Ak ste nadšencom natáčania a fotenia, je len otázkou času, kedy si dron s kamerou nájde čestné miesto vo vašej výbave. Kombinuje mnohé z dnešných inovatívnych technológií, aby svojmu majiteľovi poskytol prístup k úžasným leteckým snímkam. Kvôli záberom z výšky už nemusíte liezť na stromy!

Ať už hledáte svůj úplně první dron nebo náhradu za ten stávající, při výběru byste měli vzít v potaz své požadavky a dosadit k nim odpovídající parametry.

Či už hľadáte svoj prvý dron alebo náhradu za súčasný, mali by ste zvážiť svoje požiadavky a prispôsobiť im príslušné parametre.

Pretože vďaka dobrej príprave existuje jasná cesta k výberu dronu s kamerou, s ktorým budete spokojní. Niektorým dôležitým parametrom sme sa už venovali v našom sprievodcovi výberom dronu, dnes sa bližšie pozrieme na tie, ktoré by ste mohli v drone s kamerou vyžadovať.

 

Kvalita verzus cena

Aj keď je trh s dronmi pomerne veľký a ponuka široká, stále máte na výber podstatne menej značiek a modelov, ako keby ste si kupovali napríklad smartfón alebo fitnes hodinky. Vo všeobecnosti však možno kamerové drony rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

  • veľké outdoorové drony s kvalitnou kamerou,
  • jednoduchšie zariadenia vybavené kamerou s nižším rozlíšením.

Výber modelu závisí od vašich potrieb a rozpočtu. Ak si chcete občas urobiť pekné video z dovolenky alebo sa len tak previezť, pravdepodobne nebudete chcieť príliš investovať - vystačíte si preto s lacnejšou možnosťou s nižšími parametrami.

Ak však chcete robiť naozaj kvalitné zábery v prírode alebo nájsť uplatnenie pre svoj dron s kamerou, kvalita by mala byť prioritou - takže budete musieť pravdepodobne siahnuť hlbšie do vrecka.

Drahšie drony ponúkajú dlhší čas letu, natáčajú lepšie video a sú vybavené pokročilejšími funkciami, ktoré uľahčujú ich ovládanie. Zvážte preto, čo vlastne plánujete s dronom robiť, a podľa toho nastavte rozpočet a požadované parametre.

 

Kapacita batérie určuje dĺžku letu

Srdcom každého dronu je batéria, ktorá mu dodáva energiu potrebnú na vzlietnutie. Kapacita batérie preto priamo určuje, ako dlho budete môcť letieť na jedno nabitie.

Štandardný čas letu je 20 až 30 minút, ale ideálna hodnota neexistuje - všetko závisí od vašich konkrétnych potrieb.

Ak však chcete mať v rukáve niekoľko minút letu, siahnite po modeli s vymeniteľnou batériou. V batohu môžete mať náhradnú a zdvojnásobiť tak čas letu.

 

Kam až chcete doletieť?

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere dronu s kamerou je aj dosah - teda to, ako ďaleko s ním budete môcť letieť bez straty spojenia s ovládačom. Dosah sa určite oplatí poznať, pretože ak ho pri lietaní zohľadníte, vyhnete sa strate kontroly nad dronom a jeho poškodeniu.

V našej ponuke nájdete drony s dosahom niekoľko kilometrov - záleží len na prostredí, v ktorom chcete fotografovať alebo natáčať videá. Pri lietaní však nezabúdajte, že dron by ste z pohľadu legislatívy mali mať neustále na očiach, aby ste predišli poškodeniu majetku a zraneniu zvierat alebo ľudí, ktorí sa by sa mi priplietli do cesty.

 

Zodpovedajúce rozlíšenie kamery

Ak chcete získať skutočne kvalitné zábery, mali by ste zvážiť aj špecifikácie kamery a výsledné rozlíšenie fotografií a videí, ktoré s ním urobíte. Tieto špecifikácie sú zvyčajne priamo úmerné cene - drahšie drony s kamerou robia kvalitnejšie fotografie a videá a naopak. Ale samozrejme existujú aj výnimky.

Rozlíšenie sa udáva v pixeloch a označuje ostrosť výsledného obrazu - čím viac pixelov, tým kvalitnejší a detailnejší je výsledok. Ak hľadáte medzi modelmi strednej a vyššej triedy, štandardne sú k dispozícii štyri hlavné možnosti rozlíšenia:

  • FullHD – 1920 × 1080,
  • Quad HD (2K) – 2560 × 1440,
  • Ultra HD (4K) – 4960 × 2160 / 3840 × 2160,
  • 8K – 7680 × 4320.

Posledná možnosť je samozrejme najlepšia. Nejde však len o rozlíšenie, ak chcete natáčať naozaj pekné videá, ktoré si budete radi pozerať, mali by ste sa poobzerať aj po dronoch s kamerou, ktorá má stabilizáciu obrazu a kvalitnú optiku. Niektoré drony majú aj slot na kartu micro SD, na ktorú sa priamo ukladajú videá.

Na elimináciu takýchto otrasov sa zvyčajne používa tzv. gimbal (stabilizátor). Tento názov označuje konštrukciu, na ktorej je kamera zavesená. Aj keď sa dron nakláňa, gimbal vyrovnáva pohyb a udržiava kameru v rovnakej polohe - takže môžete dosiahnuť maximálnu stabilitu.

 

Funkcie pre jednoduchšie ovládanie

Pri rozhodovaní o výbere dronu s kamerou by vás mali zaujímať nielen parametre spojené s natáčaním, ale aj samotné ovládanie. Všeobecne sa odporúča začať s lacnejším modelom, aby ste si osvojili základy, a potom prejsť na drahšiu a výkonnejšiu možnosť.

Na druhej strane, práve pokročilejšie drony, resp. ich inovatívne vybavenie a funkcie, môžu výrazne uľahčiť ich ovládanie. Poďme sa teda pozrieť na tie, ktoré sa pri hľadaní ideálneho dronu naozaj oplatí sledovať.

Integrované GPS

GPS v prípade dronov funguje podobne ako v prípade smartfónov. Vďaka tejto funkcii si zariadenie "uvedomuje", kde sa nachádza, čo uľahčuje jeho nájdenie v prípade straty. Vďaka zabudovanému systému GPS vás dron dokáže aj nájsť - na to slúži funkcia "návrat domov", vďaka ktorej sa po stlačení tlačidla presunie na miesto, kde sa nachádza jeho ovládač.

Keďže drony s GPS vedia, kde sa nachádzajú, znamená to pre vás aj jednoduchšiu navigáciu. V porovnaní s modelmi, ktoré túto funkciu nemajú, majú výrazne vyššiu stabilitu - najmä v situáciách, keď sa musia vznášať na jednom mieste.

Automatické rozpoznávanie prekážok

Aj skúsený pilot niekedy urobí chybu a nevyhne sa zrážke dronu so stromom alebo s čímkoľvek iným, čo mu stojí v ceste. Ak však váš dron rozpozná prekážky a dokáže sa im automaticky vyhnúť, nemusíte sa tohto problému obávať.

Je však dôležité si uvedomiť, že nie každý dron sa môže na túto funkciu skutočne spoľahnúť. Najlepším ukazovateľom v tomto smere sú nezávislé recenzie konkrétnych modelov alebo recenzie používateľov, ktoré vám povedia, na akej úrovni je daná funkcia skutočne.

Režim „Nasleduj ma“

Mnohí ľudia používajú drony aj na natáčanie rôznych aktivít, či už ide o beh, cyklistiku, lyžovanie alebo iné športy. S ovládačom v ruke by sa však takéto nápady realizovali len veľmi ťažko - preto sú pokročilejšie kamerové drony vybavené funkciou "Nasleduj ma".

Princíp fungovania je jednoduchý. Jediné, čo musíte urobiť, je nastaviť sa ako bod, ktorý bude dron sledovať, a potom sa môžete venovať vybranej činnosti a nechať sa ním sprevádzať.

Dúfame, že sme vás presvedčili, že cesta k výberu dronu s kamerou, s ktorou budete spokojní, nemusí byť zložitá. Teraz, keď už viete, na aké parametre si dávať pozor, stačí si ujasniť priority a môžete sa smelo pustiť do výberu.


Ako vybrať zvlhčovač vzduchu? Poznáme postup a najlepšie modely pre rok 2022!
Výber zvlhčovača vzduchu nemusí byť zložitý! Pripravili sme pre vás prehľad dostupných možností, aby ste konečne mohli raz a navždy skoncovať so suchý...
Na čo si dať pozor pri nabíjaní elektrických kolobežiek? Vyhnite sa týmto najčastejším chybám
Ako predĺžiť životnosť elektrickej kolobežky? Je dôležité starať sa nielen o samotnú kolobežku, ale aj o jej batériu. Ako sa o ňu starať a čomu sa vyh...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

01.04.2021
Overený zákazník
100 %

Veľmi rýchle dodanie, na predajni mi bola odporúčaná klimatizácia, ktorú som si objednal cez internetový obchod a zaplatil kartou. Objednávku som urobil okolo 17.00 hodín a tovar mi bol privezený nasledujúci deň v 08.00 hodín