Hoci sa elektrické kolobežky všeobecne považujú za spoľahlivé, pri ich používaní sa môžete stretnúť s problémom - stroj sa napríklad nemusí zapnúť.

V takej chvíli nemá zmysel panikáriť, pretože môže ísť o banálny problém alebo len o mierne poškodenie. Prečítajte si nasledujúceho sprievodcu diagnostikou a riešením možných príčin. Pomôže vám to uviesť skúter späť do prevádzky alebo aspoň odhaliť skrytú poruchu a odviezť ho do najbližšieho servisu.

 

the electric scooter cannot be switched on

 

Prečo sa elektrický skúter nezapne?

Ak sa vám nepodarí zapnúť elektrický skúter, mali by ste sa najprv uistiť, že je batéria dostatočne nabitá. V ideálnom prípade by mala byť pred jazdou nabitá na 60 až 100 %. Tiež sa uistite, že viete, ako kolobežku správne zapnúť - niektoré modely môžu byť trochu komplikovanejšie.

Pre pokoj duše si prečítajte priložený návod, ktorý by vám mal poskytnúť všetky potrebné informácie. Ak stále nemôžete prísť na problém, je možné, že sa poškodil niektorý z komponentov kolobežky vrátane batérie alebo spínača.

Najčastejšie sa stretnete s poškodením batérie, ktoré môže byť spôsobené výrobnou chybou, zlým nabíjaním, vekom, vlhkosťou alebo extrémne vysokými teplotami. Porucha môže byť aj na strane spínača, ktorý je často zablokovaný alebo poškodený. Problém sa však môže vyskytnúť aj na iných komponentoch alebo v kabeláži vo vnútri skútra - najčastejšie ide o prerušenie alebo rozpojenie káblov.

Riadiaca jednotka skútra môže byť tiež chybná alebo nesprávne nastavená. Možnosťou je aj prehriatie motora, zvyčajne v dôsledku zlého skladovania alebo veľmi náročnej jazdy - preto sú na náročné cesty vhodnejšie výkonnejšie modely, napríklad elektrické kolobežky s výkonom 2000 W.

 

the electric scooter cannot be switched on

 

Ako ľahko diagnostikovať problém?

Pred akýmkoľvek zásahom do elektrického skútra je potrebné správne diagnostikovať príčinu problému. To však môže byť v niektorých prípadoch pomerne náročné. Nižšie preto rozoberieme najčastejšie poruchy a ich možnú diagnostiku. Medzi najčastejšie dôvody, prečo sa elektrická kolobežka nezapne, patria:

Zlé skladovanie a používanie elektrických kolobežiek

Hneď na začiatku je potrebné posúdiť, či je poškodenie spôsobené zlým skladovaním, opotrebovaním alebo neopatrným zaobchádzaním so skútrom. Uistite sa, že ste stroj nevystavili vlhkosti alebo dokonca vode. Nie každý model má dostatočné krytie, aby zvládol napríklad jazdu v daždi - pred prvou jazdou by ste mali skontrolovať jeho vodotesnosť.

Väčšina elektrických kolobežiek AERIUM ponúka stupeň vodotesnosti IP54, takže sú chránené pred striekajúcou vodou a dažďom. Príčinou poruchy môže byť aj neodborná prestavba alebo pokus o zvýšenie výkonu kolobežky. Ak ste sa o niečo podobné pokúšali v minulosti, nezostáva vám nič iné, ako navštíviť servis.

Poškodenie batérie elektrické kolobežky

Pomerne častým problémom je poškodenie batérie, ktoré znemožňuje jej nabíjanie. Ak sa ho pokúsite pripojiť k elektrickej sieti, majte ho neustále pod kontrolou pre prípad, že by porucha spôsobila jeho vznietenie.

Na rýchlejšiu kontrolu môžete použiť voltmeter, ktorým ľahko skontrolujete, či sa batéria nabíja - tento spôsob je aj bezpečnejší. Zároveň skontrolujte funkčnosť samotnej nabíjačky - väčšina modelov nabíjačiek je vybavená farebnou kontrolkou, ktorá počas nabíjania svieti na červeno.

Zablokovaný alebo poškodený spínač

Rozpoznať chybný spínač môže byť zložité. Skúste ho niekoľkokrát zapnúť a vypnúť, ak nereaguje a viete, že batéria je funkčná a plne nabitá, môže to byť problém.

Chybná riadiaca jednotka

Riadiaca jednotka elektrického skútra môže byť tiež chybná. Poškodená riadiaca jednotka sa zvyčajne spája s predchádzajúcimi problémami, ako je samovoľné vypínanie kolobežky alebo náhle zmeny rýchlosti.

Požiadajte najbližší servis o kontrolu riadiacej jednotky - zvyčajne je to zložitejšie. Pracovníci vykonajú diagnostiku, ktorá zahŕňa kontrolu prípadných uvoľnených káblov. Skontrolujú aj ďalšie komponenty vrátane ističa a kabeláže.

Prehriaty alebo poškodený elektromotor

Pozornosť by ste mali venovať aj elektromotoru, ktorého časti môžu byť spálené alebo uvoľnené. Je to najmä v prípade, keď sa motor opakovane prehrieva, čo je najčastejšie spôsobené poškodenou súčiastkou alebo zlým používaním stroja.

Aj výkonné elektrické kolobežky môžu mať problém vyrovnať sa s nerovným terénom, najmä v teplom počasí. Jedným z negatívnych faktorov je aj preťaženie stroja - najčastejšie sa stretnete s elektrickými kolobežkami s nosnosťou 120 kg a tento limit by ste mali tiež rešpektovať. Takisto by na stroji mala jazdiť vždy len jedna osoba.

Ako opraviť elektrickú kolobežku svojpomocne?

Ak ste identifikovali možnú poruchu, môžete ju začať riešiť. Ak nechcete spôsobiť viac škody ako úžitku, rozhodne by ste sa nemali púšťať do náročných opráv sami. Neodborný zásah by vás mohol stáť stratu niekoľkoročnej záruky, ktorú garantuje väčšina e-shopov - u nás na Aerium.sk získate klasickú 2-ročnú záruku, ktorú je možné za poplatok predĺžiť až na 3 roky.

Ak sa vám nechce ísť hneď do servisu, môžete skúsiť skúter opraviť sami. Pri poškodenej batérii nie je nič jednoduchšie ako investovať do novej batérie do skútra.

Počas výberu sa uistite, že nová batéria zodpovedá všetkým parametrom, najmä pokiaľ ide o kapacitu. Ideálne je vybrať si batériu od rovnakého výrobcu, aby ste si mohli byť istí jej kvalitou. Ak problém spočíva v nabíjaní, budete musieť investovať do novej nabíjačky na elektrický skúter.

Doma si s prehriatym elektromotorom poradíte aj tak, že kolobežku jednoducho umiestnite do tieňa alebo chladnej miestnosti a počkáte, kým sa ochladí. Ak kolobežku stále nemôžete zapnúť, môžete sa vyhnúť spomínanej návšteve servisného strediska, kde vám skúsený technik pomôže diagnostikovať a vymeniť poškodené diely.

Ako predchádzať problémom s elektrickým kolobežkou?

Väčšina problémov s elektrickými skútrami je spôsobená nedostatočnou údržbou alebo zlým zaobchádzaním. Na predĺženie životnosti kolobežky a jej odolnosti pri jazde v náročnom teréne stačí trochu úsilia. Pozrite sa s nami na základné pravidlá spojené so správnou údržbou elektrickej kolobežky.

Skladovanie elektrických kolobežiek

Správne skladovanie elektrického skútra je absolútne nevyhnutné. Ideálne je suché, tmavé a chladné miesto - kolobežka však nesmie byť v zime umiestnená v mraze. V žiadnom prípade by na ňu nemalo svietiť slnko po celý deň, ani by nemala byť dlhodobo ponechaná vo vlhkom prostredí.

Pozornosť treba venovať aj batérii, ktorá by mala byť nabitá aspoň na 60 %. V tomto stave možno skúter skladovať niekoľko mesiacov. Pre lepšiu ochranu je dobré kolobežku prikryť plachtou, ktorá ju ochráni pred prachom a nečistotami.

 

the electric scooter cannot be switched on

 

Správne a bezpečné nabíjanie

Správne nabíjanie predlžuje životnosť elektrického skútra a zabraňuje poškodeniu batérie a zvyšku kabeláže. Neopatrné zaobchádzanie počas nabíjania môže viesť aj k požiaru kolobežky, ale našťastie je to zriedkavé.

Rovnako ako pri skladovaní, elektrický skúter sa musí nabíjať na chladnom a suchom mieste - nikdy nesmie byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu alebo iným zdrojom tepla. Kolobežku by ste nemali nabíjať bezprostredne po jej použití, pretože by sa mohla prehriať. Dávajte si tiež pozor na prebíjanie batérie, ku ktorému môže dôjsť, ak je batéria dlhší čas pripojená k sieti.

Údržba a kontrola po každej jazde

Po každej jazde je potrebné vykonať krátku údržbu elektrického skútra. Hneď po príchode nechajte stroj chvíľu odpočívať a vychladnúť. Potom ho začnite čistiť suchou handričkou. Potom skontrolujte stav kolobežky, najmä pneumatík, pevnosť dielov a stav jednotlivých komponentov.

Z času na čas je dobré nechať v najbližšom servise skontrolovať elektroinštaláciu a súvisiace komponenty - vrátane spínača, ističa a riadiacej dosky. Je dôležité dvakrát skontrolovať, či nie je kabeláž uvoľnená alebo dokonca spálená. Uistite sa, že pohyblivé časti skútra sú pravidelne mazané. O postupe údržby by vás mal informovať predajca, zvyčajne prostredníctvom príručky.

Pravidelný servis

Pravidelný a profesionálny servis elektrických skútrov vám zaručí, že váš stroj bude v naozaj dobrom stave. Vo všeobecnosti sa odporúča návšteva raz ročne, ideálne na konci sezóny. Skúsený technik vám pomôže nastaviť váš elektrický skúter, skontroluje všetky komponenty a v prípade potreby navrhne výmenu opotrebovaných dielov.

 

Ako ste si mohli všimnúť, elektrický skúter je pomerne zložité zariadenie, ktoré môže sťažovať presnú diagnostiku problému. S trochou trpezlivosti však môžete drobné poruchy odhaliť v domácom prostredí, najmä ak ide o problém s batériou, nabíjačkou alebo prehriatym motorom.

V prípade iných porúch je však lepšie obrátiť sa na servis elektrických skútrov. V tom našom vám pomôžeme nielen s náhlou opravou, ale aj s pravidelnou kontrolou všetkých modelov v našej ponuke. Ako autorizovaní predajcovia elektrických skútrov máme prístup aj k originálnym náhradným dielom a príslušenstvu. Nech už máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho elektrického skútra, neváhajte nás kontaktovať.

Ako efektívne využiť prebytočnú energiu z fotovoltaických elektrární (FVE)?
Čo robiť s prebytočnou energiou z fotovoltaických elektrární? Predstavujeme jednoduchý a efektívny spôsob využitia tohto prebytku slnečnej energie. Do...
Ako ľahko zvýšiť výkon elektrickej kolobežky? Tu je niekoľko osvedčených tipov!
Nie ste spokojní s výkonom svojej elektrickej kolobežky? Vyskúšajte naše rady a tipy na jeho zvýšenie! Aby ste mohli svoj stroj využiť na maximum pri ...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

11.08.2022
Overený zákazník
100 %

Dobré podklady pre výber, prehľadné stránky vrátane videí, dobrá komunikácia s obchodom. Kvalitu zakúpené klimatizácie riadne vyskúšam až s nástupom letných horúčav, zatiaľ je všetko v poriadku, som spokojný. Obchod odporúčam.