Vonkajšie teploty dosahují nulu, ale ve změně bytovom dome je ještě nekúri? Nemusíte sa triasť zimou a doufám, že vám pomůže hektolitre horúceho čaje. Perfektním řešením pro vás konkrétně může být přímotop ! Na trhu však naleznete celou řadu modelů a měření, které mohou být těžké ve výzvě. Proto jsme si pro vás připravili kompletní průvodce, s kterým si snadno vyberete takový ohrievač, který vám bude sloužit několik let.
 

Dovnútra alebo von?

 
V prvním řadě nesmírně záleží na tom, zda je přímotop chystáte určit domov nebo von. Neexistuje vlastně univerzální řešení, které by mělo pokrývat obě možnosti, proto by mělo být přijato pro jednu z nich. Pokud si přejete letné pózování na dvoře nebo na balkóne prodloužit až do září, nabízí řešení v podobě kompaktního přístroje na stůl, kterým se během chladnějších večerů mírně ohrejete. Oveľa výkonnější varianta, která vám poskytne účinnou účast, jsou velká terasová tepelná záření , kde jako zdroj tepla slouží elektřina, plyn nebo infračervené paprsky.
 
 

Ujasnit si základní požiadavky

 
Teraz už existuje zpět k domácnosti přímotop. Zatímco jste hledali ten pravý pro vás, měli byste si ujasnit několik věcí, které jsou pro výběr toho správného zařízení úplně zásadní. Prvý z nich je účel, který by měl váš přímotop plnit, tedy zda s ním chcete vyříznout celou miestnosť, nebo z něj vytvořit lokální zdroj tepla. Součástí důležitého kritického kritéria je i to, jaký zdroj energie ho bude hledat , co se odvíjí od možností konkrétního bytu, domu, chaty nebo chalupy. Z toho, jak si můžete vybrat mezi elektřinou, biopalivem a plynom.
 

Vyberte ten správný typ

 
Na rozdíl od vnějších ohřívačů máte v případě domácích přímotopů na výběr z několika různých typů zařízení, která se od sebe líšia velikost, tvar, způsob vytápění, použití využití a samozřejmě i cena. Nižší vám každý z nich představíme a povíme si o jejich základních výhodách a nevýhodách. Potom už bude jen na vás, aby vám vzali do úvahy své potřeby a požadavky a následně vybrali model, který im bude přesně odpovídat . Z čeho tedy můžete vybrat?
 

Konvektory

 
Lidé si nejčastěji kupují konvektory na vytápění menších místností nebo jako doplněk k hlavnímu kouření tam, kde jeho výkon jednoduše nestačí. Princíp jejich fungování je poměrně jednoduchý - ve spodní části naberají horúci vzduch, který potom pomocí topných telies ohrejou a hornými prieduchmi vyzařuje zase von . Z toho, jak fungují, fungují také ventilátory, které ohřívá vzduch rozháňa, a tak působí, že se jejich místnost vydrží dlouho.
 
Mezi zákazníky jsou konvektory populární především pro jejich nízkou cenu nákupu, mají však i několik dalších výhod, mezi které patří například možnost instalace na zeď, nízká hmotnost nebo tichý chod . Konvertory mají, samozřejmě, i několik záporov, jako například to, že teplo vyzařuje rychle k stropu av dolních částech místnosti poté zůstává chladnéši. Kvůli proudícímu a přepaľujúcemu vzduchu by mohli mít konvektory potíže s alergiemi, kteří jsou na částice ve vzduchu háklivější.

 

sálavý konvektor Gloa aku
Sálavý konvektor GLOA AKU
elektrický konvektor s wifi ADAX
Konvektor s WiFi ADAX

 

Radiátory

 
Pokud hledáte způsob, jako by mohla vykouřit místnost bez toho, aby jste v nejrozsáhlejším prachu, mohli by vás zaujmout radiátory, které si poradia nejen s sebou, ale i středně velkými místnostami. Skladujte se z několika tepelných rebier, které jsou vyplňovány topným olejem, jehož velká prednost je jeho schopnost fungovat teplo i dlouho po vypnutí . Na druhé straně se však nahřívá něco déle a také má celkem velkou hmotnost, a tak se horší pronájem.
 
Zajímavá alternativa ku klasickým ohřívačem v podobě radiátora by pro vás mohli být duálně termo radiátory . Kombinujeme totéž technologie konvenčního vytápění s infračerveným sáním tepla, díky čemuž rychle, příjemně a zároveň úsporně a ještě k tomu bez toho, aby v místnosti vířili prach. Teplý vzduch se navíc rovnoměrně rozkládá od podlahy až k stropu, takže se zahřívá skutečně od hlavy až k päte.
 
Duálny radiátor THERMOWELL IQ-K20

Teplovzdušné ohrievače

 
V prípade, že hľadáte priamotop, ktorý vám pomôže vyhriať konkrétne miesto v izbe, vás určite zaujmú teplovzdušné ohrievače. Ide o zariadenia, ktoré pomocou odporových článkov premieňajú elektrinu na teplo. Ohriaty vzduch potom rozháňajú do miestnosti ventilátorom, vďaka čomu sa ohrejete prakticky okamžite. Podobne ako konvektory mávajú nízku obstarávaciu cenu a hmotnosť a niektoré modely sa dokonca otáčajú, a tak pokrývajú väčšiu plochu. Za nevýhodu by sa, naopak, dalo považovať to, že teplo nedokážu akumulovať a takmer okamžite po vypnutí vychladnú.
 
teplovzdušný ventilátor
Teplovzdušný ventilátor Olimpia Splendid Caldo Circle 22 H Ion
 
 
 

Vykurovacie panely

 
Veľmi efektívnu prevádzku vám môžu ponúknuť tiež vykurovacie panely, ktoré vám môžu ponúknuť ako vykurovanie konkrétneho miesta, tak aj celej miestnosti – záleží na konkrétnom type modelu. Tieto priamotopy fungujú na takzvanom sálavom princípe, kedy pomocou tepelného žiarenia zahrievajú okolité predmety aj múry, ktoré v sebe akumulujú teplo a následne prirodzene zahrievajú aj okolitý vzduch v miestnosti. Často sa kombinujú s technológiou konvektorov, keď sa zahrieva aj samotný panel, a tak kúri o to intenzívnejšie a po vypnutí ešte chvíľu hreje.
 
Obrovská výhoda tohoto druhu přímotopu spočívá především v tom, že jsou vytvářeny pocitové teplo velmi rychle. Během provozu jsou navíc velmi tiché a nevíria prach, díky čemu jsou vhodné i pre alergikov a astmatikov. Také je nutné spomenúť, žemajú relatívne nízku spotrebu elektrickej energie, vďaka čomu sú vhodné aj na dlhodobé vykurovanie. Také množstvo výhod má však aj tienistú stránku, ktorou je vyššia obstarávacia cena.
 

Infražiariče

 
Podobně jako topicí panely fungují i infražiariče , ale s týmovým rozdílem, že fungují s velmi vysokou úrovní. Díky nej ve vás vyvolalo téměř okamžitý pocit tepla a stejně tak rychle vykouřilo i celou okolitú miestnosť. Ideálne využitie najdete například v lázních nebo na terasách, keď potrebujete zakúriť iba krátkodobo. Na dlhodobé vykurovanie sa infražiariče príliš nehodia, a to z toho dôvodu, že na vytvorenie vysokých teplôt spotrebujú veľké množstvo energie, a tak sa ich prevádzka celkom predraží. Na druhú stranu sú však tiché a relatívne lacné.
 
Karbónový infražiarič Simfer S1860WTB UK

Kozuby

 
Pod kozubom si v tomto prípade nepredstavujte klasickú kozubovú vložku, kam budete prihadzovať drevo a následne si vychutnávať jeho príjemné praskanie. V tomto prípade ide o kozub, ktorý je buď elektrický, takže kúri a pritom plamene iba simuluje, alebo o krb na biopalivá, v ktorom síce založíte skutočný oheň, avšak s pomocou bioetanolu. Určite nemožno poprieť, že tieto typy ohrievačov vyzerajú oveľa lepšie ako bežné priamotopy, keď však zvolíte kozub na biopalivá, dostanete navyše aj ekologické riešenie, pretože sa pri horení do vzduchu neuvoľňujú žiadne škodlivé látky. Musíte však zároveň počítať s tým, že zaň pri nákupe zaplatíte viac.
 

Olejové radiátory

Výhodou olejových radiátorov je veľká akumulačná schopnosť náplne. Radiátor dlhšie vydrží teplý. Sú šetrné pri spotrebe energie. Kúrenie olejovým radiátorom tvorí príjemnú mikroklímu – neprepaľujú prach, sú takmer bezúdržbové a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Niektoré olejové radiátory obsahujú termostat na automatickú reguláciu a časovač.
 

Plynové pece

Zo všetkých ohrievačov sú tie plynové najuniverzálnejšie, pretože sú vhodné do malých, stredných i veľkých miestností – záleží len na tom, ako výkonnú jednotku si zaobstaráte. Musíte mať, samozrejme, v mieste, kam ju chcete umiestniť, zavedený plyn a tiež otvor v stene alebo inú formu odvodu spalín. Ak si nerobíte hlavu s estetickou stránkou vykurovania, môžete použiť aj plynovú bombu – napríklad v miestach, ako sú dielňa či garáž. Plynovým ohrievačom zahrejete miestnosť pomerne rýchlo a navyše si nemusíte robiť starosti s hlukom ani vírením prachu, čo je určite výhoda. Na druhú stranu si však za zariadenie trochu priplatíte.
 

Čomu ďalej venovať pozornosť?

 
Okrem základných parametrov a požiadaviek na prevádzku majú priamotopy ešte niekoľko ďalších vlastností a funkcií, ktoré je potrebné brať pri nákupe do úvahy. Jednou z nich, ktorá je pre bezpečnosť veľmi dôležitá, je poistka proti prehriatiu, ktorá pri nadmernom zvýšení teploty zariadenia vypne. Ďalej sa určite oplatí mať k dispozícii funkciu termostatu, keď jednotka udržuje vopred nastavenú teplotu, a tak šetrí vaše peniaze.
 
Pokud máte doma domácí miláčikov nebo malé děti, určitě vám bude hodit i ochrana před prevrhnutím, když se automaticky vypne, a tak se nestane, že vám například vypálil dieru do koberce. Kromě toho je třeba vzít v úvahu úvahy i vodoodolnost, zejména v místech s větší skupinou, a možnost dálkového ovládání. Pokud přímotop kupujete na chatu nebo chalupu, mohla vám pomoci i funkce Anti-Freeze, když ohřívač vyhřívá místnost jen tak, aby v nejteplejší neklesla pod bodem mrazu.

Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

19.06.2021
Overený zákazník
100 %

Obchod som si vybrala kvôli dostupnosti tovaru, ktoré som chcela, cene a recenziám. Nebola som sklamaná. Naozaj je to obchod, kde čo ponúkajú, tiež majú a dodajú v čo najbližšom termíne. Komunikácia bola skvelá. Nemám pripomienky.