Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Hlavne v zimných mesiacoch, v období vykurovania, klesá vlhkosť v našich priestoroch, čo môže mať za následok vysúšanie slizníc a väčšiu náchylnosť k chorobám. Tomuto stavu sa dá prechádzať optimalizáciou vlhkosti v miestnosti. To dokážeme pomocou zvlhčovača vzduchu.

Na trhu existuje veľké množstvo prístrojov v rôznych kategóriách, ako sa v nich však vyznať?

Máme 4 základné typy zvlhčovačov, a to:

  • Ultrazvukové
  • Parné
  • Studený odpar
  • Diskové

Ultrazvukové

Vlhkosť vzniká chvením ultrazvukovej membrány a rozprašovaním kvapiek vody s veľkosťou 1 – 5 mikrometrov, ktoré vnímame ako vodnú paru.

Väčšinou sú ekonomicky najdostupnejšie a dokážu pracovať vo všetkých podmienkach. Hoci ide o technológiu, pri ktorej sa rozprašujú častice vody do ovzdušia, je potrebné túto vodu zmäkčiť, inak môže zanechávať biele stopy na nábytku, prípadne zaniesť prístroj samotný.

Tejto situácii môžeme predísť dvoma spôsobmi. Destilovaná alebo prevarená voda je jedným riešením, druhým je zakúpiť prístroj s kvalitným demineralizačným filtrom. Napriek týmto opatreniam odporúčame umiestniť ultrazvukový prístroj do väčšej výšky.

 

Výhody:

  • Vysoká účinnosť pri malej spotrebe
  • Nižšia nákupná cena

Nevýhody:

  • Údržba prístroja (demineralizačný filter, prevarenie vody, usadzovanie minerálov)
  • Možné usadzovanie bielych škvŕn na nábytku

 

Ultrazvukové zvlhčovače

vzduchu

Airbi Twin

Airbi Twin

Stylies Leonis

Stylies Leonis

 

Boneco U650w

Boneco U200

Výkon 7,2 l/24 h 12 l/24 h 7,2 l/24 h
Hlučnosť 35 dB 32 dB 25 dB
Objem nádržky 5,0 l 5,0 l

 

3,5 l

Čistenie vzduchu áno áno áno

 

Parné

Taktiež zvlhčovače na vriacu vodu patria k najstarším technológiám zvlhčovania. Sú vhodné najmä pre astmatikov, taktiež dokážu vytvoriť príjemnú atmosféru v chladnej miestnosti. Naopak, v prítomnosti detí je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť z dôvodu možného prevrhnutia prístroja s vriacou vodou. Preto tieto prístroje neodporúčame do detských izieb. Vriaca voda dokáže bezpečne eliminovať všetky baktérie, ktoré sú vo vode, takže sa nemusíme obávať kontaminácie ovzdušia.

 

Výhody:

  • Vhodný pre astmatikov, uľahčuje dýchanie
  • Likviduje mikroorganizmy vo vode

Nevýhody:

  • Vyššia spotreba energie
  • Nevhodné do detských izieb

 

Parné zvlhčovače

vzduchu

Boneco S250

Boneco S450

Výkon 7,2‬ l/24 h 13,2 l/24 h
Hlučnosť 43 dB 35 dB
Objem nádržky 3 l 7,0 l
Čistenie vzduchu nie nie


Zvlhčovač vzduchu so studeným odparovaním

Jednoduchá technológia, ktorá je založená na prirodzenom odparovaniu. Do prístroja sa naleje voda, tá sa vsiakne do filtrov a následne je ventilátorom rozprášená po okolí. Na rozdiel od ultrazvukových zvlhčovačov však nevychádza žiadna viditeľná para, takže nehrozí riziko žiadneho poprašku ani pary v okolí prístroja.

Výhody:

  • Šetrné k okoliu
  • Takmer nepočuteľný chod
  • Nízka spotreba

Nevýhody:

  • Potreba výmeny filtrov
  • Dlhší čas dosiahnutia vlhkosti

 

Zvlhčovače so studeným

odparovaním

StadleForm Oskar Little

StadleForm Oskar Little

Stylies Helos

Stylies Helos

 

StadlerForm Oskar BIG

Výkon 4,8 l/24 h 7,2 l/24 h 16,8 l/24 h
Hlučnosť 39 dB 23,5 dB 46 dB
Objem nádržky 2,5 l 4,0 l 6 l
Čistenie vzduchu nie nie nie

 

Diskové

Diskové zvlhčovače fungujú taktiež na princípe prirodzeného odparu, avšak namiesto odparovacích filtrov obsahujú krútiace sa disky. Okrem odparovania vody dokážu na seba nachytávať aj prachové častice, takže okrem zvlhčovania sa vzduch aj čistí. Kedysi boli tieto modely nazývané ako práčky vzduchu. Nie sú také účinné ako čističky, ale dokážu zbaviť vzduch prachu a iných väčších častíc. Údržba prístroja spočíva v čisteniu diskov podľa potreby na základe vyťaženosti. Do diskových zvlhčovačov sa už nemusí kupovať žiadne príslušenstvo.

Výhody

  • Šetrné k okoliu
  • Nízka spotreba
  • Nízke náklady na prevádzku
  • Čistí vzduch

Nevýhody

  • Dlhší čas dosiahnutia vlhkosti
  • Vyššia nákupná cena

 

Diskové zvlhčovače

vzduchu

Winix AW 600

Winix AW 600

Stylies Aquarius

Stylies Aquarius

Boneco 2055D

Výkon 12 l/24 h 7,2 l/24 h 7,2 l/24 h
Hlučnosť 44 dB 45 dB 25 dB
Objem nádržky

7,0 l

4,5 l 4,5 l
Čistenie vzduchu áno áno áno

 

Ďalšie kritériá, ktoré nás môžu zaujímať pri výbere zvlhčovačov

  • Čistenie vzduchu
  • Aromaterapia
  • Veľkosť nádržky
  • Množení baktérií v stojatej vode

 

Čistenie vzduchu

Ako sme spomínali, diskové zvlhčovače na seba nachytávajú prach aj iné nečistoty, a tým čistia svoje okolie. To je jedna z foriem čistenia. Niektoré prístroje disponujú aj plnohodnotným HEPA/uhlíkovým filtrom. Ďalšou formou, ktorá sa v súvislosti s týmito prístrojmi používa, je ionizátor.

Ionizátor vytvára záporné ióny, ktoré príjemne osviežujú vzduch, dokážu narušiť membrány baktérií a vírusov a napomáhajú zhlukovaniu prachových častíc, takže prach sa rýchlejšie usadí a je možné ho efektívne zotrieť. V kombinácii s diskami zefektívňuje zber prachu a jeho následné zachytenie. Ionizácia môže byť pre niekoho nepríjemná a preto je v prípade väčšiny prístrojov vypínateľná.

Aromaterapia

Esenciální oleje

Niektoré prístroje umožňujú použitie esenciálnych olejov. Vzduch je nielen zvlhčený, ale aj príjemne prevonia miestnosť. Pri výbere esenciálnych olejov je potrebné dbať na to, aby boli vhodné do prístrojov tohto typu, inak by mohlo dôjsť k jeho poškodeniu. Tiež je potrebné brať na vedomie odporúčania výrobcov a oleje dávať iba do priehradiek na to určených. Niektoré modely funkciu aromaterapie vôbec nemajú a mohli by sme ich poškodiť. Väčšinou nie je sila vône taká intenzívna, ako pri použití arómalámp.

 

 

 

 

Veľkosť nádržky a množenie baktérií v stojatej vode

Veľkosť nádržky môže byť ďalším kritériom výberu. Čím väčšia, tým menej často bude potrebné vodu dopĺňať. S vodou v nádržke však súvisí ďalší problém, a to, ako zabrániť množeniu mikroorganizmov v stojatej vode.

Rôzni výrobcovia poskytujú odlišné riešenia. V prípade parných prístrojov sa voda prevarí, pričom túto technológiu môžeme vidieť aj pri niektorých ultrazvukových prístrojoch, kde funguje tzv. predohrev vody.

Druhým najčastejším riešením býva doplnenie prístroja filtrom s aktívnym striebrom. Ten je potrebné meniť raz za 12 mesiacov prevádzky. U rôznych výrobcov môže mať iný tvar aj názov, ale ide o tú istú technológiu.

  • V prípade značky Boneco je to ionizačná strieborná tyčinka
  • V prípade značky Stadleform a Stylies ionizačná kocka
  • V prípade značky Airbi BSS filter

   


Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Ako vybrať čističku vzduchu krok za krokom
Máte kašeľ, ste často chorí alebo vás trápi alergia? Riešením je nákup čističky vzduchu. Pozrite sa, ako vybrať správnu čističku vzduchu krok za kroko...
Odvlhčovanie vzduchu
Vlhkosť (vodná para) obsiahnutá v stavebných dieloch alebo materiáloch prestupuje do okolitého vzduchu....
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
217 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
09.11.2024

Som spokojný, pre nás, ktorí nemajú bydlisko v Prahe alebo Brne, je možnosť jedine nákup cez internet. Keď je firma solídna, som určite spokojný a samozrejme odporúčam.