Úspora energie a ekológia sú jedny z hlavných trendov súčasnosti. Niet divu, že čoraz viac domácností si na svoje strechy inštaluje fotovoltaické elektrárne, ktoré prinášajú finančné úspory a sú jedným z najudržateľnejších zdrojov energie. Navyše, keď získate štátne dotácie, náklady na ich obstaranie nemusia byť také vysoké.

Energia z fotovoltaiky sa využíva najmä počas vykurovacej sezóny. Najviac jej je však k dispozícii v lete, keď sú slnečné lúče najsilnejšie a trvajú najdlhšie. Spotreba v tomto období je nižšia aj preto, že sa nevykuruje a nie je potrebné ohrievať vodu.

Výsledkom je potom takzvaný prepad siete alebo prebytok energie. Čo s ním?

Existuje niekoľko možností. Niektorí ľudia prebytočnú energiu predávajú, iní ju používajú na ohrev vody. Ale čo ak máte dostatok teplej vody a jej predaj sa jednoducho neoplatí alebo je dokonca nemožný? Máme pre vás tip, ako energiu v letných mesiacoch využiť naplno!

PV air condition

Čo nepoužívate, použite na chladenie

Keď udrú letné horúčavy, často sa nemáte kam schovať. Stačí niekoľko teplých dní, a aj keď máte zatiahnuté žalúzie a po zotmení vetráte, váš byt alebo dom sa zahreje. Tieto slnečné dni sú zároveň obdobím, keď je výroba solárnej elektriny na vrchole a keď sú slnečné lúče najhorúcejšie - približne od 10. do 18. hodiny. 

Prečo teda nevyužiť prebytočnú energiu na chladenie vášho domu? Nemusíte ani robiť stavebné úpravy, mobilné klimatizácie ponúkajú tiež účinné chladenie, a to za zlomok obstarávacej ceny. Samozrejme, výhod je oveľa viac, napríklad ľahké premiestnenie a jednoduchá inštalácia.

Mnohé modely sú dnes vybavené aj Wi-Fi pripojením, takže klimatizáciu môžete jednoducho ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácie, aj keď nie ste doma. 

Niektoré mobilné klimatizácie dokážu aj zvýšiť teplotu. To oceníte počas chladnejších večerov alebo v prechodnom období na jar a na jeseň, keď ešte nemá zmysel zapínať klasické kúrenie. Každá klimatizácia funguje ako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a ponúka cenovo výhodné riešenie premeny energie.

Nemusíte sa obávať ani používania elektrickej siete na chladenie. Ak sa rozhodnete pre jednotku so samospúšťačom, ako je napríklad Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13, môžete ju pripojiť priamo na okruh, ktorý sa zapne len v prípade prebytku energie - túto možnosť však musíte prediskutovať priamo s inštalatérom FV.

Mobilné jednotky majú o niečo vyššiu spotrebu ako nástenné. Ak sa však naučíte pracovať s prebytočnou energiou, budete môcť v letných mesiacoch chladiť prakticky zadarmo

Najlepšie odvlhčovače vzduchu 2023 – Aerium.sk predstavuje TOP modely
Máte orosené okná alebo plesne vo vašej domácnosti? To znamená problémy s nadmernou vlhkosťou - naše TOP odvlhčovače si s ňou však dokážu dokonale por...
Elektrická kolobežka sa nedá zapnúť: kompletný návod na diagnostiku a riešenie problému
Nemôžete zapnúť elektrický skúter? Na vine môže byť niekoľko rôznych dôvodov. V našom komplexnom sprievodcovi sa dozviete, aké to sú a čo s nimi môžet...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

11.08.2022
Overený zákazník
100 %

Dobré podklady pre výber, prehľadné stránky vrátane videí, dobrá komunikácia s obchodom. Kvalitu zakúpené klimatizácie riadne vyskúšam až s nástupom letných horúčav, zatiaľ je všetko v poriadku, som spokojný. Obchod odporúčam.