Správne vetranie je základom pre príjemný vzduch vnútri miestností a zároveň pre našu energiu. O vetranie toho bolo už veľa napísané, avšak odborníci aj laická verejnosť sa zhodujú, že správne vetranie odbúrava únavu, bolesť hlavy, problémy s koncentráciou i nespavosť alebo mrzutosť. Preto sa určite oplatí prečítať si, ako môžete svojmu domovu dodať čerstvý vzduch a zároveň sa inšpirovať tipmi týkajúcimi sa správneho vetrania.
 
Zdroj: unsplash.com

Vetrajte aspoň 3x denne

 
Odborníci majú jasno. Vetrať by sme mali aspoň trikrát denne, a to po prebudení, po návrate z práce a, samozrejme, poriadne aj pred tým, než sa uložíme k spánku. Uvidíte, že sa vám bude nielen lepšie zaspávať, ale budete sa aj jednoducho cítiť dobre! Ak ste celý deň doma, napríklad cez víkend, vetrajte, samozrejme, častejšie. Zvlášť, keď trávite celý víkend v kuchyni a doma sa vám miešajú pachy zo smažených odrezkov aj pečenej bábovky. Mnoho odborníkov odporúča v zime vetrať krátko, ale intenzívne, aby došlo k výmene vzduchu i kyslíka. V lete, naopak, oceníte dlhodobo pootvorené okno odvádzajúce dusno. A ako spoznáte, že je čas vetrať? Napoviu vám zarosené okná.
 

Orosené okná = čas vyvetrať

 
Orosené okná s kvapôčkami vody môžu byť signálom zlého zateplenia, možno nekvalitných okien. Pri dnešných moderných stavebných postupoch však signalizujú skôr nedostatok kyslíka v miestnostiach. Ak sa u vás doma objaví nahromadenie vlhkosti, predovšetkým v kúpeľni, kuchyni alebo spálni, zotrite vodu papierovým obrúskom, eventuálne savou utierkou a okamžite vyvetrajte. Vetranie je dôležité aj v tých častiach domu, kde sa môže hromadiť vlhkosť a pleseň, takže napríklad aj tam, kde máte viac izbových rastlín či akvárium. Vlhkosť môže spôsobovať problémy s dýchaním a podpisovať sa na zhoršujúcom sa stave alergikov.
 
Zdroj: unsplash.com
 

Dôležitá je aj teplota

 
Mnoho ľudí zastáva v otázke vykurovania, respektíve vetrania, mylný postoj. V letných mesiacoch sa snažia vnútornú teplotu zraziť čo najnižšie, zatiaľ čo v zime, keď vonku klesajú teploty pod bod mrazu, chcú doma chodiť v tielku. Držať by sme sa pritom mali jednoduchého pravidla. Ideálna je teplota 21 stupňov Celzia v kombinácii s vlhkosťou okolo 40 percent. Ak máte doma zastarané okná, ktoré nespĺňajú štandard pre komfortné bývanie, zvážte ich výmenu.
 

Rekuperácia vyrieši vetranie za vás

 
Rekuperácia představuje inteligentní řešení pro zpětnou výrobu tepla. Speciální systém přivádí čerstvý vzduchový zvonek dovnútra přes rekuperačný výmenník, a tým vzduch chladí a neustále privádí čerstvý. Rekuperačné výmenníky dosahují velmi vysoké účinnosti předávání tepla, a to až kolem 90%. Díky nainstalované rekuperácii musíte vetřít. Naopak, tu platí, že pokud máte otevřené okno nebo neustále vetráte, efekt rekuperácie prakticky nepocítite. Samozřejmostí je tichý chod celého systému v rodinném dómu, komerční modely i moderních bytoch.
 
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

01.08.2022
Overený zákazník
100 %

Tento obchod odporúčam, hlavne domluva veľmi rychla a pristroj, ktorý som si zakúpila, Winix Čistička U450, je naozaj veľmi kvalitný prístroj, už po týždni používaní môžem s pokojným svedomím povedať, že pristroj naozaj funguje, lepšie sa mi v byte dýcha, zachytí akýkoľvek pach a ihneď vyčistí, mela som naznak rýmy, pretože je chrípkové obdobie v Prahe a okamžite mňa aj môjho priateľa choroba prešla. Verím, že za ďalší týždeň to bude ešte lepšie, chystám sa kúpiť ešte jednu svojim rodičom, ktorí majú doma mačku a veľký dom, kde prachu sa nájde naozaj dosť a verím, že budú rovnako spokojní ako ja so svojím partnerom.