Ak patríte medzi časť ľudí, ktorí vlastnia mobilnú alebo nástennú klimatizáciu, iste si už bez nej leto neviete predstaviť. Klimatizácia je skvelým pomocníkom, vďaka ktorému hravo zvládnete ako horúce letné dni, tak aj noci. Klimatizácie však nemajú len chladiaci funkciu, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Veľkú obľubu si získavajú aj vďaka tomu, že sa s nimi dá v chladných mesiacoch prikurovať a tiež majú funkciu odvlhčovania.

Každý spotrebič však potrebuje svoju pravidelnú údržbu a ani klimatizácie nie sú výnimkou. Keď sa totiž o tú vašu budete správne starať, tak vám na oplátku bude dlho slúžiť. Ako však údržbu správne vykonávať a na čo nesmiete zabudnúť?

Pravidelné čistenie filtrov

Pri čistení klimatizácie je najdôležitejšie čistenie filtrov, a to aspoň raz za mesiac. Ak by ste ich nečistili, zvýšila by sa spotreba klimatizácie a zároveň by sa znížil jej chladiaci výkon. Berte, samozrejme, do úvahy prašnosť v miestnosti. Ak sa v miestnosti, kde klimatizáciu máte, práši naozaj veľa, tak je potrebné filtre čistiť častejšie. Prachový filter je potrebné z klimatizácie vytiahnuť, umyť ho vodou a potom ho zase vložiť späť na miesto. Než to však urobíte, nezabudnite vnútro klimatizácie vytrieť a zbaviť ho všetkého usadeného prachu.

čistenie mobilné klimatizácie

Nezabudnite na výparník

Kondenzát, ktorý sa pri používaní klimatizácie vytvára, je nutné z klimatizácie odvádzať preč. Najlepšie je, ak má mobilná klimatizácia automatický výparník kondenzátu. V takom prípade nemusíte kondenzát z klimatizácie vylievať, pretože odchádza spolu s horúcim vzduchom z klimatizácie von. Výparník je veľmi dôležitá súčasť klimatizácie. Nachádza sa až za filtrami, preto je jeho údržba trochu zložitejšie. Pokiaľ však pravidelne čistíte filtre, nemal by byť výparník zanesený a stačí, keď ho budete zbavovať prachu pomocou špeciálnych čistiacich sprejov. Množeniu baktérií tiež zabránite tým, že budete na konci sezóny vylievať zvyškový kondenzát, ktorý sa nestihol vypariť s horúcim vzduchom. Ventil na kondenzát je umiestnený vždy v spodnej časti klimatizácie. Zbytkový kondenzát je dobré tiež vylievať pred tým, než odídete napríklad na dovolenku a klimatizácie by nebola dlhší čas v chode.

výparné klimatizácia

Pokiaľ ho však vaša klimatizácia nemá, je potrebné kondenzát odvádzať iným spôsobom. Často sa táto situácia rieši zásobníkom, ktorý musíte každý deň vylievať – frekvencia však závisí na čase používania klimatizácie. Ďalšou možnosťou je kondenzačná hadice alebo PVC potrubie.

 

Dezinfekcia je tiež veľmi dôležitá

V uzavretom priestore sa vo vzduchu vyskytuje oveľa viac baktérií a vírusov, ktoré se klimatizáciou roznášajú ďalej po dome. Z tohto dôvodu je potrebné ju pravidelne dezinfikovať, čo je jediný spôsob, ako šíreniu škodlivín spoľahlivo zabrániť. Pri použití správneho dezinfekčného prostriedku môžete vírusy a baktérie z klimatizácie vyčistiť a tým zamedziť aj ich ďalšiemu rozširovaniu.

dezinfekcia klimatizáciedezinfekcia klimatizácie

Ak neviete ako na to alebo skrátka len nemáte čas vašu mobilnú či nástennú klimatizáciu vyčistiť, môžete si domov pozvať odborníkov, ktorí to urobia za vás a vy tak budete mať istotu, že je vyčistená naozaj dôkladne. Keby ste sa do toho však pustili sami a objavili na vašej vonkajšej jednotke mastné škvrny, určite zavolajte servis, ide totiž o známku zlého tesnenia.

Keby sa vám niečo také prihodilo alebo vám nebolo čokoľvek jasné, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom našej zákazníckej linky alebo na e-mailovej adrese info@aerium.sk.

Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

11.03.2022
Overený zákazník
100 %

Dobré podklady pre výber, prehľadné stránky vrátane videí, dobrá komunikácia s obchodom. Kvalitu zakúpené klimatizácie riadne vyskúšam až s nástupom letných horúčav, zatiaľ je všetko v poriadku, som spokojný. Obchod odporúčam.