Máte kašeľ, ste často chorí alebo vás trápi alergia? Riešením týchto problémov môže byť obstaranie čističky vzduchu. Čistička vzduchu pomáha odstraňovať z ovzdušia peľ, prach a ďalšie nečistoty, ktoré zbytočne dráždia náš organizmus. Ale ako vybrať čističku vzduchu tak, aby vyhovovala našim potrebám? Práve na to sme sa, ako nezávislý predajca s dlhoročnou skúsenosťou, zamerali v tomto článku.

Aby sme čističku vzduchu vybrali správne, potrebujeme si ujasniť dve základné veci. Poďme sa na ne pozrieť.

Pre koho čističku vzduchu kupujeme?

Účel nákupu je v prípade čističky úplne zásadný. Podľa účelu vyberieme vhodné filtre, ktoré budú plniť to, čo od čističky očakávame. Ako teda táto informácia ovplyvní výber?

Ako vybrať čističku vzduchu pre alergikov

Základnou informáciou je, že by u alergikov mala čistička prefiltrovať vzduch v miestnosti minimálne 3x za hodinu. V praxi je teda nutné vzduchový výkon čističky vydeliť troma.

Praktický príklad: Izba, v ktorej spí syn, má objem 55 m³. V ponuke čističiek vzduchu pre alergikov budeme vyberať len z čističiek, ktoré majú výkon vyšší ako 165 m³/h.

Ďalším dôležitým kritériom sú filtre. Čistička by v tomto prípade mala bezpodmienečne obsahovať filter HEPA. HEPA filter odstraňuje zo vzduchu roztoče, spóry, plesne, pele, úlomky zvieracích chlpov a ďalšie alergény s veľkosťou až 0,3 mikrónu s technicky garantovanou účinnosťou 99,97 %.

Ako vybrať čističku vzduchu pre fajčiarov

Pri nákupe čističky vzduchu do priestoru, kde sa fajčí, je dôležité primárne odstránenie zápachu z ovzdušia. S týmto problémom si najlepšie poradí ozónový generátor. Tento prístroj je veľmi účinný, ak chcete dostať cigaretový zápach zo stien, alebo sa vám napríklad vyleje niečo v domácnosti a zápachu sa nemôžete zbaviť.

Ozón môže vo väčšom množstve negatívne pôsobiť na naše zdravie. A hoci ničením zápachu a ďalších škodlivých látok zreaguje a neblahé pôsobenie na zdravie je nepravdepodobné, môže sa niekto týchto vplyvov obávať. V takom prípade odporúčame čističky vzduchu.

Čistička vzduchu by na tieto účely mala mať uhlíkový filter a ionizátor (PlasmaWave v prípade čističiek Winix). Výberom zo sekcie čističky vzduchu proti cigaretovému dymu a pachom rozhodne neurobíte chybu. Len je dôležité myslieť na to, že má čistička vzduch v miestnosti obmeniť 2x za hodinu. Preto je nutné vzduchový výkon deliť dvomi.

Čo ďalej zvážiť?

Na predajni sa stretávame so zákazníkmi, ktorí si myslia, že potrebujú čističku vzduchu, keď majú podráždené dýchacie cesty. Často sa však stáva, že majú doma suchý, dráždivý vzduch a potrebujú skôr zvlhčovač. Tento problém sa objavuje zvlášť počas vykurovacej sezóny.

V takom prípade odporúčame vyberať z čističiek vzduchu s funkciou zvlhčovania alebo zvlhčovačov s plnohodnotným filtrom HEPA, čo sú z našej ponuky Airbi MAXIMUM a Winix AW-600, tieto modely majú tiež uhlíkový filter a ionizátor.

Modely Airbi MAXIMUM a WINIX AW-600 neodporúčame do miestností nadmerných rozmerov a domácností s alergikmi.

Či máte doma suchý vzduch, zistíte veľmi jednoducho, stačí si zaobstarať vlhkomer, ktorý nameria relatívnu vlhkosť vzduchu v danej miestnosti. Ideálna vlhkosť je 50 % relatívnej vlhkosti vzduchu, pod 45 % odporúčame premýšľať nad čističkou s funkciou zvlhčovania či zvlhčovačom samotným. Nad 70 % vznikajú v miestnosti plesne, ktoré sama čistička neodstráni, je nutné na miesta použiť Savo, znovu vymaľovať, miestnosť odvlhčiť vhodným sušičom a potom (prípadne súčasne) umiestniť čističku vzduchu.

Aký veľký je priestor?

Ako pracovať s veľkosťou miestnosti sme si vlastne vysvetlili v predchádzajúcich odstavcoch. Avšak opakovanie je matka múdrosti. Záleží na tom, pre koho prístroj potrebujeme. Alergikovi musí čistička prefiltrovať vzduch v miestnosti 3x za hodinu, čo znamená, že potrebujeme čističku so vzduchovým výkonom 3x väčším, než je objem miestnosti.

Domácnosti, ktoré alergie netrápia, si vystačia s čističkou s dvojnásobným vzduchovým výkonom.

Filtre

Jedným z kľúčových parametrov pri výbere čističky sú filtre. Informácie o niektorých filtroch sme uviedli na začiatku článku, ale pre kompletnosť ich zmienime všetky dohromady.

Filtrov do čističiek nie je málo, každý slúži na niečo iné a čističky ich často kombinujú. Tu si vymenujeme základné filtre a ďalšie časti, o ktorých je dobré mať pri výbere povedomie.

HEPA filter

Tento filter má ako jediný technicky garantovanú účinnosť 99,97 %. Zachytáva veľmi malé častice – až 0,3 mikrónov. Čistí vzduch od peľu či úlomkov zvieracích chlpov a je veľmi dôležitý pri kúpe čističky pre alergikov a astmatikov.

Uhlíkový filter

Často používaný je tiež filter uhlíkový. Ten si veľmi dobre rozumie s HEPA filtrom a slúži na odfiltrovanie pachov zo vzduchu.

Prachový predfilter

Filter, ktorý zachytí väčšie prachové častice ako HEPA filter a zároveň ho chráni pred zanesením. Čističky s prachovým predfiltrom a HEPA filtrom sú vhodné do prašných lokalít a domácností, kde je nutné často utierať prach.

Elektrostatické filtre

Elektrostatické filtre na báze magnetizmu neodporúčame. Ide o filtre, ktoré čistia, ak nemajú ventilátor, len vzduch v bezprostrednom okolí a ešte s nižšou účinnosťou. Výhodou týchto filtrov je, že sa nemusia meniť, avšak čističky, ktoré tieto filtre obsahujú, majú väčšinou aj ďalšie filtre, pri ktorých sa výmene nevyhneme. Preto zákazníkom odporúčame radšej čističky s HEPA filtrom, ktorý má garantovanú účinnosť.

UV lampa

Ultrafialové žiarenie pomáha sterilizovať vzduch od baktérií a vírusov. UV lampa je uzavretá mimo čističky, preto sa nemusíme báť, že by malo jej žiarenie nejaké negatívne účinky na naše zdravie. Subjektívne si myslíme, že UV lampa nie je najlepšia voľba. Organizmus by predsa len mal byť vystavený určitému množstvu baktérií a škodlivých látok, aby sa rozvíjala obranyschopnosť.

Ionizátor (PlasmaWave)

Pozitívny vplyv na naše zdravie má generátor záporných iónov, ionizátor. Ide o prístroj, ktorý urýchľuje zhlukovanie prachových častíc a sedimentáciu, čím zvyšuje výkonnosť čističiek. Záporné ióny tiež znižujú únavu, stres a majú priaznivý vplyv na dýchacie cesty. Avšak pozor na silné ionizátory, ktoré môžu spôsobovať bolesť hlavy – tie však v čističkách s HEPA filtrami spravidla nenájdeme.

Stále si neviete rady? Radi poradíme!

Práve sme vám odovzdali veľa informácií, ktoré sú potrebné pre správny výber čističky. Vieme, že je ich veľké množstvo a nie je ľahké ich všetky rýchlo vstrebať. Práve to nás doviedlo k nápadu vytvoriť sprievodcu výberom čističky vzduchu. Zadajte doň potrebné informácie a ukáže vám produkty, ktoré na mieru padnú vaším potrebám.


Hodnotenie zákazníkov
600+ recenzií na Heureka.cz
Celková spokojnosť
30.06.2014
Overený zákazník
100 %

Platil som prevodom. V potvrdzovacom mailu boli uvedené všetky potrebné údaje, okrem variabilného symbolu. Teda on tam bol. Zazrel som, že v liste bola priložená faktúra. To som nečakal, pretože list dorazil takmer okamžite po objednaniu. Inými slovami, bolo by super málinko vylepšiť text zasielaného potvrdenia. Spomenúť variabilný symbol a priloženou faktrúru. Potom bude všetko perfektné :-)