Vonkajšej teploty dosahujú nuly, ale vo vašom bytovom dome sa ešte nekúri? Nemusíte sa klopať zimou a dúfať, že vám pomôžu hektolitre horúceho čaju. Perfektným riešením pre vás totiž môže byť priamotop ! Na trhu však nájdete celý rad modelov a značiek, a tak môže byť ťažké sa v nich vyznať. Preto sme si pre vás pripravili kompletného sprievodcu, s ktorým si ľahko vyberiete také ohrievač, ktorý vám bude slúžiť niekoľko rokov.
Dovnútra alebo von?
V prvom rade nesmierne záleží na tom, či sa priamotop chystáte umiestniť domov alebo von. Neexistuje totiž univerzálne riešenie, ktoré by efektívne pokrylo obe možnosti, preto sa musíte rozhodnúť pre jednu z nich. Ak si chcete letné posedávanie na dvore či n a balkóne predĺžiť až do septembra, ponúka sa riešenie v podobe kompaktného prístroja na stôl, ktorým sa počas chladnejších večerov mierne prihrejete. Oveľa výkonnejší variantom, ktorá vám poskytne skutočné zahriatie, sú veľké terasové priamotopy , kde ako zdroj tepla slúži elektrina, plyn alebo infračervené lúče.
Ujasnite si základné požiadavky
Teraz už ale späť k domácim přímotopům. Než začnete hľadať ten pravý pre vás, mali by ste si ujasniť niekoľko vecí, ktoré sú pre výber toho sp rávného zariadenie úplne zásadné. Prvý z nich je účel, ktorý by mal váš priamotop plniť, teda či s ním chcete vykúriť celú miestnosť, alebo z neho urobiť lokálny zdroj tepla. Ďalším dôležitým kritériom je aj to, aký zdroj energie ho bude vyhrievať , čo sa odvíja od možností konkrétneho bytu, domu, chaty alebo chalupy. Zvyčajne však môžete vyberať medzi elektrinou, biopalivom a plynom.
Vyberte ten správny typ
Na rozdiel od vonkajších ohrievačov máte u domácich priamotopov na výber z niekoľkých rôznych typov zariadení, k toré sa od seba líšia veľkosťou, tvarom, spôsobom vykurovania, účelom využitia a samozrejme aj cenou. Nižšie vám každý z nich predstavíme a povieme si o ich základných výhodách a nevýhodách. Potom už bude len na vás, aby ste vzali do úvahy svoje potreby a požiadavky a následne vybrali model, ktorý im bude presne zodpovedať . Z čoho teda môžete vyberať?
Konvektory
Ľudia si najčastejšie kupujú konvektory na vykurovanie menších miestností alebo ako doplnok k hlavnému kúrenie tam, kde jeho výkon jednoducho nestačí. Princíp ich fung ovanie je pomerne jednoduchý - v spodnej časti naberajú horúci vzduch, ktorý potom pomocou vykurovacích telies ohrejú a hornými prieduchmi vyženú zase von . Zvyčajne bývajú vybavené tiež ventilátorom, ktorý ohriaty vzduch rozháňa, a tak spôsobuje, že sa miestnosť vykúri r ajrýchlejšie.
Medzi zákazníkmi sú konvektory populárne predovšetkým kvôli ich nízkej obstarávacej cene, majú však aj niekoľko ďalších výhod, medzi ktoré patrí napríklad možnosť inštalácie na stenu, nízka hmotnosť alebo tichý chod . Samozrejme má aj niekoľko záporov ako treb a to, že teplo vyženie rýchlo k stropu a v dolných častiach miestnosti potom zostáva chladnejšie. Kvôli prúdiacemu a přepalujícímu sa vzduchu by mohli mať s konvektormi ťažkosti alergici, ktorí sú na častice vo vzduchu háklivější.
Radiátory
Je stliže hľadáte spôsob, ako efektívne vykúriť miestnosť bez toho, aby ste v nej rozvíril prach, mohli by vás zaujať radiátory, ktoré si poradia nielen s malými, ale aj stredne veľkými miestnosťami. Skladajú sa z niekoľkých tepelných rebier, ktoré sú vyplnené t opným olejom, ktorého veľkou prednosťou je jeho schopnosť udržať teplo aj dlho po vypnutí . Na druhej strane sa však nahrieva o niečo dlhšie a tiež má celkom veľkú hmotnosť, a tak sa horšie prenáša.
Zaujímavou alternatívou ku klasickým ohrievačom v podobe radiátore b y pre vás mohli byť duálny thermo radiátory . Kombinujú totiž technológia konvenčného vykurovania s infračerveným sálaním tepla, vďaka čomu kúri rýchlo, príjemne a zár OVEN úsporne a ešte k tomu aj bez toho, aby v miestnosti vírili prach. Teplý vzduch sa navyše rovnomerne rozloží od podlahy až k stropu, takže sa zahrejete skutočne od hlavy až k päte.
Teplovzdušná ohrievače
V prípade, že hľadáte priamotop, ktorý vám pomôže vyhriať konkrétne miesto v izbe, vás určite zaujmú teplovzdušná ohrievače. Jedná sa o zariadenie, ktoré pomocou odporových článkov premieňajú elektrinu na teplo. Ohriaty vzduch potom rozháňa do miestnosti ventilátorom, vďaka čomu sa ohrejete prakticky okamžite. Podobne ako konvektory mávajú nízku obstarávaciu cenu a hmotnosť a niektoré modely sa dokonca otáčajú , a tak pokrývajú väčšiu plochu. Za nevýhodu by sa neopak dalo považovať to, že teplo nedokážu akumulovať a takmer okamžite p o vypnutí vychladnú.
Vykurovacie panely
Veľmi efektívna prevádzka vám môžu ponúknuť tiež vykurovacie panely, ktoré vám môžu ponúknuť ako vykurovanie konkrétneho miesta, tak i celej miestnosti - záleží na konkrétnom type modelu. Tieto priamotop y fungujú na takzvanom sálavom princípe, kedy pomocou tepelného žiarenia zahrievajú okolité predmety aj múry, ktoré v sebe akumulujú teplo a následne prirodzene zahrievajú aj okolitý vzduch v miestnosti. Často sa kombinujú s technológiou konvektorov, kedy sa zahrieva aj sam otný panel, a tak topí o to intenzívnejšie a po vypnutí ešte chvíľu hreje.
Obrovská výhoda tohto druhu priamotopov spočíva predovšetkým v tom, že sú schopné vytvoriť pocitové teplo veľmi rýchlo. Počas prevádzky sú navyše veľmi tiché a nevíri prach, vďaka čomu sa hodí aj pre alergikov a astmatikov. Tiež je potrebné spomenúť, že majú Relatí mimo nízku spotrebu elektrickej energie , vďaka čomu sú vhodné aj pre dlhodobé vykurovanie. Taká kopa výhod má však aj tienistú stránku, ktorou je vyššia obstarávacia cena.
Infražiariče
Podobne ako vykurovacie panely fungujú aj infražiariče , avšak s tým rozdielom, že pracujú s veľmi vysokou teplotou. Vďaka nej vo vás vyvolajú takmer okamžitý pocit tepla a rovnako tak rýchlo roztopí aj celú okolitú mís tnosť. Ideálne využitie nájdu napríklad v kúpeľniach alebo na terasách , kedy potrebujete zakúriť iba krátkodobo. Na dlhodobé vykurovanie sa infražiariče príliš nehodí, a to z toho dôvodu, že na vytvorenie vysokých teplôt spotrebujú veľké množstvo energie, a tá k sa ich prevádzka celkom predraží. Na druhú stranu sú ale tiché a relatívne lacné.
Krby
Pod krbom si v tomto prípade nepredstavujte klasickú krbovú vložku, kam budete prihadzovať drevo a následne si vychutnávať jeho príjemné praskanie. V tomto prípade ide o krb, ktorý je buď elektrický, takže kúri a pritom plamene iba simuluje, alebo o krb n a biopalivá, v ktorom síce založíte skutočný oheň, avšak s pomocou bio-etanolu. Určite nemožno poprieť, že tieto typy ohrievačov vyzerajú oveľa lepšie ako bežné priamotopy , keď však zvolíte krb na biopalivá, dostanete navyše aj ekologické riešenie, pretože sa pri horení do vzduchu neuvoľňujú žiadne škodlivé látky. Musíte však zároveň počítať s tým, že za neho pri nákupe zaplatíte viac.
Plynové pece
Zo všetkých ohrievačov sú tá plynová najuniverzálnejšie, pretože sa hodí do malých, stredných i veľkých miestností - záleží len na tom, ako výkonnú jednotku si zaobstaráte. Samozrejme musíte mať v mieste, kam ju chcete umiestniť, zavedený plyn a potom tiež otvor v stene alebo inú formu odvodu spalín . Ak si nerobíte hlavu s estetickou strá nkou vykurovanie, môžete použiť aj plynovú bombu - napríklad v miestach ako je dielňa či garáž. Plynovým ohrievačom zahrejete miestnosť pomerne rýchlo a navyše si nemusíte robiť starosti s hlukom ani vírením prachu, čo je určite výhoda. Na druhú stranu si však za za riadenie trochu priplatíte.
Čomu ďalej venovať pozornosť?
Okrem základných parametrov a požiadaviek na prevádzku majú priamotopy ešte niekoľko ďalších vlastností a funkcií, ktoré je potrebné brať pri nákupe do úvahy. Jednou z nich, ktorá je pre bezpečnosť veľmi dôležitá, je poistka proti prehriatiu, ktorá pri nadmernom zvýšení teploty zariadenia vypne . Ďalej sa určite oplatí mať k dispozícii funkciu termostatu, kedy jednotka udržuje vopred nastavenú teplotu, a tak šetrí vaše peniaze.
Pokiaľ máte doma miláčikov alebo malé deti, určite sa vám bude hodiť aj ochrana proti prevrhnutiu, kedy sa priamotop pri páde automaticky vypne , a tak sa nestane, že by vám napríklad vypálil dieru do koberca. Mimo to je potrebné vziať úvahy aj vodeodolnosť, najmä v miestach s väčšou vlhkosťou, a možnosť diaľkového ovládania. Ak priamotop kupujete na chatu či chalupu, mohla by sa vám hdit aj funkcia Anti-Freeze, kedy ohrievač vyhrieva miestnosť len tak, aby v nej teplota neklesla pod bod mrazu.