Vážení zákazníci.

Z dôvodu zvýšeného dopytu môže dôjsť k menším zdržaniam pri expedícii objednávok. Robíme maximum, aby tieto zdržania boli čo najkratšie. Ďakujeme za vašu trpezlivosť a pochopenie.

Ak si kladiete otázku, ako vybrať mobilnú klimatizáciu do domu či bytu, ste na správnom mieste. Dali sme dohromady tie najzásadnejšie informácie, ktoré by ste mali pred kúpou zohľadniť. Pozrieme sa na funkcie mobilných klimatizácií, ich požiadavky a normy, ktoré by mala každá klimatizácia spĺňať.

Účel klimatizácie je každému jasný, a tak aj malé dieťa vie, že tento prístroj plní jednu dôležitú funkciu – ochladzuje vzduch v miestnosti. Málokto už však vie, ako vlastne celý systém funguje, a že existujú aj jasne dané normy, ktoré musí každá klimatizačná jednotka, teda aj tá mobilná, spĺňať. Mobilné klimatizácie majú proti tým stacionárnym zásadnú výhodu – umožňujú totiž ľahký presun do akejkoľvek časti vášho interiéru.

Dôležité funkcie a vlastnosti

Vzduchový výkon

Každá jednotka funguje na princípe odvádzania teplého vzduchu von z miestnosti, pričom do nej, naopak, fúka studený vzduch. Tak dochádza k celkovému ochladzovaniu a jeho intenzita nezáleží iba na chladiacom výkone, ale aj na tom vzduchovom.

A práve to je prvý aspekt, na ktorý by ste sa mali pri výbere zamerať. V princípe celá jednotka vytvára v miestnosti podtlak. Čím je teda vzduchový výkon vyšší, tým viac účinok klimatizácie pocítite.

Chladiaci výkon

Chladiaci výkon určuje, aký studený vzduch z klimatizácie fúka. Všeobecne ide o veličinu, ktorá udáva tepelný tok zariadenia potrebný na ochladenie vzduchu. Najčastejšie nájdete v prípade zariadení chladiaci výkon vyjadrený v jednotkách kW alebo BTU. Aby ste rýchlo vypočítali chladiaci výkon mobilnej klimatizácie, je možné použiť jednoduchý vzorec. Každý 1 meter kubický vyžaduje chladiaci výkon s 30 W.

Náš sprievodca výberom mobilnej klimatizácie vám pomôže nájsť najvhodnejšiu klimatizáciu na vaše účely.

Odvod kondenzátu

Vedľajším produktom chladenia v prípade každej klimatizácie je kondenzát. Ten vzniká ochladzovaním vzduchu a kondenzáciou vody, ktorú je následne potrebné z klimatizácie vyviesť. V súčasnosti všetky mobilné klimatizácie na trhu disponujú automatickým odparníkom, kde sa voda mení na paru a tá odchádza spoločne s horúcim vzduchom.

Odvod kondenzátu pomocou čerpadla sa tak už stáva zastaraným a menej efektívnym spôsobom. Z tohto dôvodu v našej ponuke nenájdete modely, ktoré by fungovali na základe tohto princípu.

vývod horúceho vzduchu mobilné klimatizácie

 

Podľa nášho názoru tieto vlastnosti najlepšie kombinuje model Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A + WiFi. Práve ten splní očakávania aj náročnejších klientov, pre ktorých je dôležitý dobrý pomer ceny a kvality. A aké sú kľúčové vlastnosti tohto produktu?

 

 • Technológia BLUE AIR
 • Automatický výparník kondenzátu
 • SILENT SYSTÉM – šikovný systém na zníženie hlučnosti klimatizácie
 • Samostatný odvlhčovač vzduchu
 • Ideálny do priestorov s objemom až 100 metrov kubických

Podrobnejšia technická špecifikácia:

 • Chladiaci výkon: 2,9 kW (13000 BTU/h)
 • Odvlhčovací výkon: až 72 l/24 h
 • Vzduchový výkon: 420 m³/h
 • Hlučnosť: 37 dB

 

Alergici to majú ešte o niečo zložitejšie

Klimatizované prostredie si môžu komfortne užívať aj alergici. Je však potrebné viac dbať na údržbu zariadenia a pravidelne čistiť prachový filter, ktorý je súčasťou každej klimatizačnej jednotky. Pre alergikov môže byť klimatizácia prínosom vo vlhkých a teplých mesiacoch, pretože znižuje vzdušnú vlhkosť a zabraňuje tak vzniku plesní a množeniu baktérií.

Pred dlhšou odstávkou klimatizácie je odporúčané jednotku dôkladne presušiť a vypustiť zvyškový kondenzát, aby ste zabránili množeniu baktérií v priestore odparníku a chladiacej mriežky. Rovnako tak je vhodné danú jednotku pravidelne servisovať a čistiť. Klimatizácia tiež dobre funguje súčasne s kvalitnou čističkou vzduchu.

Čo teda zohľadňovať pri vyberaní mobilnej klimatizácie?

Pri konkrétnom výbere mobilnej klimatizácie sa teda zamerajte na už spomínaný výkon. Tie najmenej výkonné typy majú okolo 2 kW. To bohato stačí do menších miestností, ktorých celkový objem sa pohybuje okolo 60 metrov kubických. Trochu výkonnejšie modely, a to tie s výkonom okolo 3 kW, už bez problémov zvládnu udržať príjemnú teplotu v miestnostiach s objemom 80 – 100 kubických metrov (pričom neberieme do úvahy tepelné zisky). V prípade nejasností je vždy na mieste nákup konzultovať s odborníkom.

Takto škála mobilných klimatizácií pokračuje, a to až k tým najvýkonnejším, ktoré disponujú výkonom až 4,6 kW. A tým pádom sú určené do miestnosti s objemom až 140 kubických metrov (pričom neberieme do úvahy tepelné zisky). Všetky modely sa navyše dajú kombinovať s celým množstvom funkcií, ktoré samotnú prevádzku veľmi uľahčia. Je možné využiť napríklad pohybové senzory a v prípade nových modelov ovládanie pomocou integrovanej Wi-Fi. Môžete si tak nastaviť časy prevádzky, prípadne si klimatizáciu spustiť pred príchodom domov a vracať sa do príjemne vychladenej miestnosti.

Tipy na atypické jednotky

Mobilná klimatizácia Olimpia Splendid Compact je jedna z najmenších a najkompaktnejších mobilných klimatizácií na trhu. Nenechajte sa však zmiasť, dokáže konkurovať aj drahším modelom, pretože ponúka perfektný výkon, dosahuje nízku hlučnosť a disponuje zaujímavými funkciami.

Olimpia Splendid Compact

 

Medzi jej kľúčové vlastnosti patria:

 • Chladiaci výkon 2,1 kW (dostatočný pre menšie miestnosti 15 – 20 m²)
 • Vzduchový výkon 300 m³/h
 • Nízka hlučnosť vo svojej kategórii – už od 47 dB
 • Funkcia autoreštartu – možno ovládať napríklad Wi-Fi zásuvkou
 • Bohaté príslušenstvo v balení
 • Nízka hmotnosť – iba 23 kg

 

Mobilná klimatizácia Sinclair AMC-14P, prípadne slabší model Sinclair AMC-11P,fstude je jednotka natoľko špecifická, že podobnú na trhu nenájdete. Nie je vhodná pre každého, nájde si však priaznivcov hlavne medzi zákazníkmi, ktorí klimatizáciu chcú umiestniť na atypické miesto.

Možno ju totiž umiestniť von, prípadne do inej miestnosti, a studený vzduch vháňať do miestnosti pomocou súpravy AMC-WK alebo sofistikovanejšieho riešenia, a to súpravy AK-15p, ktorá umožňuje dokonca vzdialené ovládanie jednotky cez senzor v mriežke. Vďaka tomuto príslušenstvu v chladenej miestnosti dosiahnete minimálnu hlučnosť. Je však potrebné počítať so stavebnými zásahmi.

SINCLAIR 14P

Medzi jej kľúčové vlastnosti patria:

 • Chladiaci výkon 4 kW, v prípade slabšej verzie 3 kW
 • Variabilita pripojenia, dvojhadicová prevádzka
 • Možnosť kúrenia
 • Vysoký vzduchový výkon – 450 m³/h
 • Automatický výparník kondenzátu

 

Mobilná klimatizácia REMKO RKL495DC je jedinou mobilnou klimatizáciou, ktorá umožňuje umiestnenie jednotky s ventilátorom do vonkajšieho prostredia. Toto riešenie ocenia napríklad nájomníci domov a bytov, ktorí nemôžu vykonávať stavebné úpravy a chcú chladiť väčšie priestory efektívnejšie a pri nižšej hlučnosti. Mnoho záujemcov však, bohužiaľ, odradí vyššia cena. Obstarávacie náklady sú rovnaké, ak nie vyššie ako za riešenie splitovou jednotkou.

 

REMKO RKL495DC

 

Medzi jej kľúčové vlastnosti patria:

 • Chladiaci výkon 4,3 kW
 • Možnosť umiestnenia vonkajšej jednotky na terasu, zavesenie z okna a pod.
 • Neskutočný vzduchový výkon 550 m³/h
 • Zníženie hlučnosti rozdelením jednotiek
 • Efektívne chladenie vďaka absencii podtlaku
 • Automatický výparník kondenzátu

 

Stále nie ste presvedčení? A počuli ste, že...

Sú na trhu klimatizácie, ktoré na svoju prevádzku nepotrebujú vonkajšiu jednotku, ale pritom dokážu svojimi vlastnosťami dosahovať parametre splitových klimatizácií?

Neveríte?

Tak sa presvedčte u nás v e-shope. Elegantne vyhotovené klimatizačné jednotky UNICO perfektne zapadnú do vášho interiéru. Inštalácia je jednorazová a rýchla, potrebná je totiž iba drobná stavebná úprava v rozsahu dvoch otvorov do obvodového muriva. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam sú vhodné tam, kde nemožno použiť splitovú jednotku s vonkajšou jednotkou (panelové byty, pamiatkové domy) a kde zákazník nechce využiť mobilnú klimatizáciu.

UNICO

Ako je to s kúrením v prípade mobilných klimatizácií?

Hoci je primárnym účelom klimatizácie ochladzovanie, niektoré modely dokážu aj prikurovať. Berte však na vedomie, že ak chladíte, klimatizácia dokáže dosiahnuť rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou okolo 5 ºC. S touto hodnotou musíte počítať aj pri samotnom kúrení. Nie je teda možné miestnosť vykúriť napríklad na 20 stupňov Celzia, pokiaľ je vnútorná teplota iba 10 stupňov Celzia.

Aj pri vykurovaní je nutné zaistiť vývod do vonkajšieho priestoru, je teda vhodné napríklad pred zahájením vykurovacej sezóny alebo počas chladnejších letných dní. Nepočítajte však s tým, že mobilnou klimatizáciou vykúrite rekreačné objekty alebo že by vám dokonca dokázala nahradiť klasické vykurovanie.

Pozite si najvyhľadávanejšie modely mobilných klimatizácií.

Zobraziť najlepšie mobilné klimatizácie 2024

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Výber odvlhčovača vzduchu: aký typ je pre vás najvhodnejší?
Trápia vás orosené okná, plesne alebo iné príznaky zvýšenej vlhkosti? Odvlhčovače ponúkajú spoľahlivé riešenie. Ale ktorý typ si vybrať? ...
Odvlhčovanie vzduchu
Vlhkosť (vodná para) obsiahnutá v stavebných dieloch alebo materiáloch prestupuje do okolitého vzduchu....
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
19.06.2024

Obchod som si vybrala kvôli dostupnosti tovaru, ktoré som chcela, cene a recenziám. Nebola som sklamaná. Naozaj je to obchod, kde čo ponúkajú, tiež majú a dodajú v čo najbližšom termíne. Komunikácia bola skvelá. Nemám pripomienky.