariadenie, ktoré mu pomôže riešiť jeho problémy s alergiami. Z našej ponuky to sú čističky WINIX a COWAY.
Ako vybrať čističku vzduchu pre fajčiarov
Pri nákupe čističky vzduchu do priestoru, kde sa fajčí, je dôležité primárne odstránenie zápachu z ovzdušia. Ak chcete čistiť zafajčený priestor, je nutné, aby bola čistička vybavená kvalitným uhlíkovým filtrom. Aj napriek tomu však nie je možné garantovať dokonalé čistenie počas fajčenia, takže je potrebné počítať s tým, že aj niekoľko desiatok minút po dofajčení cigarety bude čistenie vzduchu pokračovať. Nepočítajte teda s tým, že sa cigaretový dym nedostane do nábytku, záclon a pod.
Tiež berte na vedomie, že funkcie a životnosť takto zaťažovaného uhlíkového filtra budú skrátené oproti bežnému použitiu v miestnostiach, v ktorých sa nefajčí. Vhodné je v takom prípade kúpiť čističku vzduchu, ktorá je vybavená ionizátorom. Ten pomáha eliminovať prchavé látky a štiepiť ich na menšie a menej škodlivé látky.
V konečnom dôsledku je tiež vhodné občas čistiť miestnosť (bez prítomnosti osôb, živých tvorov a rastlín) ozónovým generátorom, ktorý je schopný odstrániť pachy tiež z okolitých materiálov – stien, nábytku, záclon či čalúnenia. Výberom zo sekcie čističky vzduchu proti cigaretovému dymu a pachom rozhodne neurobíte chybu. Len je dôležité myslieť na to, že má čistička vzduch v miestnosti obmeniť 2,5× za hodinu. Preto je nutné vzduchový výkon deliť dvomi.
Čo ďalej zvážiť?
V praxi na prevádzke a v rámci poradenskej linke sa často stretávame so zákazníkmi, ktorí hľadajú úľavu od podráždených dýchacích ciest čističkami vzduchu. Podrobnejším rozhovorom často zistíme, že týchto zákazníkov doma trápi suchý vzduch a namiesto čističky vzduchu by pre nich bol vhodnejšou voľbou zvlhčovač vzduchu.
V takom prípade odporúčame vyberať z čističiek vzduchu s funkciou zvlhčovania alebo zvlhčovačov s plnohodnotným filtrom HEPA, čo z našej ponuky spĺňa napríklad model Airbi MAXIMUM. Okrem toho je tiež vybavený tiež uhlíkovým filtrom a ionizátorom.
Aký veľký je priestor?
Ako pracovať s rozlohou miestnosti sme si vysvetlili v predchádzajúcich odstavcoch. Avšak opakovanie je matka múdrosti. Záleží na tom, pre koho prístroj potrebujete. Vzorec na výpočet je: plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2,5. Výsledkom je potrebný výkon čističky v m³/h. V prípade alergikov je potrebný vyšší výkon, preto číslicu 2,5 zameňte za číslo 4.
Filtre
Jedným z kľúčových parametrov pri výbere čističky sú filtre. Informácie o niektorých filtroch sme uviedli na začiatku článku, teraz ich však opíšeme viac do detailu.
HEPA filter
Tento filter má ako jediný technicky garantovanú účinnosť 99,97 %. Zachytáva veľmi malé častice – až 0,3 mikrónu. Čistí vzduch od peľu či úlomkov zvieracích chlpov a je veľmi dôležitý pri kúpe čističky pre alergikov a astmatikov. V súčasnosti už je štandardom v prípade každej kvalitnejšej čističky vzduchu. HEPA filtre sa však spravidla musia pravidelne meniť – a to aj tie umývateľné.
Uhlíkový filter
Často používaný je tiež uhlíkový filter. Ten je kompatibilný s HEPA filtrom a slúži na odstraňovanie pachov. Okrem toho si tiež dokáže poradiť s prchavými chemickými látkami. Naraziť môžete aj na látkové uhlíkové filtre, ktoré majú nižšiu kapacitu a uhlíkové filtre s granulovaným uhlíkom, ktoré majú násobnú kapacitu.


Prachový predfilter
Filter, ktorý zachytí väčšie prachové častice ako HEPA filter, takže ho chráni pred zanesením. Čističky s prachovým predfiltrom a HEPA filtrom sú vhodné do prašných lokalít a domácností, kde je nutné často utierať prach.
Elektrostatické filtre
Takýto filter dokáže pohlcovať pevné častice, alergény, vírusy, baktérie a plesne. Jeho veľkou nevýhodou je však to, že si neporadí s pachmi. Tento filter na báze magnetizmu však neodporúčame. Ak takýto filter nie je vybavený aj ventilátorom, čistí totiž vzduch len v jeho bezprostrednom okolí.


UV lampa
Ultrafialové žiarenie pomáha sterilizovať vzduch od baktérií, vírusov, plesní a ďalších nečistôt organického pôvodu. UV lampa je uzavretá vnútri čističky, preto sa nemusíte báť, že by malo jej žiarenie nejaké negatívne účinky na vaše zdravie.
Ionizátor (PlasmaWave)
Generátor záporných iónov, čiže ionizátor, má pozitívny vplyv na vaše zdravie. Ide o prístroj, ktorý urýchľuje zhlukovanie prachových častíc a ich sedimentáciu, čím zvyšuje výkonnosť čističiek. Záporné ióny tiež znižujú únavu, stres a majú priaznivý vplyv na dýchacie cesty.


Katalytický filter (fotokatalyzátorový)
Funguje ako účinný katalyzátor, ktorý využíva chemické reakcie pod vplyvom UV. Pri izbovej teplote dokáže rozložiť formaldehyd, benzén, čpavok a iné toxické látky, ktoré vás bežne obklopujú v každej domácnosti. Uvoľňujú sa napríklad z nábytku, kobercov, závesov, posteľnej bielizne a pod. Zároveň likviduje baktérie a vírusy bez toho, aby dochádzalo k sekundárnemu znečisteniu. Jeho ďalšou výhodou je, že v príapde neho nie je potrebné meniť žiadne súčiastky.
Pri výbere čističky sa vám môžu hodiť ďalšie funkcie, ako sú napríklad:
- Časovač: vďaka nemu je možné nastaviť čistenie vzduchu na konkrétny čas.
- Senzor kvality ovzdušia: čistička sama monitoruje kvalitu vzduchu a podľa toho reguluje svoj výkon.
- LED displej s ukazovateľom stavu ovzdušia: zaisťuje prehľad o aktuálnej kvalite vzduchu v miestnosti.
- Nočný režim: umožňuje znížiť výkon a tým aj hlučnosť – to sa hodí napríklad v noci.
- Detská poistka
Odporúčame
Kto si potrpí na kvalitu a chce spoľahlivú čističku vzduchu, ktorá mu vydrží mnoho rokov, určite nešliapne vedľa s čističkou vzduchu Coway AirMega. Dá sa pohodlne ovládať pomocou mobilnej aplikácie, takže jej chod môžete regulovať napríklad z gauča.
Túto čističku vzduchu odporúča Švédska asociácia pre astmu a alergie – certifikáciu od takejto asociácie nezíska kdejaká čistička, ale iba prémiové modely, pri ktorých sa môžete spoľahnúť na kvalitné vyhotovenie a vysokú efektivitu. Vďaka vysokému výkonu s prehľadom prečistí vzduch aj vo väčších miestnostiach.
Čistička vzduchu Olimpia Splendid Aura Di
Čistička Olimpia Splendid Aura Di je perfektnou voľbou pre tých, ktorí chcú dosiahnuť skvelý pomer ceny a kvality. Je vybavená ionizátorom a UV lampou, vďaka čomu neutralizuje škodlivé ióny a tým čistí vzduch.
Jej filtre sa jednoducho menia a zároveň ponúkajú dlhú životnosť – vydržia až 2 000 h prevádzky. Nenechajte sa zmiasť nižšou cenou – výrobca ju vybavil aj prémiovými funkciami, ktoré sú často štandardom v prípade čističiek o dve triedy vyššie. Spoľahnúť sa môžete napríklad na Sleep/Turbo funkciu, automatickú reguláciu výkonu, senzor kvality ovzdušia či nastaviteľný časovač.
Ak potrebujete čistiť vzduch v menších miestnostiach, čistička Winix Zero COMPACT vám poslúži dokonale. Táto čistička ja ideálna na čistenie vzduchu v spálniach, detských izbách či kanceláriách. Jej filtračný systém je veľmi pokročilý – obsahuje predfilter, aktívny uhlíkový filter a HEPA filter. Okrom toho sa spolieha na technológiu PlasmaWave, ktorá vytvára hydroxyly, ktoré na molekulárnej úrovni neutralizujú pachy, alergény a chemické výpary.
Je certifikovaná nadáciou UK allergy, ktorá preukázala, že čistička zo vzduchu efektívne odstraňuje alergény, takže je výbornou voľbou pre alergikov.
Čistička Rohnson R-9700 PURE AIR Wi-Fi
Rohnson R-9700 PURE AIR Wi-Fi patrí do strednej cenovej kategórie. Táto čistička sa dá komfortne ovládať cez aplikáciu a je schopná z ovzdušia odstrániť široké spektrum nečistôt, a to od prachu, formaldehydu a ďalších toxínov až po baktérie, mikróby, alergény a ďalšie organické látky.
To všetko vďaka 7-stupňovej filtrácii, ktorá sa skladá z hliníkového prachového predfiltra, katalytického filtra, formaldehydového filtra, antibakteriálneho filtra, HEPA filtra, sterilizačnej UV lampy a ionizátora.
Okrem toho ponúka inteligentné funkcie, ako sú automatický režim, funkcia spánku, časovač alebo napríklad svetelná indikácia výmeny filtrov.
Stále si neviete rady? Radi poradíme!
Ako sami vidíte, keď dôjde na čističky vzduchu, ponúka sa celé množstvo možností. O to ťažšie potom môže byť vybrať takú, ktorá bude zodpovedať vašim potrebám. A presne od toho tu sme my, aby sme vám s výberom vhodného zariadenia pomohli. Nebojte sa nám zavolať alebo napísať. Radi poradíme.