Aktuálne dianie nás núti podnikať kroky nielen na ochranu nás a našich blízkych, ale aj ľudí, s ktorými sa dennodenne stretávame v hromadnej doprave, v práci alebo na prechádzkach s našimi štvornohými miláčikmi. Nejde len o zákonné opatrenia, ako sú napríklad nosenie rúšok, ale aj zvýšená starostlivosť o seba, najmä čo sa týka pravidelnej hygieny.
Ľudia po celej republike skrátka preberajú zodpovednosť za svoje zdravie, čo často vedie aj k nákupu nových domácich spotrebičov, ako sú čističky vzduchu. Aj my sme zaznamenali zvýšený dopyt po týchto prístrojoch, a preto sme sa rozhodli uviesť na pravú mieru, ako to s ich fungovaním vlastne je.

Čo dokáže čistička vzduchu?

Základnou úlohou čističky vzduchu je zlepšovanie kvality ovzdušia u nás doma, respektíve v miestnosti, kde je umiestnená. Funguje tak, že nasáva vzduch a následne ho preháňa cez sériu filtrov, ktoré ho zbavujú nečistôt, a potom ho uvoľňujú späť do miestnosti. Tým prostredie zbavuje ako prachu a peľov, tak aj baktérií a vírusov – pokiaľ je však vybavená potrebným filtrom.
Čím viac stupňov filtrácie, tým vyššia účinosť. Nie je však fér sľubovať zázraky.

Ako zvýšiť ochranu pred vírusmi a baktériámi?

Ako už sme spomenuli, účinnosť čističky vzduchu v súvislosti s vírusmi a baktériami sa odvíja predovšetkým od toho, koľko má stupňov filtrácie. Platí tu jednoduché pravidlo – čím viac, tým lepšie. Nejde však iba o kvantitu, ale aj kvalitu vyhotovania a technológie jednotlivých filtrov.
Úplným základom je v tomto prípade HEPA filter, ktorý bežne nájdete aj v iných spotrebičoch, ako sú čističky vzduchu. Ako ukazujú testy, HEPA filtre dokážu absorbovať drobné pevné častice, alergény, baktérie aj vírusy s takmer stopercentnou účinnosťou, avšak len pri pravidelnej výmene.
Filtre je vhodné pravidelne vymieňať (pri niektorých možno predĺžiť ich životnosť pravidelným umývaním – nie však donekonečna).
Veľký dôraz kladieme na slovo „takmer“, nemôžete sa totiž spoliehať na to, že vás pred vírusmi a baktériami ochráni len čistička vzduchu. Zázraky vám nemôžu sľúbiť ani tie najlepšie prístroje, ktoré na trhu nájdete. Preto je v rámci prevencie ochorení vírusovými a bakteriálnymi chorobami stále tým najdôležitejším a predovšetkým najúčinnejším opatrením dôkladná hygiena.

Rohnson R-9600 PURE AIR

Klientom, ktorí chcú seba a svoju rodinu chrániť, odporúčame najmä čističku Rohnson R-9600 PURE AIR. Z hľadiska ochrany pred vírusmi a baktériami je tým najvhodnejším produktom z našej ponuky. Za jej vysokú účinnosť môžeme vďačiť sedemnásobnému filtračnému systému, ktorý sa skladá z týchto častí:
  1. Predfilter – zachytáva najväčšie nečistoty, ako sú chlpy, vlasy a pele, a tak predlžuje životnosť ďalších filtrov
  2. Katalytický filter – rozkladá nebezpečné látky v ovzduší, ako napríklad čpavok a benzén
  3. Formaldehydový filter – zbavuje vzduch aj tých najmenších častíc toxických látok, ako napríklad formaldehydu
  4. Antibakteriálny filter – pohlcuje prach a mikroorganizmy a likviduje baktérie a vlhkosť, a tak bráni vzniku plesní
  5. HEPA filter – zachytáva častice s priemerom 0,1 mikrónov, čo sú napríklad prach, pele, dym, zvieracie alergény a spóry plesní
  6. UV lampa – pomocou ultrafialového žiarenia likviduje mikroorganizmy obsiahnuté vo vzduchu, ako napríklad vírusy
  7. Ionizátor – generuje záporné ióny, vďaka ktorým vzduch zostáva príjemný a čerstvý
V prípade filtrov je potrebné spomenúť, že bežné predávané čističky vzduchu majú iba základnú UV lampu, a tak nemožno počítať s tým, že by ochrana pred vírusmi a baktériami bola stopercentná. UV lampy často slúžia aj ako generátor ozónu, ktorý dezinfikuje vzduch tým, že hubí vírusy, baktérie, plesne, parazity a ďalšie škodlivé mikroorganizmy. Opäť však nejde o stopercentnú ochranu.
Zariadenie Rohnson R-9600, podobne ako ostatné čističky vzduchu, vytvárajú v miestnosti kvalitný, čistý a dobre dýchateľný vzduch. Vďaka tomu prinášajú úľavu a ochranu predovšetkým alergikom, malým deťom a seniorom.

A čo na to váš imunitný systém?

V súvislosti s čističkami vzduchu medzi ľuďmi koluje mnoho mýtov o tom, že oslabujú imunitný systém. Väčšinou sú založené na tom, že si telo na čistý vzduch v byte zvykne a potom je náchylnejšie voči nečistotám, ktorým sa vo vonkajšom prostredí nevyhneme. To však, samozrejme, nie je pravda.
Pobyt v čistom prostredí telu, naopak, umožňuje sa patrične regenerovať a načerpať sily. Pretože nie je vystavené žiadnym alergénom, vírusom a baktériám, môže svoj boj na chvíľu zastaviť, a tak si skutočne oddýchnuť. Zvlášť to platí pre osoby trpiace astmou alebo inými dýchacími ťažkosťami, ktoré sú v čase epidémií a chrípkových sezón oveľa náchylnejšie.
Aj keď vás teda čistička pred vírusmi a baktériami stopercentne neochráni, stále je šikovným pomocníkom, ktorý kvalitu vášho života výrazne posilní. Aspoň si oddýchnete od smogu, dymu a ďalších zložiek, ktoré vonkajší vzduch bežne znečisťujú. Vďaka tomu si pri pobyte doma budete môcť každý nádych aj výdych skutočne vychutnať.


Hodnotenie zákazníkov
10+ recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť
02.07.2019
Overený zákazník
100 %

V inej recenzii si kolega kupujúci sťažoval na dvojdňový rozdiel v dostupnosti tovaru. Obchod má na stránkach okienko pre chat, napísal som dotaz, či je tovar skladom, odpovedali mi dokonca pred oficiálne otváracou dobou, že áno. Tovar som objednal, zaplatil cez internet a ešte ten deň popoludní vyzdvihol. Žiadny problém.