Väčšina ľudí si klimatizáciu spája s jej chladiacimi schopnosťami, preto sa najčastejšie kupuje v lete. Pravdou však je, že niektoré jednotky využívajú rovnaký princíp ako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, takže ich možno použiť aj na vykurovanie vášho domu.

Vykurovanie klimatizáciou sa často považuje za neefektívne a nehospodárne, ale v skutočnosti môže byť nákladovo efektívnejšie ako bežné formy vykurovania, najmä počas prechodných období na jar a na jeseň. Stačí si len vybrať správny typ klimatizácie.

Ak by ste bežne vykurovali mobilnou jednotkou, potom by sa to veľmi neoplatilo. Ak chcete pri vykurovaní úspornú prevádzku, postačí vám iba nástenná klimatizácia. Konkrétne si môžete vybrať z dvoch hlavných typov modelov, ktoré si preberieme nižšie.

Splitové a multisplitové klimatizácie

Či už je nástenná klimatizácia označená ako split alebo multisplit, vždy ide o zariadenie pozostávajúce minimálne z dvoch jednotiek - vnútornej a vonkajšej

Vonkajšia jednotka funguje na podobnom princípe ako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a posiela ochladený alebo ohriaty vzduch do vnútornej jednotky, ktorá ho potom uvoľňuje do miestnosti.

Ako ste si už možno domysleli, s variantom multisplit môžete k vonkajšej jednotke pripojiť niekoľko vnútorných jednotiek, a tak zabezpečiť chladenie a vykurovanie väčšieho počtu miestností súčasne.

A ako vlastne tepelné čerpadlo vzduch-vzduch funguje? Využíva teplo, ktoré získava zo vzduchu prostredníctvom vonkajšej jednotky. Vnútorná jednotka potom s jej pomocou ohrieva vzduch v miestnosti.

V praxi stačí nastaviť požadovanú teplotu a klimatizácia urobí všetko za vás - nielenže zabezpečí ohrev vzduchu na zvolený stupeň, ale bude teplotu aj udržiavať. Keďže klimatizácia ako taká nie je určená na vykurovanie, v bežnej domácnosti sa klimatizácia používa na vykurovanie na jar a na jeseň alebo ako doplnok k bežnému vykurovaniu.

Žiadna vonkajšia jednotka? Ponúka sa s modelmi Unico HP 

Inštalácia klimatizácie s dvoma jednotkami môže byť finančne aj časovo náročnejšia. Hoci to nemusí byť problém, v niektorých priestoroch to nemusí byť možné.

Napriek tomu sa nemusíte ochudobniť o vykurovanie klimatizáciou, pretože existujú zariadenia bez vonkajšej jednotky - konkrétne zo série Olimpia Splendid Unico. 

Vyzerajú podobne ako bežné nástenné klimatizácie, ale všetky komponenty sú zabudované v jednej jednotke. Stačí teda vytvoriť dva otvory v stene a stavebné práce sú hotové.

Ak však plánujete klimatizáciu používať na vykurovanie aj chladenie, pri výbere konkrétneho modelu hľadajte označenie "HP". Výrobca Olimpia Splendid označuje modely vybavené tepelným čerpadlom, ktoré sú pri vykurovaní oveľa úspornejšie a fungujú podobne ako splitové klimatizácie.

Invertorová technológia - radosť pre vašu peňaženku

Ak je pre vás úspora peňazí prioritou, mali by ste venovať osobitnú pozornosť klimatizáciám, ktoré majú v názve "Inverter". To je anglický výraz pre invertor - technológiu, ktorá umožňuje klimatizačným zariadeniam dosiahnuť až 30 % úsporu v porovnaní so zariadeniami bez tejto úpravy.

Invertor upravuje výkon kompresora podľa aktuálnej situácie a vašich potrieb, takže nedodáva zbytočne vysoký výkon, čo vedie k nižšej spotrebe energie. 

Ešte účinnejší je takzvaný "dvojitý menič", vďaka ktorému jednotka pracuje s približne 70 % svojho bežného výkonu. V oboch prípadoch sa pri rovnako účinnom chladení a vykurovaní prostredníctvom klimatizácie spotrebuje menej energie, takže jednotku môžete bez problémov používať dlhší čas.

Skrátka, vykurovanie pomocou klimatizácie nemusí byť drahá záležitosť. Ide o výber správneho modelu, ktorý zabezpečí spoľahlivú a efektívnu, ale zároveň úspornú prevádzku.

Ak si neviete rady s výberom alebo inštaláciou klimatizácie, neváhajte kontaktovať náš zákaznícky servis telefonicky alebo e-mailom. Naši odborníci sa o vás radi postarajú a pomôžu vám nájsť optimálne riešenie pre vašu situáciu a konkrétne potreby.


Výber rekuperačnej jednotky - Aerium.sk radí, ako nájsť tú najvhodnejšiu
Ako dostať čerstvý vzduch do domu, ale zabrániť tepelným ziskom alebo stratám? Riešením je rekuperácia tepla, ktorá ich využíva na udržiavanie stabiln...
Ako sa vysporiadať s odvodom teplého vzduchu a kondenzátu alebo Sprievodca inštaláciou mobilnej klimatizácie od Aerium.sk
Mobilnú klimatizáciu nemôžete len tak rozbaliť a spustiť. Pred spustením musíte vyriešiť odvod teplého vzduchu a kondenzátu. Ako na to? Aerium.sk má o...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

20.07.2021
Overený zákazník
100 %

Tento obchod som vybral na základe pozitívnych referencií od ostatných užívateľov Heuréky a výberu neľutujem. Na rozdiel od otravného "mimozemského" eshopu, kde predávajú všetko, od detských plienok po elektromobily a vďaka tomu nezvládajú ako kontrolovať správnosť popisov, tak vedieť poradiť, je tento e-shop, ktorý sa zameriava na úzky sortiment, ktorému naozaj rozumie, na vaše otázky dokáže fundovane odpovedať a vy tak máte pocit, že svoju investíciu nezverujete nejakému kupcovi :)