Dostali ste zľavu. Môžete ju uplatniť v nákupnom košíku.

Keď si kúpite novú nástennú klimatizáciu, môžete sa takmer spoľahnúť, že vám bude slúžiť presne podľa vašich predstáv. Ale s pribúdajúcimi mesiacmi a rokmi, keď zariadenie pravidelne používate, jeho výkon už nemusí zodpovedať vašim očakávaniam.

Tomuto scenáru sa však dá predísť pravidelným servisom nástennej klimatizácie. 

Tak ako sa práčka zanáša vodným kameňom a je potrebné ju z času na čas ošetriť vhodnými prípravkami, aj klimatizácia zachytáva nečistoty z ochladzovaného vzduchu, ktoré majú vo veľkom množstve negatívny vplyv na jej prevádzku a kvalitu vzduchu.

Preto vám v nasledujúcich riadkoch ukážeme, ako sa starať o klimatizáciu, aby ste predišli poruchám a naplno si užívali jej výhody.

Ako sa starať o klimatizáciu svojpomocne?

Na bežné čistenie klimatizácie nemusíte volať profesionálnu službu - existuje množstvo vecí, ktoré môže urobiť každý sám.

Prachový filter - základ čistej klimatizácie

Aj tá najobyčajnejšia klimatizácia obsahuje tzv. prachový filter, ktorý slúži ako základná bariéra zabraňujúca usadzovaniu prachu vo vnútri jednotky a jeho vnášaniu späť do miestnosti. Výrobcovia odporúčajú čistiť prachový filter raz ročne, ale nikdy nie je na škodu kontrolovať ho a udržiavať podľa potreby častejšie.

Prachový filter je zvyčajne umývateľný, takže na jeho čistenie môžete použiť obyčajnú vodu a čistiaci prostriedok. Ak má plastovú konštrukciu, určite nepatrí do umývačky riadu, kde by sa mohla vplyvom vyššej teploty zdeformovať.

Odstráňte a znovu nainštalujte prachový filter presne podľa priloženého návodu. Pred opätovným nasadením môžete vnútorné časti, na ktoré sa dá pohodlne dostať, utrieť vlhkou handričkou. Klimatizáciu čistite len vtedy, keď je jednotka vypnutá!

Ďalšie filtre si vyžadujú výmenu

Ak je váš model vybavený ďalšími filtrami - napríklad na zachytávanie menších nečistôt alebo v prípade uhlíkových filtrov na zachytávanie pachov - očakávajte, že servis domácej nástennej klimatizácie bude zahŕňať ich výmenu. Takéto filtre sa nedajú čistiť.

Frekvencia výmeny závisí od odporúčaní výrobcu, ale vo všeobecnosti by sa mala vykonávať aspoň raz za šesť mesiacov - v závislosti od toho, ako často klimatizáciu používate. Kúpa nových filtrov je síce náklad navyše, ale je to významný faktor, ktorý ovplyvní kvalitu vzduchu v miestnosti a nemal by sa podceňovať.

Opäť platí, že filtre by sa mali vymieňať v súlade s pokynmi v príručke a len vtedy, keď zariadenie nie je v prevádzke.

Kedy potrebujem odborný servis nástennej klimatizácie?

Aj keď základné zásady starostlivosti o klimatizáciu zvládnete ľahko, ak chcete dosiahnuť optimálny výkon, občasná návšteva odborníka je nevyhnutná

V prípade domácich klimatizácií stačí, aby ste svoju nástennú klimatizáciu dali odborne skontrolovať raz alebo maximálne dvakrát ročne. V priemyselných budovách, kde je pre správne fungovanie procesov potrebná chladnejšia klíma, by sa návšteva technika mala uskutočniť aspoň štyrikrát ročne.

A čo by mal servis nástennej klimatizácie vlastne zahŕňať? Tejto téme sa budeme venovať nižšie.

Komplexná diagnostika zariadenia

Keď k vám domov príde servisný technik, vykoná nielen základnú údržbu klimatizácie, ale aj diagnostiku zariadenia a jeho funkčnosti. Otestuje prevádzkové režimy, skontroluje vnútorné aj vonkajšie jednotky a zistí, či celý systém pracuje v súlade so svojimi parametrami a aktuálnymi nastaveniami.

Okrem toho skontroluje stav a množstvo chladiacej kvapaliny a podľa potreby ju doplní. Rovnako mu neunikne stav celého chladiaceho okruhu, t. j. či kvapalina uniká alebo sa prehrieva a či je teplota vzduchu v rámci nastavenia. Skontroluje tiež, či je elektroinštalácia v poriadku, aby vám nehrozilo nebezpečenstvo úrazu.

Jednoducho povedané, môžete sa spoľahnúť, že servis nástennej klimatizácie odhalí poruchu, ak je s vaším zariadením niečo v neporiadku.

Čistenie klimatizácie pre bezproblémovú prevádzku

Aj keď klimatizáciu zbavujete prachu a nečistôt sami, na niektoré miesta sa jednoducho nedostanete - ale servisný technik áno.

Pomocou profesionálnych prípravkov zabezpečí komplexné čistenie klimatizácie, jej vonkajších aj vnútorných jednotiek, ktoré zároveň dôkladne vydezinfikuje. Môžete sa preto spoľahnúť, že ochladený vzduch vychádzajúci z jednotky nebude znečistený nečistotami, ktoré sa mohli usadiť v konštrukcii.

Okrem vzduchových priechodov sa technik postará aj o chemické čistenie potrubia na odvod kondenzátu, ako aj všetkých plastov, ktoré tvoria konštrukciu klimatizácie. Vaša klimatizácia bude vyzerať rovnako ako na škatuli.

Servis ako núdzové riešenie

Na servis nástennej klimatizácie sa môžete spoľahnúť aj vtedy, ak ste zaznamenali poruchu alebo máte podozrenie, že k nej môže dôjsť v dôsledku zmien v prevádzke klimatizácie. 

Tento typ služby ponúkame bezplatne počas trvania záruky na celý rad produktov. Postaráme sa nielen o poruchu, ale aj o samotnú prepravu výrobku do autorizovaného servisu - stačí ho zabaliť do originálnej krabice.

Bežne poskytujeme aj odborné poradenstvo na diaľku, takže vám môžeme odpovedať na všetky dôležité otázky o tom, ako sa starať o klimatizáciu, aby dlho vydržala. Môžete nás kontaktovať telefonicky alebo e-mailom.


Ako sa vysporiadať s odvodom teplého vzduchu a kondenzátu alebo Sprievodca inštaláciou mobilnej klimatizácie od Aerium.sk
Mobilnú klimatizáciu nemôžete len tak rozbaliť a spustiť. Pred spustením musíte vyriešiť odvod teplého vzduchu a kondenzátu. Ako na to? Aerium.sk má o...
Ako si vybrať elektrickú kolobežku? Prinášame vám sprievodcu krok za krokom!
Výber elektrickej kolobežky sa zdá ako prechádzka ružovou záhradou, ale ak nezohľadníte správne kritériá, môžete skončiť s nevhodným modelom. Ako sa t...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

11.12.2020
Overený zákazník
100 %

Pri hľadaní obchodu pre nákup vybraného tovaru som porovnával hodnotenia obchodov, skúsenosti zákazníkov s obchodom, a tiež najlepšiu cenu. Zaujal ma obchod, ktorý spĺňal moje kritériá a navyše k vybranému tovaru poskytoval praktický a hodnotný darček k tomuto výrobku. Skrátka po všetkých stránkach najlepší obchod. Vrelo všetkým odporúčam.