Ak sa nechcete vzdať možnosti chladiť svoj domov, ale z akéhokoľvek dôvodu nemôžete nainštalovať stacionárnu klimatizáciu (pevne pripevnenú na stene), mobilné klimatizácie sú určite najlepším riešením.

Ich výkon sa často vyrovná pevným klimatizáciám a nemusíte sa obmedzovať len na jednu miestnosť. V porovnaní s dvojdielnymi nástennými klimatizáciami sú hlučnejšie, pretože mobilná jednotka obsahuje celkový chladiaci mechanizmus, ale sú praktické v tom, že ich môžete po sezóne jednoducho zbaliť a uskladniť.

Mobilné klimatizácie nie sú väčšie ako malá chladnička a umožňujú vám slobodne ochladiť obývaciu izbu, v ktorej ráno sedíte, alebo spálňu, v ktorej sa nachádzate, než v nej popoludní zaspíte.

V tomto článku vám poradíme, kam umiestniť mobilnú klimatizáciu, aby ste neprišli o jej výkon a mohli ju využívať naplno.

mobilná klimatizácia výstup vzduchu

Kam má mobilná klimatizácia odvádzať vzduch?

Mobilná klimatizácia funguje tak, že ochladzuje vzduch v miestnosti a odvádza z nej teplý vzduch. Aby správne fungoval, musí byť pripojený k vonkajšiemu prostrediu. Najjednoduchším spôsobom je spustiť hadicu cez okno. Výhodou je, že nemusíte vykonávať žiadne stavebné úpravy domu.

Pri tomto riešení je však potrebné zakúpiť izolačnú súpravu na okno (funguje na suchý zips a jej inštaláciu zvládne každý), aby sa zabránilo teplotným stratám. Pracne ochladený vzduch unikal z miestnosti cez medzeru v otvorenom okne. Hoci okenná súprava nie je drahá, existuje ešte lacnejšie riešenie - medzeru môžete utesniť bazénovými rezancami, ktoré si nastriháte na mieru.

Hadicu možno viesť aj cez dvierka pre psov alebo mačky. 

Ak plánujete umiestniť mobilnú klimatizáciu pri okne alebo francúzskych dverách, môžete zvýšiť jej výkon tým, že na ňu nebude priamo svietiť slnko. Vo všeobecnosti sa vám podarí rýchlejšie ochladiť miestnosť, ak zatiahnete závesy alebo žalúzie smerom od slnka.

Na čo si dávať pozor pri umývaní hadicou?

Hadica má maximálnu dĺžku 1,5 m. Preto vyberte miesto pre mobilnú klimatizáciu v blízkosti okna, kam hadica pohodlne dosiahne a nebude preťažená. Ak máte dostatok miesta, je vhodné sa uistiť, že hadica nie je skrútená alebo zalomená. Ak je niekde "stlačený" alebo zlomený, mohol by preťažiť ventilátor klimatizácie. Vo všeobecnosti teda platí, že čím kratší je odvod teplého vzduchu z mobilnej klimatizácie, tým účinnejšie jednotka chladí a tým je jej výkon efektívnejší.

Rozhodne sa neodporúča vypúšťať horúci vzduch z hadice do komína, pretože by mohlo dôjsť k prehriatiu kompresora a poškodeniu klimatizácie. Jednoducho povedané - maximálna dĺžka výstupu horúceho vzduchu sa rovná dĺžke hadice a akékoľvek predĺženie hadice môže spôsobiť poškodenie jednotky.

mobilná klimatizácia výstup vzduchu

Tipy na umiestnenie mobilnej klimatizácie

  1. Mobilnú klimatizáciu umiestnite na rovný, stabilný povrch. Okolo neho by mal byť dostatočný priestor, aby okolo neho mohol prúdiť vzduch. Odporúča sa ponechať aspoň 30 až 50 cm zo všetkých strán - neumiestňujte ho do rohu alebo medzi dva kusy nábytku. To isté platí aj zhora. Jeho zasunutie pod stôl síce môže ušetriť miesto v miestnosti, ale klimatizácia nemôže správne usmerňovať vzduch cez prekážku.

  2. Mobilná klimatizácia by nemala byť umiestnená v blízkosti zdroja tepla. Je celkom logické, že ak potrebujete ochladiť vzduch v miestnosti, nebudete púšťať kachle ani zakladať oheň v krbe. Zdrojom tepla však môže byť aj chladnička, rúra na pečenie alebo počítač, ak hráte náročnú hru.

  3. Studený vzduch z klimatizácie by nikdy nemal fúkať priamo na vás. Dlhodobý pobyt v prievane nie je zdravý. Preto sa neodporúča umiestniť mobilnú klimatizáciu tak, aby smerovala na posteľ, stôl, pohovku alebo na iné miesto, kde sa budete zdržiavať dlhší čas.

  4. Režim SLEEP, ktorý znižuje prevádzku ventilátora na minimum, je v súčasnosti štandardnou funkciou mobilných klimatizácií. Ak však patríte k ľahkým spáčom a ani tento režim vám nevyhovuje, existuje možnosť umiestniť mobilnú klimatizáciu na chodbu (ak je tam aj možnosť viesť hadicu na teplý vzduch) a nasmerovať prúdenie vzduchu cez otvorené dvere do spálne. Hluk bude o niečo menší. So stacionárnou klimatizáciou sa vám to nepodarí.

  5. A posledný tip, hoci sa zdá byť samozrejmý, je prístup k zásuvke. Mobilnú klimatizáciu nebudete môcť používať v miestnostiach, kde nie je zavedená elektrina (podkrovie, kôlňa atď.).

Rôzne časti domu alebo bytu a ich nástrahy

Mobilnú klimatizáciu môžete používať v ktorejkoľvek miestnosti v dome. Pri kúpe si premyslite, ktoré miestnosti budete najčastejšie používať, aby ste mohli zvážiť jej chladiaci výkon. Miestnosti orientované na juh a západ si vyžadujú klimatizáciu s vyšším výkonom.

Pri umiestňovaní klimatizácie na poschodie vyberte miesto, ktoré nie je v blízkosti schodov. Studený vzduch by padal po schodoch a ochladzoval by prízemie. Veľa energie by sa spotrebovalo, kým by sa ochladilo aj horné poschodie, a pravdepodobne by ste ani nedosiahli cieľovú teplotu.

Ak máte stále pochybnosti o tom, kam umiestniť mobilnú klimatizáciu, neváhajte nám zavolať na číslo 222 205 828 alebo napísať na e-mailovú adresu info@aerium.sk a opísať situáciu našim odborníkom. Radi vám poradia, čo môže brániť plnému výkonu vašej klimatizácie a kam ju umiestniť, aby vám slúžila dlho a naplno.

Zobraziť najlepšie mobilné klimatizácie 20215 klimatizácií s najlepším výkonom - Aerium.sk prináša riešenia pre náročných zákazníkov
Veľký priestor potrebuje na chladenie veľa energie. Ale to nie je všetko! ☑️ Preto sme na Vzdušín.cz vybrali nielen najvýkonnejšie, ale aj najšikovnej...
Aký je rozdiel medzi ionizáciou, sterilizáciou, UV lampou, generátorom ozónu a ionizátorom? Aerium.sk prináša odpoveď!
Čističky vzduchu majú mnoho rôznych účelov a každý si vyžaduje trochu inú technológiu. S čím vám môže pomôcť UV lampa, ozónový generátor alebo ionizát...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
16 recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť

02.07.2019
Overený zákazník
100 %

V inej recenzii si kolega kupujúci sťažoval na dvojdňový rozdiel v dostupnosti tovaru. Obchod má na stránkach okienko pre chat, napísal som dotaz, či je tovar skladom, odpovedali mi dokonca pred oficiálne otváracou dobou, že áno. Tovar som objednal, zaplatil cez internet a ešte ten deň popoludní vyzdvihol. Žiadny problém.