Pri výbere mobilnej klimatizácie nie sú špecifikácie modelu jedinou vecou, ktorá by vás mala zaujímať. V prvom rade by ste si mali vopred zistiť, ako sa takáto jednotka inštaluje, aby ste vedeli, čo môžete očakávať

Hoci je proces inštalácie jednoduchý, mobilná klimatizácia si vyžaduje špecifické umiestnenie, čo treba mať na pamäti pri výbere jednotky. Čo je potrebné na správnu prevádzku? Dozviete sa to v nasledujúcich riadkoch.

Studený vzduch dovnútra, teplý vzduch von

Pri prevádzke každej klimatizácie je potrebné zabezpečiť, aby sa teplý vzduch nejakým spôsobom odvádzal. V prípade nástenných jednotiek sa to zvyčajne vykonáva prepojením vnútornej a vonkajšej jednotky, ktoré spoločne privádzajú chladný vzduch dovnútra a teplý vzduch von.

V prípade mobilných jednotiek to funguje rovnako, ale s tým rozdielom, že oba procesy prebiehajú v jednej jednotke. Teplý vzduch sa preto odvádza hadicou, ktorú z jednej strany pripojíte priamo k mobilnej klimatizácii a druhý koniec vyvediete von - cez okno alebo priechodku v stene.

Ako odvetrať teplý vzduch cez okno?

Najjednoduchší spôsob odsávania teplého vzduchu je pootvoriť okno a vytiahnuť hadicu. 

Nemusíte sa zaoberať žiadnymi stavebnými úpravami, a teda ani ďalšími finančnými nákladmi, čo je určite veľká výhoda. Nevýhodou je, že teplý vzduch sa môže čiastočne vracať cez otvorené okno, čo logicky znižuje účinnosť chladenia klimatizácie. 

Ak sa teda rozhodnete pre túto možnosť, určite budete potrebovať aj izoláciu okien. Pripevňuje sa pomocou suchého zipsu a úplne vypĺňa zostávajúci priestor okolo hadice, takže sa dovnútra dostane len zlomok teplého vzduchu.

Izolácia je navrhnutá tak, aby vás neobmedzovala pri otváraní a zatváraní okna. Takže ju môžete mať na okne pripevnenú počas celej sezóny. Vďaka upevňovaciemu systému na suchý zips možno izoláciu kedykoľvek veľmi rýchlo odstrániť a znovu nainštalovať.

Izolácia do okna zvyčajne nie je štandardnou súčasťou mobilných klimatizácií, takže si ju budete musieť dokúpiť. Je však veľmi odolná a pri správnom zaobchádzaní vydrží niekoľko rokov.

Okno nie je pre vás? Alternatívou je priechodka na stenu

Ak už viete, že hadica vedená cez okno by nebola estetická, môžete problém s odvodom teplého vzduchu vyriešiť aj pomocou priechodky v stene. Tu sa síce nevyhnete malému vŕtaniu a búraniu, ale získate oveľa krajšie a praktickejšie riešenie.

Vytvorenie priechodky cez stenu je jednoduché. V našom obchode nájdete kompletné montážne sady Remko, ktoré obsahujú vonkajšiu mriežku, teleskopickú rúru do steny a spätnú klapku s uzáverom - tým otvor na konci sezóny opäť uzavriete

Môžete vytvoriť priechodku pre vývod teplého vzduchu presne tam, kde chcete umiestniť klimatizáciu, aby dlhá hadica neprekážala. Nezabudnite, že klimatizácia potrebuje na svoju prevádzku elektrickú prípojku v blízkosti - pri výbere miesta preto zohľadnite dĺžku kábla. 

A čo odvod kondenzátu?

Klimatizácia sa však nemusí zbavovať len horúceho vzduchu. Vedľajším produktom chladenia je kondenzát - jednoducho povedané, skvapalnená vlhkosť - ktorá sa musí tiež niekam odvádzať. Opäť máte dve možnosti, ako to urobiť.

Zastaraným riešením odvádzania kondenzátu je zhromažďovanie kondenzátu v nádobe určenej na tento účel, ktorú musíte vylievať, keď je klimatizácia v prevádzke. Výberom tohto riešenia síce ušetríte na nákladoch na klimatizáciu, ale v konečnom dôsledku vám pribudne práca.

Takmer všetky moderné mobilné klimatizácie používajú na odstraňovanie kondenzátu automatický výparník. Tým sa zabezpečí, že sa kondenzát odparí cez hadicu spolu s teplým vzduchom - takže nie je potrebné s ním špeciálne manipulovať.

 

Umiestnenie klimatizácie musíte naplánovať tak, aby ste si mohli vybrať zariadenie, ktoré sa najlepšie hodí do priestoru, kde ho chcete umiestniť. To platí najmä vtedy, ak sa rozhodnete odvádzať teplý vzduch cez priechodku v stene. Všetko sa dá napraviť, ale ak sa chystáte robiť stavebné zásahy, mali by ste mať každý svoj krok dobre premyslený


Klimatizácia ako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch - ako funguje vykurovanie pomocou klimatizácie?
Každý vie, že klimatizácia je primárne určená na chladenie vzduchu. Ale vedeli ste, že môže fungovať ako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a efektívne vy...
Servis nástenných klimatizácií - Aerium.sk radí, ako sa starať o klimatizáciu, aby vám dlho slúžila
Klimatizácie by nám mali poskytovať nielen chladenie, ale aj kvalitnú a spoľahlivú prevádzku. Servis nástennej klimatizácie je preto nevyhnutný! Z čoh...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

09.07.2021
Overený zákazník
100 %

Som spokojný, pre nás, ktorí nemajú bydlisko v Prahe alebo Brne, je možnosť jedine nákup cez internet. Keď je firma solídna, som určite spokojný a samozrejme odporúčam.