V posledných rokoch rastie popularita elektrických kolobežiek, čo potvrdzuje aj fakt, že len v našej krajine ich vlastnia tisíce ľudí. Aby ste však mohli elektrickú kolobežku používať, musíte ju najprv poriadne nabiť. Bohužiaľ, napriek technologickému pokroku sú elektrické batérie pomerne citlivé a zlé zaobchádzanie s nimi môže viesť k ich trvalému poškodeniu.

Tomu sa dá predísť pravidelnou údržbou a správnym nabíjaním, ktoré je v tomto prípade kľúčové. V nasledujúcich riadkoch sa teda pozrieme na to, ako by ste mali nabíjať svoju elektrickú kolobežku a akých chýb by ste sa mali za každú cenu vyvarovať.

Ako správne nabíjať elektrickú kolobežku?

Predtým, ako nasadnete na elektrickú kolobežku a vydáte sa do prírody alebo do mesta, musíte ju riadne nabiť. Nemusíte sa však obávať, nabíjanie elektrickej kolobežky je jednoduché a zvládne ho každý - aj ten, kto je menej technicky zdatný.

Elektrickú kolobežku môžete nabíjať v pohodlí domova bez toho, aby ste museli kupovať nabíjaciu stanicu alebo špeciálne pripojenie. Nabíjačky sú navrhnuté tak, aby sa dali zapojiť do akejkoľvek štandardnej zásuvky.

Ako nabíjať elektrickú kolobežku v 4 jednoduchých krokoch

  1. elektrokolobežku vypnite,
  2. pripojte k nej nabíjačku (nabíjací port sa nachádza v blízkosti batérie a je zakrytý gumovým alebo iným krytom) a zapojte ju do elektriny,
  3. elektrokolobežku nechajte nabíjať,
  4. keď sa rozsvieti zelená kontrolka, odpojte nabíjačku a nechajte kolobežku niekoľko minút v pokojnom stave.

Čas nabíjania sa líši v závislosti od značky a modelu elektrickej kolobežky. Spravidla je to 2 až 5 hodín a presný čas by mal byť uvedený v priloženom návode. V opačnom prípade by vám túto informáciu mal oznámiť priamo predajca. Čas sa tiež líši v závislosti od predchádzajúceho vybitia batérie jazdou.

Počas nabíjania sa môže batéria postupne zahrievať - to je úplne normálne. Ak vám nabíjanie kolobežky trvá dlhšie, ako ste zvyknutí alebo ako sa uvádza v návode, mali by ste spozornieť.

Vo všeobecnosti však platí, že čím výkonnejšia je batéria, tým dlhšie ju budete musieť nabíjať. To platí najmä pre výkonné elektrokolobežky. Príkladom je AERIUM AOVO PRO, ktorý sa dá úplne nabiť do približne 5 hodín.

Kapacita batérie by vás mala zaujímať už pri kúpe elektrickej kolobežky. Je dôležité, aby zodpovedala výkonu, ktorý od svojho nového dopravného prostriedku očakávate. Vyhnete sa tiež možnému preťaženiu batérie, ktoré znižuje jej životnosť.

Za priemer sa považuje elektrokolobežka s výkonom 300 - 500 W, ktorý postačuje do mesta aj do prírody. Všetko však závisí od ďalších aspektov vrátane použitého motora a konštrukcie samotnej kolobežky. O tom, ako si vybrať najlepšiu elektrickú kolobežku, si môžete prečítať v našom prehľadnom sprievodcovi.

Neobvykle dlhý čas nabíjania môže byť prvým varovným signálom, že batéria je poškodená a je potrebné ju vymeniť. Aby ste predišli možnému skratu, ktorý by mohol zničiť celú elektrickú kolobežku, mali by ste ju odpojiť od siete a nepoužívať ju až do výmeny.

Kedy je nutné elektrokolobežku nabiť?

Aby elektrická kolobežka správne fungovala a slúžila vám naozaj dlho, je potrebné vedieť, ako sa starať o batériu. Stačí ak dodržiavate jednoduché pravidlo - nikdy by ste ju nemali nechať úplne vybiť.

Ak sa vám to stane niekoľkokrát, svet sa nezrúti, ale ak túto chybu opakujete pravidelne, môžete si byť istí, že vaša batéria čoskoro zlyhá. Odborníci v tejto oblasti sa zhodujú, že ideálne je nabíjať kolobežku skôr, ako úroveň energie klesne pod 40 % alebo 30 %.

S nízkou úrovňou nabitia navyše klesá výkon elektrickej kolobežky, takže sa aj oveľa rýchlejšie vybíja. Ak sa teda vydáte na výlet napríklad s 30 % batérie, môžete si byť istí, že sa ďaleko nedostanete a väčšinu cesty budete stále kráčať pešo.

nabijeni elektrokolobezky

 

Úroveň nabitia kolobežky môžete skontrolovať v mobilnej aplikácii alebo priamo na displeji kolobežky. Ak kolobežku používate len sporadicky, mali by ste ju nabíjať aspoň raz za 2 až 3 mesiace.

stav baterie elektrokolobezka

Čomu by ste sa mali pri nabíjaní vyhnúť?

Hoci nabíjanie nie je žiadna raketová veda, mali by ste dodržiavať určité pravidlá. Vďaka nim sa vyhnete možnému poškodeniu batérie, ktoré môže viesť k poruche celej elektrickej kolobežky.

Elektrokolobežku nenabíjajte ihneď po jazde

Prvým pravidlom, ktoré by ste nikdy nemali porušiť, je nenabíjať bezprostredne po jazde. Batéria elektrickej kolobežky sa totiž pri jazde zahrieva a jej zapojenie do nabíjačky by mohlo spôsobiť prehriatie a následne poškodenie. Zároveň by ste sa mali uistiť, že kolobežka nie je mokrá, pretože prítomná voda by mohla spôsobiť skrat.

Po nabíjaní nechajte elektrokolobežku chvíľu odpočívať

Podobne ako v prvom bode by ste elektrickú kolobežku nemali používať bezprostredne po jej nabití. Dôvod je rovnaký - batéria bude mať po nabití vyššiu teplotu a pri jazde by sa mohla prehrievať. Najlepšie je počkať aspoň 30 minút, kým sa vydáte na cestu.

Majte elektrokolobežku pri nabíjaní pod dohľadom

V prípade väčšiny dobíjateľných elektrických zariadení sa odporúča, aby ste na ne po zapojení do siete neustále dávali pozor. To isté platí pre elektrické kolobežky, kde môže dôjsť napríklad k prebitiu alebo skratu.

V zriedkavých prípadoch môže poškodená batéria spôsobiť požiar - najlacnejšie elektrické kolobežky s nekvalitnými dielmi sú v tomto ohľade rizikovejšie. Takýmto situáciám často predchádza chyba nabíjania alebo predchádzajúce poruchy batérie. Ale ako sme už povedali, mierne zahriatie počas nabíjania nie je dôvodom na paniku.

Nabíjačka by mala vždy indikovať plné nabitie, čo je zároveň signál, že prestala dodávať energiu.

Na nabíjanie používajte iba originálnu nabíjačku

Kvalitné nabíjanie zaručia len originálne nabíjačky, ktoré sú špeciálne navrhnuté na nabíjanie určeného modelu. Ak sa nabíjačka pokazí, v ideálnom prípade si kúpte rovnakú alebo si nechajte poradiť vhodnú alternatívu priamo od predajcu. Univerzálne nabíjačky sú síce lacnejšie, ale často nenabíjajú elektrickú kolobežku úplne alebo ju dokonca prebíjajú.

Ako môžete predĺžiť výdrž batérie?

Ak sa budete o batériu elektrickej kolobežky správne starať, môžete dosiahnuť dlhú životnosť. Bežnú batériu možno nabiť v priemere 300 až 500-krát, čo predstavuje niekoľko rokov bezproblémovej prevádzky.

Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu batériu využiť čo najlepšie.

Nedovoľte, aby úroveň batérie klesla na nulu

Opakované úplné vybitie batérie môže viesť k zníženiu jej výkonu alebo životnosti. Nárazové úplné vybitie a následné nabitie môže spôsobiť zlyhanie batérie. Je vhodné dobíjať batériu vždy, keď jej stav klesne na 40 %. Odporúča sa tiež vyhnúť sa zbytočnému preťažovaniu batérie, napríklad jazdou do kopca na maximálny výkon.

Vytvorte si z nabíjania každodennú rutinu

Pravidelným nabíjaním elektrickej kolobežky môžete výrazne predĺžiť jej životnosť. Ak na elektrickej kolobežke jazdíte každý deň, odporúča sa ju na konci dňa nabiť. Okrem toho, že udržíte batériu v dobrej kondícii, vyhnete sa nepríjemnému rannému prekvapeniu v podobe úplného vybitia.

Batériu neprebíjajte

Elektrobatérii ublíži aj to, ak ju necháte pripojenú k nabíjačke aj po úplnom nabití. Samozrejme, ak necháte kolobežku zapojenú o niekoľko minút dlhšie, nič hrozné sa nestane. Problémom však môže byť "prebíjanie" počas desiatok minút alebo dokonca hodín.

Nabíjací adaptér prestane nabíjať, keď sa rozsvieti zelená kontrolka LED - batéria sa teda ďalej nenabíja. V záujme vašej bezpečnosti a predĺženia životnosti sa však oplatí kolobežku odpojiť od elektrickej siete čo najskôr po jej 100% nabití.

Nabíjajte elektrokolobežku, aj keď ju nepoužívate

Aj keď elektrokolobežku nepoužívate často, mali by ste sa o ňu dobre starať. Šoky, ako napríklad náhle pripojenie k elektrickej sieti po dlhšom čase, môžu poškodiť batériu. Preto by sa nabíjanie malo riešiť priebežne, aspoň raz za mesiac.

Sucho a teplo elektrokolobežkám prospieva

Pre životnosť batérie je dôležité aj prostredie, v ktorom ju skladujete. Lítiovým batériám sa pri extrémnych teplotách nedarí. Mali by ste ich chrániť pred priamym slnečným žiarením a teplotami pod bodom mrazu. Ideálna je suchá miestnosť pri izbovej teplote. Ak kolobežku nebudete používať dlhší čas, je dobré ju zakryť, aby ste ju ochránili aj pred prachom.

Nezabudnite na pravidelnú údržbu

Pri používaní elektrickej kolobežky dbajte na jej pravidelnú údržbu. To zahŕňa aj čistenie, ktoré by sa malo vykonávať každý deň. Zabránite tak hromadeniu nečistôt, ktoré by mohli časom ovplyvniť výkon. Vo väčšine prípadov stačí kolobežku utrieť suchou handričkou. Niektoré elektrické kolobežky sú navrhnuté tak, aby sa dali raz za čas umyť aj tlakovou umývačkou.

Ak budete dodržiavať aspoň niektoré z týchto pravidiel, môžete si byť istí, že vám vaša elektrická kolobežka bude slúžiť dlhé roky. To však nevylučuje to, že sa počas jej používania nestretnete s poruchami.

V tejto súvislosti sa odporúča kúpiť elektrokolobežku od kvalitného predajcu, ktorý vám poskytne kompletný servis. To všetko ponúkame v našom e-shope Aerium.sk, kde si môžete kúpiť kompatibilné príslušenstvo a náhradné diely vrátane batérií pre všetky modely, ktoré ponúkame.

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Ako vybrať dron s kamerou? Aerium.sk radí, ako na to!
Uvažujete o kúpe dronu s kamerou? Potom ste na správnom mieste! Predstavíme vám všetky dôležité parametre, ktoré by ste mali pri výbere zvážiť....
Aké rýchle sú elektrické kolobežky? Využite svoj nový dopravný prostriedok na maximum
Maximálna rýchlosť elektrickej kolobežky je pre mnohých najdôležitejším parametrom pri jej výbere. Ale čo vlastne určuje rýchlosť? Pozrime sa na túto ...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
217 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
01.09.2024

V inej recenzii si kolega kupujúci sťažoval na dvojdňový rozdiel v dostupnosti tovaru. Obchod má na stránkach okienko pre chat, napísal som dotaz, či je tovar skladom, odpovedali mi dokonca pred oficiálne otváracou dobou, že áno. Tovar som objednal, zaplatil cez internet a ešte ten deň popoludní vyzdvihol. Žiadny problém.