Dostali ste zľavu. Môžete ju uplatniť v nákupnom košíku.

Vetranie nie je jediným spôsobom, ako zabezpečiť cirkuláciu vzduchu v byte alebo dome. Veľmi účinným riešením sú aj rekuperačné jednotky, ktoré nielen odsávajú vyfukovaný vzduch a privádzajú čerstvý vzduch, ale aj udržiavajú stabilnú teplotu.

Sú preto ideálnym riešením v situáciách, keď nechcete v zime byt chladiť a v lete príliš zohrievať. 

Prúdenie vzduchu v rekuperácii využíva teplo alebo chlad odvádzaného vzduchu z interiéru na ohrev alebo ochladenie vzduchu prichádzajúceho zvonku.

Výmena vzduchu tak prebieha bez väčších energetických strát, čo znamená úsporu pri vykurovaní a prípadnom letnom chladení bytu alebo domu.

Ale teraz k veci - ako si vybrať rekuperačnú jednotku, ktorá bude spĺňať všetky vaše potreby?

Vetranie jednej alebo viacerých miestností?

Rozhodujúcim kritériom pri výbere rekuperačnej jednotky je, či chcete, aby vetrala len jednu miestnosť alebo celý byt alebo dom. Od toho závisí nielen to, akú jednotku si vyberiete, ale aj to, koľko investícií a stavebných prác budete musieť vykonať.

Centrálna vs. decentralizovaná rekuperácia

Komplexnejším riešením je v tomto smere tzv. centrálna rekuperácia. Aj keď je zvyčajne potrebná "len" jedna väčšia jednotka pre celý dom, skutočné prúdenie vzduchu v systéme rekuperácie tepla sa uskutočňuje prostredníctvom ventilačného systému.

Preto je potrebný komplexný systém vetracích potrubí napojených na každú miestnosť, prostredníctvom ktorého bude centrálny systém rekuperácie tepla zabezpečovať výmenu vzduchu medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Ventilačné kanály sa zvyčajne inštalujú do stien, podláh alebo stropov.

Pravdepodobne ste už pochopili, že takáto záležitosť nie je ani jednoduchá, ani lacná, najmä ak sa rozhodnete inštalovať centrálnu rekuperáciu v už obývanom dome. Vyžaduje si totiž zásah do každej miestnosti, čo znamená množstvo stavebných úprav a tiež veľa neporiadku.

Vhodnou alternatívou je takzvaná decentrálna rekuperácia, kde je jednotka pripojená priamo k miestnosti, o ktorej vzduch sa má starať

To samozrejme neznamená, že rekuperáciu musíte používať len v jednej miestnosti. Môžete si kúpiť niekoľko jednotiek a nainštalovať ich do najčastejšie používaných miestností - napríklad do obývačky, pracovne alebo spálne. Výhodou je, že na to môžete ísť postupne, čo pre vás nebude znamenať takú finančnú záťaž naraz.

Niektoré zariadenia, ako napríklad Olimpia Splendid SF150, umožňujú synchronizáciu jednotlivých jednotiek, takže v každej miestnosti bude v rovnakom čase fungovať opačný režim a nedôjde k podtlaku alebo pretlaku, ktorý by znižoval účinnosť. V prípade modelu SF150 je možné pripojiť až desať jednotiek, čo bez problémov pokryje väčší rodinný dom.

Decentrálna rekuperácia tepla sa inštaluje priamo do steny bez použitia dodatočných vetracích kanálov - na inštaláciu je preto potrebný len jeden otvor, cez ktorý prúdi vzduch v rekuperácii. Túto úlohu môžete ľahko zvládnuť za jedno popoludnie.

V hlavnej úlohe rekuperačný výmenník

Alfou a omegou každej rekuperačnej jednotky je takzvaný výmenník tepla - vďaka nemu si prúd vzduchu v rekuperačnej jednotke udržiava konštantnú teplotu. V štandardných rekuperačných jednotkách sa používajú tri typy výmenníkov tepla, a to:

Doskový protiprúdový výmenník tepla

Ide o najčastejšie používaný typ výmenníka tepla, ktorého názov vychádza zo skutočnosti, že jednotlivé prúdy vzduchu sú nasmerované proti sebe a využívajú svoje materiálové teplo. Vnútorné a vonkajšie prúdy vzduchu sa nestretávajú, a preto sa nemiešajú.

Účinnosť rekuperačných jednotiek s týmto výmenníkom tepla dosahuje až 90 %, čo možno považovať za vysokú hodnotu. Nevýhodou je, že nevyužívajú vlhkosť a vzniknutý kondenzát sa preto musí odvádzať do kanalizácie. Z rovnakého dôvodu sú tieto zariadenia náchylné na mráz a vyžadujú si ochranu proti mrazu.

Entalpický výmenník

Ak máte radi najnovšie technológie, je to pre vás ideálna voľba. Entalpický výmenník, podobne ako ostatné typy, využíva tepelné zisky zo spracovaného vzduchu. Môže však pracovať aj s prebytočnou vlhkosťou, ktorá je obohatená prichádzajúcim vzduchom.

Tým sa zabráni prílišnému vysušeniu vzduchu v miestnosti, ale na druhej strane môže recyklácia vlhkosti viesť ku kontaminácii privádzaného čerstvého vzduchu. Účinnosť rekuperácie tepla je v tomto prípade vysoká, odhaduje sa až na 95 %.

Rotačný výmenník

Ako už názov napovedá, v rotačnom výmenníku tepla sa odvádzaný vzduch z miestnosti otáča okolo svojej osi a odovzdáva teplo a vlhkosť nasávanému vzduchu zvonku. Jednotlivé prúdy vzduchu nie sú hermeticky oddelené, a preto sa čiastočne miešajú - účinnosť je preto o niečo nižšia, až 85 %.

Na druhej strane nie je potrebné odvádzať kondenzát a pri nízkych teplotách (do približne -6 °C) nehrozí riziko poškodenia mrazom ako pri entalpickom výmenníku. 

Správna rovnováha výkonu a hlučnosti

Na zabezpečenie účinného prúdenia vzduchu v systéme spätného získavania tepla je potrebné vybrať dostatočne výkonnú jednotku. Výkon sa udáva v m3/h a určuje sa podľa objemu miestnosti a počtu osôb, ktoré sa v nej bežne zdržiavajú - t. j. členov domácnosti alebo zamestnancov na pracovisku.

Z hľadiska výkonu sa oplatí mať dostatočné rezervy a vybrať si, aby ste nemuseli jednotku neustále udržiavať v chode na plný výkon, najmä ak si brúsite zuby na decentralizovanú rekuperáciu, ktorá je umiestnená priamo v miestnosti. 

V skutočnosti, ak zariadenie beží na maximálnu rýchlosť po celý čas, môžeme vám zaručiť, že ho budete počuť. Okrem toho neustála prevádzka v režime najvyššieho výkonu znamená vyššiu spotrebu a opotrebovanie zariadenia. Platí teda jednoduché pravidlo, že čím výkonnejší, tým lepší.

Funkcie pre pohodlnú prevádzku

Teraz môžeme prejsť od technickej stránky k praktickejšej, a to vrátane funkcií, ktoré vám jednotka môže ponúknuť. Tie sa samozrejme líšia od modelu k modelu, ale my vám predstavíme tie najbežnejšie a najdôležitejšie.

Režim Silent

Ak sa vetranie uskutoční, keď ste mimo domova, nemusíte sa obávať o objem operácie. Avšak cez víkendy alebo kedykoľvek sa rozhodnete tráviť čas v pohodlí domova, môže vás hluk prevádzky začať obťažovať, najmä pri decentralizovanej rekuperácii. 

Na to slúži režim Silent, po ktorého aktivácii sa prevádzka zariadenia upraví tak, aby sa hluk znížil na minimum. Konkrétne hladiny hluku sa líšia v závislosti od modelu, ale môžu byť až 10 dB.

Zisťovanie izbovej teploty a koncentrácie CO2

Neviete, ako a kedy spustiť jednotku, aby sa dosiahol optimálny vzduch v miestnosti? Pri mnohých modeloch sa o to nemusíte starať - snímače na zisťovanie teploty a prípadne koncentrácie oxidu uhličitého samy zistia, že je potrebné vetranie.

Na základe stavu vzduchu sa spustí prúdenie vzduchu v systéme spätného získavania tepla, a to buď na čas určený režimom spustenia, alebo kým sa nedosiahne optimálny stav vzduchu v miestnosti.

Čistenie vzduchu

Pre alergikov a astmatikov môže byť vetranie často nepríjemné - najmä na jar a v lete, keď čerstvý vzduch so sebou prináša aj dráždivé pele a iné alergény. Rekuperácia tepla môže byť opäť vhodným riešením, pretože často dokáže vzduch filtrovať.

Dokonalým príkladom je jednotka Olimpia Splendid DF100 Pure, ktorá je vybavená dvoma filtrami: G4, ktorý odstraňuje peľ, prach a iné nečistoty z vonkajšieho vzduchu, a F7, ktorého úlohou je absorbovať baktérie, spóry a plesne z vnútorného vzduchu.

Režim nízkej spotreby energie

Tiež neznášate, keď sa po dovolenke vraciate domov do nepríjemného, vydýchaného vzduchu? Pomôcť môže nízkoenergetický režim, v ktorom sa prúdenie vzduchu v systéme rekuperácie tepla spúšťa len raz za deň pri veľmi nízkom výkone. Náklady sa tak znížia na minimum a návrat domov bude oveľa príjemnejší.

Ovládanie aplikácií

Prakticky každá rekuperačná jednotka sa dodáva s diaľkovým ovládaním, pomocou ktorého môžete nastaviť rôzne prevádzkové režimy. Ale čo ak nie ste doma a chcete prísť do vetraného bytu? 

Na tento účel ho môžete spárovať s mobilnou aplikáciou, čo nie je v prípade moderných zariadení žiadna novinka. Môžete ho použiť na spustenie, vypnutie, zmenu režimu alebo nastavenie automatického zapnutia jednotky v určitom dennom čase, aj keď ste mimo domova.

 

Ako vidíte, pri výbere rekuperačnej jednotky je veľa možností. Našu ponuku si môžete pozrieť tu, a ak si neviete rady, neváhajte nás kontaktovať na našej zákazníckej linke - radi vám pomôžeme s výberom.


Vetranie, čistenie a odvlhčovanie s rekuperáciou tepla - Aerium.sk predstavuje najväčšie výhody
Rekuperačné jednotky sú známe najmä tým, že ponúkajú účinné vetranie bez teplotných strát. V skutočnosti však ponúkajú aj ďalšie funkcie. Aké sú?...
Klimatizácia ako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch - ako funguje vykurovanie pomocou klimatizácie?
Každý vie, že klimatizácia je primárne určená na chladenie vzduchu. Ale vedeli ste, že môže fungovať ako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a efektívne vy...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

11.09.2021
Overený zákazník
100 %

Dobré podklady pre výber, prehľadné stránky vrátane videí, dobrá komunikácia s obchodom. Kvalitu zakúpené klimatizácie riadne vyskúšam až s nástupom letných horúčav, zatiaľ je všetko v poriadku, som spokojný. Obchod odporúčam.