Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je jednoduché elektrické zariadenie, ktoré zlepšuje klimatické podmienky v miestnosti. Zvlhčený vzduch nielenže je príjemnejší než ten suchý, ale neprirodzene prekúrené miestnosti majú zlý vplyv na ľudské zdravie. Zle pôsobí na dýchacie sústavu, oči, pokožku a celý imunitný systém. Ideálna vlhkosť vzduchu je okolo 50 %, ale v zimných mesiacoch je obvyklá vlhkosť miestností okolo 20 %. Najjednoduchším riešením je zaobstarať si zvlhčovač vzduchu. Ten funguje na princípe premeny vody na páru, ale podľa technológií, ktorými to dosahuje, sa zvlhčovače delia do troch kategórií.

Parný zvlhčovač

zvlhčovač na horúcu paru Parný zvlhčovač tvorí paru pomocou výhrevného telieska. Funguje teda na obdobnom princípe, ako napríklad varná kanvica. Horúca para sa ochladí v špeciálnej komore, kde sa zmieša so vzduchom. Potom začne ochladená para prúdiť do miestnosti. Výhodou parného zvlhčovača je, že sa varom zneškodnia všetky vírusy, baktérie a iné mikroorganizmy. Jeho nevýhodou je, že má pomerne vysokú spotrebu, a to max. 400 W. Výkon je obvykle okolo 350 ml/h a objem nádrže 2 – 4 litre. Je ľahko prenosný, pretože váži okolo 1 kg a nie je ani príliš hlučný. Hlučnosť sa obvykle pohybuje okolo 25 – 30 dB. Vhodný pre oblasti s mäkkou vodou. Prípadne možno vybrať prístroj sa zmäkčovacom zariadením. Cenovo je tento typ ľahko dostupný, cena sa pohybuje v rozmedzí 50 – 100 €.

Ultrazvukový zvlhčovač

Vďaka svojej nízkej spotrebe a vysokému výkonu je ultrazvukový zvlhčovač najúspešnejší typ. Výkon sa obvykle pohybuje v rozmedzí 400 – 550 ml/h a objem nádrže okolo 5 – 7 litrov. Príkon je najčastejšie okolo 45 W a ich hlučnosť nepresahuje 25 dB. Hmotnosťou sa pohybuje medzi 3 – 4 kg. Pomocou ultrazvuku vytvára z vody mikrokvapôčky. Tie tvoria hmlovinu, ktorá rovnomerne vychádza zo zvlhčovača. Ďalšou výhodou je nízka hlučnosť. Je však potrebné starostlivo dbať na hygienu. Tento prístroj neohrieva vodu na bod varu, a preto je nutné nevyparenú vodu pravidelne vylievať, inak sa v nej začnú množiť baktérie a iné choroboplodné zárodky, ktoré sa potom môžu ľahko dostať do vzduchu a cez neho do ľudského tela. Je však možné kúpiť ultrazvukový zvlhčovať s predohrevom vody či s antibakteriálnym zariadením. Ultrazvukový zvlhčovač je citlivý na tvrdú vodu, pretože sa v ňom ľahko vytvorí vodný kameň. Ten znižuje životnosť a môže sa dostať do ovzdušia. Vhodné je používať mäkkú vodu, prípadne vodu destilovanú alebo prevarenú alebo si zaobstarať model so zmäkčovacom filtrom. Zvyčajne stojí 75 až 185 €.

Zvlhčovač vzduchu so studeným odparovaním

zvlhčovač na studenú paruPri tomto type sa voda rozlieva po špeciálnom povrchu, z ktorého je potom ventilátorom odparovaná do vzduchu. Podľa povrchu, na ktorý sa voda rozlieva, sa rozlišujú dva druhy – diskový zvlhčovač a doskový zvlhčovač. Medzi týmito dvoma druhmi nie sú žiadne výrazné odlišnosti, ale diskový zvlhčovač je odolnejšie proti tvrdej vode. Výkon býva okolo 300 – 400 ml/h, objem nádrže 3 – 7 litrov. Hlučnosť sa pohybuje okolo 40 dB a štandardnú hmotnosť je do 4 kg. Tieto zvlhčovače neprodukujú žiadnu viditeľnú páru a sú najlepším napodobením prirodzenej tvorby pary. Vďaka tomu sa miestnosť nikdy nemôže prevlhčiť. Okrem toho je zvlhčovač so studeným odparovaním zároveň schopný čistiť vzduch od väčších častíc, ako sú prach alebo peľové zrná. Vhodné je kupovať si modely s antibakteriálnym zariadením, pretože v tomto type sa veľmi rýchlo množia mikroorganizmy. Tento typ je najdrahší, cena sa pohybuje v rozmedzí 220 – 315 €.

Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

01.08.2022
Overený zákazník
100 %

Odporúčam aj ostatným nákup v tomto obchode. V piatok som tovar objednal a v utorok dopoludnie bolo dodané. Zatiaľ som klimošku nevyskúšal, nebolo dostatočné horúco. Dúfam, že bude fungovať podľa mojich predstáv.