Kto by nechcel pri cestovaní ušetriť? Platí to najmä v súčasnosti, kedy spoločenská a ekonomická situácia vystrelila ceny pohonných hmôt do výšin. Ak teda každý deň dochádzate do práce autom, hoci jazdíte rovnakou trasou, vaše mesačné náklady sa pravdepodobne výrazne zvýšili.

Efektívnym spôsobom, ako ušetriť peniaze pri každodennom cestovaní, môžu byť elektrické kolobežky. Je síce pravda, že ani ceny energií nie sú práve nízke, ale stále ide o spoľahlivé stroje, ktoré sa rýchlo spriatelia s vaším rozpočtom - najmä ak cestujete primárne po meste.

Neveríte mi? Môžete sa o tom presvedčiť sami. Porovnali sme cenu prepravy autom, taxíkom a dvojicou najobľúbenejších elektrických kolobežiek v našej ponuke. Zámerne sme vybrali mestský aj terénny model, aby ste videli rozdiel medzi oboma variantmi.

Koľko vás bude stáť jazda autom?

V prípade cestovania autom sme počítali s priemernou spotrebou osobného auta pri jazde v meste, a to 7,5 l/100 km. Túto hodnotu sme vynásobili priemernou cenou paliva, ktorá aktuálne predstavuje:

  • benzín: 1,78 € / l
  • nafta: 1,82 € / l

Výsledok sme potom vydelili desiatimi a finálnu čiastku zaokrúhlili na dve desatinné miesta. Týmto výpočtom sme získali priemernú cenu za 10 km jazdy autom.

Samozrejme, cena benzínu na jednotlivých čerpacích staniciach sa môže líšiť. Spotreba je rovnako premenlivá a závisí od modelu vozidla a jeho parametrov, štýlu jazdy a prostredia, v ktorom sa pohybujete. Avšak aj pri zohľadnení týchto odlišností by sa rozdiel pohyboval v rádoch niekoľkých eur.

Koľko platíte za jazdu na elektrickej kolobežke?

V prípade elektrických kolobežiek je výpočet trochu zložitejší. Najprv sme museli pri výpočte zohľadniť kapacitu batérie (Ah) a napätie nabíjačky (V) oboch modelov.

Vynásobením týchto hodnôt sme získali kapacitu batérie vo watthodinách (Wh) - inými slovami, množstvo energie potrebnej na jej úplné nabitie. Všimnite si, že ide o ideálnu hodnotu. Bilancovanie článkov na konci nabíjacieho cyklu a tepelné straty sme pri výpočte nezohľadnili.

Hodnoty oboch modelov sú pre lepšiu prehľadnosť uvedené v tabuľke:

 

Kapacita
batérie (Ah)

Napätie
nabíjačky (V)

Kapacita
batérie (kWh)

Dojazdová vzdialenosť (km)

Aerium Aovo Pro

10 Ah

36 V

0,36 kWh

35 km

Aerium Coolfly 1600 W

15,6 Ah

48 V

0,749 kWh

60 km

Následne sme kapacitu vo Wh previedli na kWh, aby sme zjednotili jednotky s tými, ktoré dodávatelia energií uvádzajú vo svojich cenníkoch. Čo sa týka samotnej ceny energie, riadili sme sa zastropovanou cenou Slovenských elektrární, ktorá až do roku 2024 predstavuje 61,21 €/MWh - t. j. 0,061 €/kWh.

Potom sme kapacitu batérie v kWh vynásobili cenou energií a vydelili maximálnou dojazdovou vzdialenosťou, čím sme získali cenu za jeden kilometer. Výsledok sme potom vynásobili desiatimi, aby sme získali cenu za desať najazdených kilometrov.

Pri našich výpočtoch sme počítali s maximálnymi hodnotami nielen z hľadiska vzdialenosti, ale aj z hľadiska stavu nabitia batérie. Ak nejazdíte s plne nabitou batériou, môže sa zmeniť výkon, a teda aj nároky na energiu, čo má samozrejme vplyv na konečné náklady na prevádzku.

Elektrická kolobežka, vlastné auto alebo taxík?

A ktorá možnosť je teda úspornejšia? Ak ste počítali s nami, pravdepodobne už viete, ako dopadli autá a elektrické kolobežky - pre porovnanie sme pridali ceny moderných taxislužieb v centre Bratislavy. Už vás však nebudeme naťahovať a prezradíme vám výsledky:

auto elektrokolobezka taxi

Benzín

Diesel

Aerium Aovo Pro

Aerium Coolfly 1600 W

UberX Saver

Bolt Economy

1,34 € / 10 km

1,37 € / 10 km

0,006 € / 10 km

0,008 € / 10 km

3,37 € / 10 km

3,66 € / km

Čísla hovoria za všetko - elektrická kolobežka vám môže ušetriť nielen desiatky, ale aj stovky eur mesačne. A to sme do nášho porovnania nezahrnuli poplatky za parkovanie, ktoré na niektorých miestach presahujú 5 € za hodinu. Reálne vás teda cesta autom vyjde ešte drahšie.

Na druhej strane, pri elektrických kolobežkách môžete ušetriť ďalšie peniaze napríklad nabíjaním batérie v práci. Zamestnávateľ platí za energie na pracovisku, takže vy sami nemusíte nič platiť.

Pri cestovaní na dlhé vzdialenosti elektrická kolobežka samozrejme nenahradí osobné auto, ale na každodenné dochádzanie do práce alebo vybavovanie záležitostí v meste je rýchlou, úspornou a zároveň ekologickou alternatívou.

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Najlepšie drony Aerium na rok 2024: Ktorý si vybrať?
Hľadáte dron s kamerou na spestrenie svojich videí z ciest alebo dokonca na prerazenie v oblasti influencerov? Pripravili sme pre vás porovnanie našic...
Najlepšie odvlhčovače vzduchu 2024 – Aerium.sk predstavuje TOP modely
Máte orosené okná alebo plesne vo vašej domácnosti? To znamená problémy s nadmernou vlhkosťou. Naše TOP odvlhčovače si s ňou však dokážu dokonale pora...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
27.06.2024

Platil som prevodom. V potvrdzovacom mailu boli uvedené všetky potrebné údaje, okrem variabilného symbolu. Teda on tam bol. Zazrel som, že v liste bola priložená faktúra. To som nečakal, pretože list dorazil takmer okamžite po objednaniu. Inými slovami, bolo by super málinko vylepšiť text zasielaného potvrdenia. Spomenúť variabilný symbol a priloženou faktrúru. Potom bude všetko perfektné :-)