Rovnako ako pri iných dopravných prostriedkoch je aj pri elektrických kolobežkách kľúčový výkon. Výber stroja s dostatočným výkonom znamená, že môže ponúknuť rýchlejšiu jazdu a nebude sa vyhýbať jazde v náročnejšom teréne. Vyšší výkon však oceníte aj pri jazde po meste, kde vám kopce alebo dláždené cesty môžu dať zabrať.
O zvýšenie výkonu elektrickej kolobežky však majú najväčší záujem milovníci pohybu v prírode a v teréne. Nikto nechce šliapať do každého kopca pešo alebo uviaznuť uprostred lesa s nefunkčnou e-kolobežkou a bez signálu.
Preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyťažiť zo svojho stroja maximum.
Zdroj: Canva
Čo ovplyvňuje výkon elektrickej kolobežky?
Výkonnosť e-kolobežky je ovplyvnená vlastnosťami samotného zariadenia, ako aj vonkajšími faktormi, ktoré bohužiaľ nemôžeme ovplyvniť. Konkrétna hodnota výkonu je uvedená pre každú elektrickú kolobežku na základe špecifikácií výrobcu, ktoré závisia od použitých komponentov. Tie zahŕňajú najmä motor, batériu a riadiacu jednotku.
Motor
Elektromotor možno považovať za srdce celého elektrického skútra. Jeho vlastnosti majú najväčší vplyv na celkový výkon stroja, a teda aj na rýchlosť a dojazd. Motor je dôležitý na prenos energie z batérie na kolesá, vďaka čomu sa elektrická kolobežka pohybuje vpred.
Existujú dva hlavné typy usporiadania elektromotora, jednoduchý a dvojitý motor. Najvýkonnejšie elektrické kolobežky majú zvyčajne dva motory - v našej ponuke nájdete napríklad model AERIUM Coolfly 2000 W Dual, ktorý je vybavený dvoma motormi, každý s výkonom 1 000 W.
Dôvodom je nielen zvýšenie výkonu stroja, ale aj splnenie požiadaviek legislatívy. Podľa legislatívy sa na verejných komunikáciách môžu bez vodičského preukazu a registrácie pohybovať len elektrické kolobežky s výkonom do 1 000 W.
Výkon motora sa vždy uvádza vo wattoch (W). Na trhu nájdete rôzne kategórie strojov. Za najmenej výkonné kolobežky sa považujú elektrické kolobežky s výkonom do 250 W a za najvýkonnejšie modely sa považujú modely s výkonom od 2 000 W.
Málokto však vie, že výkon motora sa nerovná výkonu kolobežky. Je preto bežné, že dve elektrické kolobežky s rovnakým výkonom motora dokážu generovať rôzne výkony. Svoju úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory a komponenty - napríklad krútiaci moment, ktorý sa udáva v newtonmetroch (Nm).
Výkon motora |
Maximálny dojazd |
Maximálna rýchlosť |
Dostupné modely |
250 W |
20 km |
25 km/h |
|
500 W |
20–45 km |
25–45 km/h |
|
500–1 000 W |
45–60 km |
60 km/h |
|
1 000–3 000 W |
60–70 km |
70 km/h |
|
nad 3 000 W |
70–120 km |
70 až 100 km/h |
Batérie
Jednou z najdôležitejších súčastí je nepochybne batéria, ktorá poháňa ostatné časti elektrického skútra. Kapacita batérie elektrickej kolobežky sa v drvivej väčšine prípadov udáva v ampérhodinách (Ah) - terénne e-kolobežky ponúkajú kapacitu okolo 10 Ah a viac, aby ste mali predstavu. Existujú dva hlavné typy batérií, a to:
- lítium-iónové - nájdete ich na väčšine elektrických skútrov. Ich hlavnou výhodou je vysoká kapacita a dlhá životnosť, vďaka ktorej ich možno opakovane dobíjať bez väčšieho opotrebovania;
- olovené - používajú sa najmä v najlacnejších elektrických skútroch a ich výhodou je najmä nízka cena. Na druhej strane majú krátku životnosť, takže ich možno nabiť maximálne približne 200-krát.
Pre lepší výber je dobré pozrieť sa aj na watthodiny (Wh), čo je jednotka, ktorá udáva, koľko energie dodá batéria zariadeniu za jednu hodinu. V prípade elektrických kolobežiek s elektromotorom do 500 W sa táto hodnota zvyčajne pohybuje medzi 130 a 650 Wh, zatiaľ čo pri výkone nad 1 000 W sa môže vyšplhať na 1 000 až 3 000 Wh.
Zdroj: Canva
Riadiaca jednotka
Ak je motor srdcom, potom je riadiaca jednotka elektrického skútra mozgom stroja. Jeho úlohou je ovládať motor a regulovať jeho funkciu. Umožňuje nám zapnúť, vypnúť motor, regulovať rýchlosť alebo nastaviť rýchlosť jazdy. Obvykle má riadiaca jednotka podobu malej krabičky, z ktorej vedie niekoľko káblov.
Kľúčovou hodnotou pre riadiacu jednotku je napätie, ktoré sa udáva vo voltoch (V) - čím je vyššie, tým výkonnejší motor môže riadiť. Na trhu sú dostupné riadiace jednotky s napätím od 36 do 84 V. Výkonné elektrické kolobežky s dvoma motormi majú dve riadiace jednotky.
Tipy a triky na zvýšenie výkonu elektrickej kolobežky
Keď poznáte komponenty, je oveľa jednoduchšie nájsť spôsoby, ako zvýšiť výkon vášho elektrického skútra. K zvýšeniu však môže dôjsť bez toho, aby ste museli zasahovať do zariadenia. Nižšie sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zvýšiť výkon, a teda aj rýchlosť alebo dojazd vášho stroja.
Hmotnosť
Vo všeobecnosti platí, že čím viac je elektrický skúter zaťažený, tým nižší je jeho výkon. Čo to pre vás znamená? Ak chcete pocítiť výkon elektrickej kolobežky čo najlepšie, snažte sa ju zaťažovať čo najmenej. Obrovská taška s nákupom alebo batoh plný učebníc vám zaručene zhltne cenné kilometre. Predtým, ako sa vydáte na cestu, nechajte teda tento náklad pokiaľ možno doma.
Výkonnosť výrazne znížite aj vtedy, ak kolobežku zaťažíte nad jej maximálnu kapacitu. Z tohto dôvodu sa oplatí vyberať modely s nosnosťou aspoň o 10 kg vyššou, ako je vaša telesná hmotnosť - v ponuke máme aj elektrické kolobežky s nosnosťou 150 kg.
Typ terénu
Výkon elektrickej kolobežky výrazne ovplyvňuje terén, v ktorom na nej jazdíte. Stručne povedané, čím náročnejší je terén, tým nižší je výkon kolobežky. Na pohyb potom potrebuje viac energie a jej dojazd sa rýchlo znižuje, a to aj o niekoľko desiatok kilometrov. Ak chcete zo svojho stroja dostať maximálny výkon, mali by ste uprednostňovať jazdu po rovných cestách s pevným povrchom.
Tlak v pneumatikách
Ak chcete dosiahnuť maximálny výkon svojho elektrického skútra, mali by ste sa zamerať aj na tlak v pneumatikách. Ten by sa mal podľa odporúčaní pohybovať v rozmedzí 40 až 65 PSI alebo 2,8 až 4,3 baru. Konkrétna hodnota je vždy uvedená na plášti pneumatiky.
Nízky tlak v pneumatikách vedie k ich deformácii, čo tiež sťažuje pohyb kolobežky, ktorá potom musí vynaložiť oveľa viac energie. Pri jazde na takomto stroji sa znižuje jeho rýchlosť aj celkový dojazd. Z tohto dôvodu odporúčame pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách.
Spôsob jazdy
Z hľadiska jazdy vedú dlhé jazdy vysokou rýchlosťou a časté brzdenie k rýchlemu vybitiu batérie. Takáto jazda výrazne znižuje nielen dojazd elektrického skútra, ale aj jeho výkon. Ideálne je jazdiť po rovnom teréne stabilnou rýchlosťou a bez zbytočných výkyvov - pre dlhší dojazd je dobré si cestu vopred naplánovať.
Čo tak vylepšiť elektrickú kolobežku svojpomocne?
Ak vám tieto tipy a rady nestačia, môžete pristúpiť k úprave svojho elektrického skútra. Najbežnejšou je výmena batérie za verziu s vyššou kapacitou. Niektoré elektrické kolobežky totiž môžu byť vybavené slabšími batériami s nižšou kapacitou, a preto nedokážu naplno využiť svoj potenciál.
Obľúbená je aj výmena alebo inštalácia prídavného motora, ktorý zvyšuje svoj výkon o stovky wattov. Pri výmene treba dbať na to, aby ostatné komponenty zodpovedali výkonu novo namontovaného motora. Vymeniť môžete aj riadiacu jednotku, ktorá bude schopná vyťažiť z motora maximum.
Medzi menšie vylepšenia patrí výmena kolies za väčšie alebo montáž pneumatík s hrubším dezénom. Elektrická kolobežka sa bude ľahšie ovládať v nerovnom teréne a poskytne vám väčšiu stabilitu.
Niektoré modely tiež umožňujú deaktivovať obmedzovač rýchlosti v nastaveniach mobilnej aplikácie alebo prípadne v servisných nastaveniach ovládacieho panela. Aj pri takýchto úpravách však môže dôjsť k zníženiu životnosti stroja a dokonca aj k strate záruky.
Pozornosť bezpečnosti a legislatíve
Ak sa rozhodnete upraviť svoj elektrický skúter s cieľom zvýšiť jeho výkon, uistite sa, že to nebude mať negatívny vplyv len na samotný stroj, ale aj na bezpečnosť jazdy. Žiaľ, existujú stovky prípadov, keď sa neodborný zásah do elektrickej kolobežky skončil tragédiou.
Aj jednoduchá výmena riadiacej jednotky alebo inej súčiastky na vlastnú päsť môže viesť k poškodeniu elektrickej kolobežky, ktoré spôsobí, že sa stane úplne neovládateľnou. Neodborný zásah do stroja môže skončiť aj nenávratným poškodením alebo neočakávaným vznietením elektrickej kolobežky nielen počas nabíjania.
Okrem toho sa po výmene niektorých dielov za výkonnejšie môžete dostať aj do rozporu s legislatívou. Na jazdu bez vodičského oprávnenia sú vhodné len elektrické kolobežky s výkonom 1000 W a maximálnou rýchlosťou 25 km/h. Ak tieto podmienky porušíte, môžete dostať pokutu až do výšky desaťtisíc korún.
V neposlednom rade musíte počítať so stratou záruky. Väčšina predajcov poskytuje záruku len na neupravené stroje. To však neznamená, že na elektrickom skútri nemožno vykonávať žiadne úpravy. Zvyčajne však ide len o náhradné diely pre elektrické kolobežky s rovnakými špecifikáciami.
Ak sa teda rozhodnete vymeniť opotrebovanú batériu, o záruku by ste nemali prísť. Oveľa bezpečnejšie je obrátiť sa priamo na autorizovaný servis predajcu, kde vám s výmenou dielov pomôžu.
Ak hľadáte spôsob, ako zvýšiť výkon svojho elektrického skútra, môžete využiť dva prístupy. Prvým je vybrať si dostatočne výkonný model a prispôsobiť štýl jazdy v závislosti od požadovaného výkonu. Môžete zvoliť aj priamu úpravu elektrického skútra, čo je však kontroverzné.
Neodborná výmena dielov, ako je batéria, motor alebo riadiaca jednotka, môže stroj poškodiť alebo znížiť jeho bezpečnosť. Pozor na legislatívu a stratu záruky, ktorá je prakticky istá, ak sa do stroja akýmkoľvek spôsobom zasahuje.
Potrebujete poradiť, ako zvýšiť výkon alebo ako vybrať nový elektrický skúter? Neváhajte sa obrátiť na našu technickú podporu. V prípade potreby vám na elektrické kolobežky, ktoré si u nás zakúpite, poskytneme aj servis, aby sme zabezpečili ich maximálnu funkčnosť a, samozrejme, bezpečnosť pri každej jazde.