Vysoká vlhkosť v byte a s tým spojené plesne škodia zdraviu. Odvlhčovače vzduchu pomôžu vlhkosť znížiť a často tiež vzduch vyčistiť. Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?

Veľkosť a účel miestnosti

Pri výbere odvlhčovačov platí, že ich výkon je závislý od vonkajšej teplote, t. j. čím vyššia teplota, tým výkonnejší je prístroj. Je rozdiel, či máme prístroj umiestnený v byte alebo na chate, ktorú navštevujeme raz týždenne.

Kúpeľňové odvlhčovače

Ide o najmenšie odvlhčovače vhodné do malých miestností alebo kúpeľní, ktoré dokážu odčerpať cca 10 – 12 l vody za deň, v priestoroch s rozlohou približne 15 m². Oproti bežným odvlhčovačom sú spravidla tichšie, avšak nedajú sa použiť do väčších miestností, z dôvodu nedostatočného výkonu. Na trhu sú aj nekompresorové odvlhčovače s veľmi malým výkonom, ako napríklad Airba Sponge.

Kúpeľňové odvlhčovače

vzduchu

Aquaria Silent 15P

BIET DE20L

Ayrton AZD-12

Výkon 15 l/24 h 12 l/24 h 12 l/24 h
Hlučnosť 36 dB 42 dB 46 dB
Objem nádržky 2 l 2 l 3 l
Čistenie vzduchu áno áno nie

Domáce odvlhčovače

Vhodné do bežných bytov. V tejto kategórii nájdeme veľké množstvo prístrojov, z ktorých môžeme vyberať. Okrem bežného použitia na zníženie nadmernej vlhkosti majú niektoré modely prídavné funkcie, ako napr. temperovanie (efektívnejšie sušenie bielizne), ionizátor alebo filtre na čistenie vzduchu.

Domáce odvlhčovače

vzduchu

Aquaria Thermo

Aquaria Thermo

Sinclair CFO 20P

Sinclair CFO 20P

DC40L HEPA

DF30L Carbon

Aquaria 16

Aquaria 16

Výkon 22 l/24 h 20 l/24 h 30 l/24 h 16 l/24 h
Hlučnosť 40 dB 43 dB 46 dB 40 dB
Objem nádržky 3,5 l 3,5 l 4,3 l 2 l
Čistenie vzduchu áno nie nie nie

Poloprofesionálne a profesionálne odvlhčovače

Prístroje vhodné na nepretržitú prevádzku, napr. na chate, do garáží, do objektov, v ktorých sa trvalo nenachádzame, resp. odvlhčovače, nevyžadujú našej stálu pozornosť.

V prípade, že chceme odvlhčovače skutočne nechať pracovať dlhší čas bez našej kontroly, mali by sme vybrať prístroj, ktorý má funkciu autoreštartu. V prípade výpadku el. prúdu sa tak opätovne zapne do režimu, ktorý sme mu nastavili naposledy.

Ak sa rozhodneme odvlhčovač umiestniť do nevykurovaného priestoru, je vhodné vybrať model, ktorý dokáže zabezpečiť efektívne vysúšanie aj pri nižších teplotách.

Poloprofesionálna

a profesionálne

odvlhčovače

vzduchu

Remko ETF 320

Remko ETF 320

Remko ETF 360

Remko ETF 360

Remko ETF460

Remko ETF460

Výkon 30 l/24 h 36 l/24 h 40 l/24 h
Hlučnosť 43 dB 53 dB 46 dB
Objem nádržky 5,5 l 6,5 l 6,0 l
Čistenie vzduchu áno nie áno

Odvod kondenzátu

Kondenzát vzniká ako vedľajší produkt odvlhčovania, ktorý je možné zachytávať dvoma spôsobmi:

1. Do nádržky, ktorou disponuje každý odvlhčovač.

2. Samospádom, pomocou prídavnej hadičky.

3. Pomocou čerpadla kondenzátu.

Po naplnení nádržky sa proces odvlhčovania zastaví a znovu obnoví po jej vyprázdnení. Preto aj veľkosť nádržky, môže byť kritériom pri výbere správneho odvlhčovača.

V prípade, že nie je možné nádržku pravidelne vylievať, odporúčame vyprázdnenie samospádom a to tak, že k prístroju pripojíme hadičku, ktorou kondenzát privedieme do nádobky alebo odpadu, nachádzajúce sa pod prístrojom.

Niektoré modely disponujú aj čerpadlom kondenzátu, vďaka čomu môže byť kondenzát odvádzaný aj prípadne do výšky (maximálne 3 metre).

Hlučnosť

Odvlhčovač je prístroj obsahujúci kompresor, takže by sme ho mohli zaradiť medzi prístroje s väčšou hlučnosťou. V prípade poloprofesionálnych odvlhčovačov to pravdepodobne nie je také dôležité ako v prípade prístrojov na domáce použitie, pri ktorých je hlučnosť rozhodujúcim kritériom.

Na trhu existujú prístroje, pri ktorých si dali výrobcovia záležať na čo najtichším chode. Sú to napríklad odvlhčovače zn. Olimpia Splendid, ktoré majú oproti bežne dostupným kompresorovým odvlhčovačom výrazne zníženú hlučnosť.

Pomoc s výberom odvlhčovače vzduchu

Hodnotenie zákazníkov
10+ recenzií na Heureka.sk
Celková spokojnosť
02.08.2013
Overený zákazník
100 %

Veľmi rýchle dodanie, na predajni mi bola odporúčaná klimatizácia, ktorú som si objednal cez internetový obchod a zaplatil kartou. Objednávku som urobil okolo 17.00 hodín a tovar mi bol privezený nasledujúci deň v 08.00 hodín