Prílišné sucho, ale ani vysoká vlhkosť neprospievajú ľudskému organizmu. Je potrebné neustále strážiť optimálne hodnoty v interiéri, aby sa ľudia lepšie vyhli najrôznejším ochoreniam a zbytočne nezaťažovali organizmus.

Trápenie v podobe vysokej vlhkosti

Aj keď ľudia len dýchajú, produkujú tým vodnú paru. Iba v jednej domácnosti si k tomu pripojte produkciu vodných pár pri sprchovaní, kúpaní, zalievaní rastlín, sušení bielizne atď. Len čo príde obdobie dažďov, bude sa toto množstvo ešte závratnejšie zvyšovať. V tomto prostredí sa vám bude ťažko dýchať, pocítite nepríjemné dusno. Zamerajte sa na neustále odstraňovanie vlhkosti, inak sa vystavujete riziku vzniku chorôb kvôli obsiahnutým choroboplodným plesniam, baktériám a vírusom vo vzduchu. Ďalej sa začne drobiť omietka, budú sa rosiť okná, plesne sa začnú rozširovať po stenách.

vysoka vlhkost

Niekoľko tipov, ako si poradiť s vlhkosťou

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť prílišnej vlhkosti, je klasické vetranie. Vyžaduje však pravidelnosť. Dá sa tvrdiť, že postačí aj desať minút denne, ak okná poriadne otvoríte a necháte prúdiť vzduch. Ak v nejakej miestnosti chýba okno, zamerajte sa na obstaranie vetráka alebo odvlhčovača. Niečo však zvládnete vlastným pričinením. Skúste obmedziť sušenie bielizne v byte, ak to nie je možní, vyberte aspoň vetranú miestnosť. Odporúča sa aj sušička bielizne. Počas varenia zapínajte digestor. Pri objavení plesne ju ihneď odstráňte odporúčanými prípravkami.

vysoka vlhkost

Príjemné prostredie s odvlhčovačom

Našťastie existujú inteligentné zariadenia, ktoré dokážu dosť obmedziť kondenzáciu vzdušnej vlhkosti na oknách, stenách a pod. Vďaka nim sa môžete doma cítiť príjemne a bezpečne. Možno si vyberať z niekoľkých druhov, aby vyhovovali požiadavkám na rôzny výkon. Odvlhčovač vzduchu si vyberte taký, aby sa vyznačoval nízkou poruchovosťou a správnym výkonom. Stretnete sa s niekoľkými typmi odvlhčovačov, ktoré na základe konštrukcie využijete v profesionálnom, domácom alebo bazénovom prostredí.

Pri výbere záleží tiež na technológii, a to na absorpčnej alebo kompresorovej. Ďalej zvážte, ako budete odvádzať kondenzát. Niekedy sa odvádza samospádom, inokedy do vstavanej nádoby, ale tiež je tu možnosť sušiča so zabudovaným čerpadlom.

Absorpčné odvlhčovače fungujú najlepšie pri nízkych teplotách pod desať stupňov Celzia. Ide o prístroje veľmi závislé na relatívnej vzdušnej vlhkosti. Vyznačujú sa nízkou hlučnosťou. K najrozšírenejším patria kompresorové, ktorým nechýba chladivo a kondenzačné doska, kde sa pomocou rýchleho schladenia vyzráža vzdušná vlhkosť. Výkon vysúšačov sa rôzni podľa teploty a obsiahnutej vlhkosti. Používajú sa predovšetkým vo vykurovaných budovách, efektivita sa prejavuje od desať stupňov Celzia. Profesionálne modely s prehľadom zvládnu odvlhčiť aj sto litrov denne za optimálnych podmienok. Na domáce použitie postačia prístroje s maximálnym výkonom od 10 l do 25 l za deň.

Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

09.08.2022
Overený zákazník
100 %

Som spokojný, pre nás, ktorí nemajú bydlisko v Prahe alebo Brne, je možnosť jedine nákup cez internet. Keď je firma solídna, som určite spokojný a samozrejme odporúčam.